Hanebný pancharti (2009)

Tarantinovi u mňa buď sadne na 5, alebo na odpad. Tentokrát vytvoril klenot súčasnej kinematografie, plný pamätných scén a mne neostáva nič iné, len sa skloniť pred geniálnym a konvenciami nedotknutým poňatím snímku. Ono sa tu v podstate len dristá, avšak na takej úrovni, že som sa počas tých dvoch hodín bavil viac, ako pri väčšine akčných filmov.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Nehorázna sprostosť, jediná vec, čo za niečo stála, bola Megan Fox a ani to nie po hereckej stránke :-).

Loudilové (2009)

Ďalšia z nekonečnej rady teenegerských komédii, tentokrát však tvorcovia vsadili namiesto looserov na členov futbalového týmu. Veľké plus, že to neboli vygumované gaštany ako býva zvykom. Veľká časť scén bola predimenzovaná tým správnym smerom, čo je ďalšie plus. Podpriemerný výskyt vulgarizmov oproti konkurencii a slušný humor slúžia taktiež ku cti. K scenáru sa samozrejme nemá zmysel vyjadrovať. Kto má tento žáner rád, nech si pripočíta jednu hviezdičku.

Mladý Van Helsing (2009) (seriál)

Chýba mi tu širšie herecké obsadenie a koplexnejšia zápletka, ktorá by posúvala dej ďalej. Takto je to stále rovnaká partia, ktorá v každej čati rieši iný problém (prípad), čo nápadne pripomína béčkovú tvorbu. Moderné seriály sa opierajú o hlavnú dejovú líniu, vedľajšie "odbočky" tvoria len kulisu. Tu je to zatiaľ naopak. Niektoré postavičky navyše pripomínajú skôr akrobatov z ruského cirkusu a nie tvory z inej sféry. Na stále hodnotenie je síce ešte skoro (videl som 4 diely), avšak orientačne udeľujem 70%. V porovnaní so Sanctuary je totiž seriál o dosť ďalej (kvalitatívne).

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Martial arts ako aj ostatné akčné scény majú slušnú úroveň, avšak lepší scenár by napísal aj senilný gerontokrat na prelome 70tych a 80tych rokov minulého storočia. Všetci príslušníci ozbrojených zborov v rámci programu, "Šetríme muníciu pre prípad vojny " používajú ako primárny donucovací prostriedok hmaty, chvaty, kopy, roznožky, sautá, piruety a podobné nezmysly.... Bohužiaľ

Pan Nikdo (2009)

Úder fatalizmu priamo do tváre. Tvorcovia sa do detailu venovali otázke životných rozhodnutí a ich dopadu na život samotný. Obsahová a vizuálna stránka je na vysokej úrovni, dej sa od počiatku drží ústrednej témy a postupne ju formuje k dokonalosti. ..... Takže aj najbanálnejšie rozhodnutie môže mať ďalekosiahle následky pre môj ďalší život? Sakra, tak teraz neviem, či mám ísť vyniesť odpad, alebo s tým počkať do zajtra :-).

Pokrevní bratři 2 (2009)

"Im that smart, that i make smart people look retarded." Vydarené pokračovanie, a to aj napriek kolísavej kvalite jednotlivých scén. Výrazne však prevažuje vtip a zábava nad nudou, preto u mňa zaslúžených 80%.

Rytíři krvavé oceli (2009) (TV film)

Fantasy sa točí veľmi málo, a aj to čo sa natočí zvyčajne nemá úroveň. Na kvalitné fantasy totiž potrebujete kvalitnú zásobu finančných prostriedkov. To sa prejavilo aj na tomto kanadskom projekte, kde digitálne efekty pôsobia na prvý pohľad pomerne umelo. Na druhej strane dielo disponuje slušnou výpravou, dobrou kamerou a strihom. Scenár je priemerný, masky dostačujúce. Veľkým negatívom však je chýbajúca fantasy atmosféra, kde ma aj napriek jasnej snahe tvorcov nedokázalo dielo vtiahnuť du deja ani z 1/10 ako Pán Prsteňov..

Strážci - Watchmen (2009)

Špičková atmosféra, rating 18+, herecké obsadenie a skvelý český dabing sú hlavné domény tejto nečakane dobrej adaptácie. Nechýbalo veľa a šlo by dokonca o dokonalý počin. To by si však musel režisér odpustiť vyložene trápne hrdinské klišé momenty, typu obligatórnej prezentácie hrdinových schopností proti 20tim pankáčom v tmavej uličke, čakajúcim celý deň v kanáli na vhodnú obeť...Takýchto slabých momentov je tu bohužiaľ viac (aj keď nižšej intenzity), čo je trocha zarážajúce, pretože dielo takýchto kvalít ich rozhodne nepotrebuje. Trocha mi vadila i miestami "mierne" zvrátená morálka (poznáme sa síce celý život, ale nechce sa mi ťa 5 minút prehovárať aby si nikomu nič nepovedal, tak ťa radšej rozložím na atómy a pôjdem si dať pizzu...). Nedostatkov je síce málo, ale o to viac bijú do očí, preto nemôžem hodnotiť plným počtom.