Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Velmi velmi zdárně zakončený film Pán Prstenů. Peter Jackson tak přidal do zlatého fondu světové kinematografie další bravůrní kousek. Kdybych použil všech superlativů, které čeština nabízí, stejně by to dostatečně neohodnotilo kvalitu vytvořeného uměleckého díla (totéž platí i pro knihy J. R. R. Tolkiena)...

Život je krásný (1997)

Skvostný film s trochu rozpačitým začátkem, který ovšem pro další vývoj nesmí chybět. Par excellence film vypráví silný a dojemný příběh s výborným hereckým výkonem Roberta Benigni. Vše ostatní bylo již řečeno.

Forrest Gump (1994)

Hned úvodním záběrem padajícího peříčka a monologem Toma Hankse vás film dostane a do poslední minuty, včetně závěrečných titulků, nepustí. Forrest je vlastně americký Cimrman :)

Dokonalý svět (1993)

Tenhle film jsem poprvé neviděl úplně od začátku, ale dějově mě strhl uplně. Herecké výkony jsou výborné jak v podání Costnera tak jeho mladého protějška. Celé to působí tak nějak realisticky a nechybí srdceryvný konec.

Cesta do fantazie (2001)

Scénář a děj vážně špičkový doprovozený pěknou animací. Děj se odvíjí velmi svižně a ani na vteřinku vás nepustí.

Akumulátor 1 (1994)

Jednoznačný důkaz, že bysme dokázali natočit i čistě ryzí akční film. V Aku se ale místo z pistolí "střílí" se vší akčností z dálkových ovladačů. Obrazově dokonalé, F. A. Brabec se předvedl, navíc první Matrix záběr v historii (kamera najíždí k televizi a projede skrz obrazovku :)), zpomalené záběry v obchodě s elektro a ultra detaily do žil, úst, apod. Parádní ztvárnění života v obrazovce/televizi s dalšími efekty a poutavou myšlenkou staví tento film ke špici české kinematografie.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Nejzajímavější při sledování tohoto filmu je pozastavit se nad tím, jestli člověk dokáže milovat robota - elektronické součástky, slitiny, drátky, tištěné spoje, mechanické umělé věci obalené lidským vzhledem a chováním, inteligencí a hlavně emocemi. Můžeme považovat robota, který cítí, prožívá vlastní emoce (ne je jen simuluje), za člověka, nebo je to pořád jen stroj? A dokáže takovýto robot člověka nahradit? Filmové zpracování této myšlenky je v pravdě čistě geniální, emotivní, smutné i radostné. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Neměli bychom zapomenout na Kubricka, o jehož dílo se vlastně jedná. Bohužel se nedožil jeho zpracování, ale během svého života si přál, aby jej natočil Spielberg. Toto přání se mu in memoria splnilo.

One of More (2021)

Bohužel jsem viděl jen zkrácenou verzi 🥲, která trpí unáhlenou dramatizací sice skvělou hudbou a sound designem, ale přichází právě nečekaně brzy, nevhodně, a není tak úplně v souladu s děním v obraze. Zamrzí také předvídatelný konec a v podstatě absence jakéhokoliv překvapení. To vše má negativní dopad na divácký prožitek. Technicky perfektní. Hlavní herečka excelentní. Věřím, že delší verze je promakanější, jinak krátká je za 3*. Van&Haus ale filmy prostě umí.

Láska rohatá (2009) (TV film)

I když výpravou je pohádka trochu chudší, nechybí jí jinak nic. Já se bavil, pohádka se líbíla a ještě teď si vybavuji spoustu pěkných momentů. Těším se na reprízu.

Avatar (2009)

Řeknu vám, ještě že je příběh tak přímočarý a jasný. Při těch audiovizuálních orgiích se totiž občas zapomenete a kocháte se jen brilantně provedenými obrazy. Byl jsem tam, na Pandoře, je to nádherná planeta a Avatar je Film, přímo stvořený pro velké plátno, který po celou dobu sledujete v němém úžasu a který vás ani na malou chvilinku nenechá vydechnout. Ještě teď vzpomínám na prožité dobrodružství.