Duna: Část druhá (2024)

| Legendary Pictures | Potreboval som to vidieť v kine druhýkrát, lebo úprimne, prvá projekcia ma veľmi jemne sklamala. Trocha iný film som pociťoval po celú dobu filmu a oproti plýživo geniálnej jednotke sa druhý diel snaží ísť naproti mainstreamovejšiu poňatiu. Pri druhom zhliadnutí to ale klaplo a konštatujem absolútnu spokojnosť. Je to gigantický film plný neskutočne záživnej expozície, obrovských obrazcami na široko ďalekú púšť Arrakisu, momentov, ktoré vás dostanú do kolien, plnotučných hereckých výkonov a nápadov sršiacich z každého zrnka piesku, ktorý sa na plátne objaví. A hlavne je to generačná udalosť level Star Wars alebo Pán Prsteňov, na ktorý si budem pamätať do konca života. Denis je vedec a fakt si neviem predstaviť víziu tak silnú, že pokope funguje takmer dokonale na poli približne 5 hodín, financovanú veľkých Hollywoodskym štúdiom s množstvom riskov a potenciálnych zakopnutí. Jemu sa to ale podarilo vytvoriť a všetci sú z toho na prášky. Už len ale ten fakt, že pri každej druhej scéne som si hovoril ako toto niekto dokáže natočiť. Z toho filmu cítim istú obskurnosť v zmysle, že neviem si predstaviť, ako toto mohol vytvoriť človek. Už len tá komplexnosť daného sveta vykrištalizovaná do takto zmysluplnej podoby z toho robí vrchol toho, čoho je ktorýkoľvek tvorca schopný. Kiná žijú, dobré filmy sa stále tvoria a buďme za Dunu radi, pretože nám pripomína, prečo sme v prvom rade začali pozerať filmy pravidelne a fakt, že aj takto hlboké a myšlienkami prekypujúce blockbustre sa v dnešnej dobe stále tvoria. A som presvedčený, že týmto sa Denis Villeneuve oficiálne zapísal do histórie kinematografie ako jeden z najlepších režisérov, akí kedy spatrili svetlo sveta. A ja sa iba usmievam od ucha k uchu. Denis, ďakujeme! Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Kung Fu Panda 4 (2024)

| DreamWorks Animation | Tu sa vytralita všetka tá magickosť a hravosť, ktoré mali prvé 2 filmy, možno aj tretí. Kung Fu Panda 4 je už iba pre deti a to som zástanca animákov pre dospelých, ale toto dospelého človeka unudí k smrti. Teda aspoň mňa. Nie je tu nič, čoho by som sa chytil a pochválil, chameleónka ma absolútne nezaujala a až na pár zaujímavých scén, za ktoré aj tak môže Zimmer, si ma tento film ničím nezískal. A úprimne ma to od srdca fakt mrzí. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 |

Občanská válka (2024)

| A24 | Miestami trocha nechápem, kam tým Garland chcel mieriť týmto filmom. Konflikt tú totiž nie je ukázaný celý, divák celý čas nevie, prečo nastala vojna a tak sme iba hodený do toho hnoja, ktorý ovplyvňuje celú Ameriku a sledujeme partiu novinárov, ktorí to celé dokumentujú. A úprimne, ten film je zábava a fakt ma bavilo všetko, čo sa na plátne dialo, ale neviem, prečo sa to všetko dialo, prečo chcela jedna strana zabiť prezidenta a prečo je to tak vážne. Aj ten záver je trocha splašený. Ale všetky bojové sekvencie sú natočené lahodne autenticky, priam villeneuveovsky. Celkovo ale u mňa prevláda spokojnosť, i keď Garland sa mohol posnažiť trošička viac. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Opičí muž (2024)

| Thunder Road | Aj naproti kvantu problémov, zranení, nedostatku finančných prostriedkov a odmietaní študií si Monkey Man našiel cestu do kín. Dev Patel má môj obdiv. Takto natočiť debut, s takými podmienkami takto neskutočne dobre vyzerajúci akčňák dokázal naposledy Stahelski so svojím Johnom Wickom. Nebolo sekundy, kedy som si pomyslel, že to bolo točené na iPhone, alebo žeby sa z filmu muselo strihať na úkor rôznym ťažkostiam. Akčné scény úžasné. Ten film nie je dokonalý, druhá polovica drhne vo flashbackoch, ale že to dopadlo takto koherentne, v to asi predtým nikto neveril. Iba Jordan Peele. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Air: Zrození legendy (2023)

| Amazon Studios | Bavilo ma to. Nie je to zďaleka tak komplexný a scenárom vychutnaný film podľa skutočnej udalostí, v aký sme možno dúfali, ale predsa je Air veľmi dobrým kúskom filmariny pre basketbalových fanúšikov a pre ľudí, ktorí majú radi tento typ príbehov. Je to zábavné svojským spôsobom a bol som rád, že to nikdy nespadlo do konvenčnej žánrovej nudy, ktorá by diváka roznudila k smrti. Má to príjemný 80s feel, má to priemernú réžiu, má to super hercov. Vhodný filmový koktejl pre takúto látku. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Americká fikce (2023)

| MRC | Dobré to bolo, lebo bolo to fakt miestami veľmi vtipné, ale nič extra tento film nie je. Wright je výborný a ako satira tento film funguje skvele. Páčili sa mi tie scenáristické hračky, scéna odohrávajúca sa v reálnom čase pri písaní scenáru, alebo záverečné alternatívne scény. Aj napriek vydarenému humoru a celkovému dobrému vajbu filmu tu toho príliš veľa nie je, ale ako oddychovka to postačí maximálne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Anatomie pádu (2023)

| Les Films de Pierre | Topovo napísaná a zahraná courtroom dráma, kde si Sandra Hüller za každú scénu v tomto filme zaslúži Oscara. Absolútny S tier herecký koncert, prajem jej každé jedno kritické ocenenie, neskutočná herečka. Scenár to isté, malý Milo Machado Graner to isté, je strašne cítiť, že každý tu robí maximum a niet divu, že film získava veľkú priazeň všade, kam sa objaví. Každý dialóg premyslený, každý pohľad uhrančivý a každá minúta poriadne využitá. Výborná vec. Videné na Prešovskom filmovom festivale Pocity. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

| Marvel Studios | Pri nulových očakávaniach sa to dalo prežiť, ale furt je to nedobrý film. Pár pekných nápadov sa nájde a Kang je pomerne solídny záporák - viac pozitív by som fakt hľadal márne. Je to priemerne napísané, je to otrasne vyzerajúce (Marvel už ani tie sprosté green screeny nevie schopne kľúčovať) a hlavne - je to strašne, ale že strašne zbytočné. Už to fakt pozerám iba z povinnosti, lebo chcem vedieť, ako ďaleko dokážu zájsť, ale fakt sa bojím, že sa toho vzdám, lebo toto je stráta času. A ešte k tomu je ten Majors cancelnutý xD. Bieda. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 |

Asteroid City (2023)

| American Empirical Pictures | Máme tu ďalšiu andersonovku, o ktorej si myslím doslova to isté, čo pri poslednej French Dispatch. Production design, kamera a herci sú S tier jak víno, ale čo sa týka dejovosti/príbehu/zápletky, je to možno až nudné. Keby sa ma niekto fakt spýtal, o čom naozaj išlo v tom filme, nevedel by som odpovedať presne, pretože proste neviem. Ako skečovité YouTube video by to fungovalo náramne. Celovečerný film toho potrebuje oveľa viac. Schválne si musím od Wesa doplniť jeho zvyšné snímky a presvedčiť sa, či sa to týka každého jeho filmu. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Barbie (2023)

| LuckyChap Entertainment | Barbie. Je to tu, film leta a momentálne vrchol mainstreamovej tvorby, ktorý zaujal každého a baví každého. A do istej miery aj mňa, ale Barbie robí jednu vec zle. Film je silne feministický a to je úplne v poriadku, nemám s tým najmenší problém, v čom ale problém mám je, že to jednoducho dramaturgicky a humorne takmer vôbec nefunguje. Využíva dané témy na situačný humor, ale ťažko zlyháva a tak mi polka vtipných scén prišla skôr trápna. Inak ale výprava, kostýmy a Gosling na Oscara. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |