Žena v okně (2021)

Keď sa pozriem na obsadenie a celkovo na tvorivý tím, mám pocit, že to malo v pláne šplhať vysoko, azda aj za nejakou soškou (kladnou). Nenaplňuje to však svoj potenciál. Udržuje si to celkom zbytočne výrazný odstup od diváka, ktorý preto nedokáže naplno prežívať dej. Takýto psychologický film by mal na plné obrátky zarezávať do živého. Chýba tomu väčšia agresivita, mysterióznosť, temnota... skrátka niečo také, čo sršalo z traileru. Napínavé scény sú vo väčšine spravené len za pomoci lakačiek. Každopádne, do istej miery to celkom dobre funguje. Peripetia mohla prísť o niečo skôr, ale nevadí. Nenudilo. Potešilo, že protagonistka je do určitej miery šlahnutá, avšak zároveň to čo videla z jej duševným stavom nesúviselo. Záverečný zvrat je prestrelený. Povedzme si na rovinu, že tvorcovia nás nemali v podstate čím šokovať, no oni to velice chceli a moc to nedopadlo. Nedáva to potom v určitých ohľadoch zmysel. Hlavnej "hrdinke" divák ani nedokáže fandiť, skôr jej praje, aby čo najviac trpela, čo si nemyslím, že je pri takomto type filmu dobré. Tu účinkujúci herci sú z tej vyššej kategórie, takže vzhľadom na to by som ich výkony radil do takého ich štandardu.

Artemis Fowl (2020)

Nejedná sa určite o tak príšerný film, ako to má tu hodnotenie. Každopádne, nejedná sa ale ani o dobrý film. Je preto isté, že sa na základe ohlasov na "Artemis Fowl" Disneymu nepodarí vygenerovať novú fantasy ságu, ako bolo určite zamýšľané. K filmu: Príbeh je nepostačujúci, dosť jednoduchý, priamočiary. Skrátka v priebehu filmu nedôjde k žiadnemu výraznejšiemu zamotaniu deja, okrem začiatočnej zápletky. Postavy sú nevýrazne napísané aj zahraté. Teda až na elfskú veliteľku a obrieho trpaslíka - tí sú celkom zaujímaví. Judi Dench a Josh Gad odviedli parádnu prácu. Finále je chaotické, človek netuší, čo sa vlastne deje.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Na "Harley Quinn: Birds of Prey" som išiel do kina len kvôli Ewanovi McGregorovi a jeho postave. Čiže toto bola v podstate jediná vec, ktorá ma mohla sklamať. A Ewan nesklamal. Jeho postava ale trochu hej. Nato, že to je len jeden film, ktorý asi pokračovanie nedostane, tu je veľké množstvo postáv (Malá Aziatka, Harley, Black Mask, členky Birds of Prey...), ktorých príbehy sa začínajú (a pri niektorých aj končia) týmto filmom, ktoré majú veľmi malý priestor, aby sa nám predstavili. Pretože nikoho iného nepoznáme okrem Harley. Celý príbeh pôsobí chaoticky a rovnako chaoticky pôsobí aj väčšina akčných scén, ktorých je tu množstvo. Mne postava Harley Quinn v podaní Margot Robbie (ktorú ale inak mám rád) nesadla ani v Jednotke samovrahov (ktorá bola o niečo horšia než toto), takže mi bola tá postava v priebehu celého tohto u riti. Filmu neprospieva ani otrasná hudba (ak sa to teda hudbou nazvať dá) a ušitrhajúce "pesničky".

Bloodshot (2020)

Aj keď som zaradil "Bloodshot"-a do svojich najočakávanejších filmov tohto roku, tak som samozrejme nedúfal v nejaký zázrak. Ten sa ani nedostavil, ale ja som spokojný. Bavilo ma to. Najslabším článkom filmu je samotný Vin Diesel. Ten bol skutočne veľké poleno. Zato pochvalu si zaslúži Guy Pearce ako hl. záporák a Lamorne Morris, ktorý stvárnil typickú odľahčujúcu postavu. Samotný príbeh chybový nie je a zápletka je fajn. Takže pobavilo, ale o pár dní si moc z toho pamätať nebudem. P.S.: Dave Wilson by potreboval zrejme vysvetliť, že slow motion nemusí byť vždy cool.

Boris a Brambor (2020) (pořad)

Zábavná relácia so zaujímavými hosťami nielen zo sveta športu. Aj keď teda ja mám radšej tie športové, respektíve najradšej čisto hokejové časti. Cca 40-minútové diely rýchlo odsýpajú. Od začiatku do konca sú pretkané humorom. Navyše skrz rôzne rubriky som sa podozvedal o hosťoch, ale aj o našich moderátoroch zaujímavé veci. Možno by som pridal viacej akcie, keďže je to primárne športová talk-show. Čo sa týka samotných moderátorov, tak to je vidieť, že už dačo majú za sebou a svoju úlohu zvládajú na výbornú. Musím povedať, že z rečníckeho hľadiska je na tom lepšie Valábik, no niet sa čomu čudovať. Super záležitosť! Dúfam, že od septembra pokračujú.

Čarodějnice (2020)

Po zraz čarodejníc v hotelovej sále to bolo vcelku fajn. Pekne film balansoval medzi komédiou a prvkami detského hororu. No potom to všetko upadlo a už sa nespamätalo. Príbeh je veľmi prostý, priamočiary. Bez akýchkoľvek zvratov a okolkov to ide priamo jedným smerom. No a paradoxom je fakt, že sa to strááášne ťahalo. Taká polhodina by sa tomu dala v pohode ubrať a o nič by sme neprišli. Najviac sa dej zdržiava, keď postavy začnú bezdôvodne brblať a opisovať, čo sa práve stalo alebo čo sa práve chystajú urobiť. Rovnako nie je moc príjemné sa polovicu filmu vkuse pozerať na skutočne nepodarené CGI postavičky (a to pritom tie deti boli fajn). Hathaway so Spencer síce vytŕčajú, ale na záchranu Čarodejníc to ani zďaleka nestačí. Zemeckis, Guillermo del Toro aj Cuarón sú pod tým podpísaní... skutočne netuším, kde sa stala chyba.

Ďábel (2020)

Dlhú dobu depresívne, chladné a niekedy až nepríjemné. To však bol zámer tvorcov, takže to sa podarilo. Na druhej strane tomu chýbal akýsi šmrnc. Avšak po cca 1 hodine a 22 minútach, presnejšie od rozhovoru v kostole medzi Lenorou a mladým farárom, ma film vtiahol do deja a nabral neskutočné obrátky. Hudba bola veľmi dobrá. No "The Devil All the Time" vynikol najviac vďaka hercom. Všetci boli perfektní, no mňa najviac zaujal Tom Holland ako mladý Arvin. Znovu ukázal, že vie hrať aj komorné úlohy rovnako dobre, ako aj akčných hrdinov. Množstvo ľudí tu píše, že určité dejové linky neboli moc dobre spracované osobitne, aj že príliš dobre nefungovali ako celok. Ja mám úplne opačný názor. Všetky boli vyvážené, každá postava dostala toľko priestoru, na koľko mala. Aj ako celok to dávalo perfektný zmysel, lebo v podstate od začiatku filmu sa začali jednotlivé príbehy navzájom premotávať (niektoré viac, niektoré menej). Rozhodne sa u mňa jedná o prekvapenie a možno aj o jeden z najlepších filmov roku (hlavne vďaka covidu).

Defending Jacob (2020) (seriál)

Veľmi silný komorný počin. Herecké výkony sú famózne. Hlavne teda Chris Evans, ktorý stvárňuje hl. postavu, tu úplne zažiaril. Normálne som rád, že v MCU už skončil. Nie, že by bol ako Cap zlý, ale ukazuje sa, že dokáže veľmi dobre zahrať aj dramatické roly. Respektíve, že môže skvele hrať hlavnú postavu aj vtedy, ak nie je súčasťou nejakej populárnej série a jeho fanúšikovia mu to zožerú, nech hrá akokoľvek. Toto sa ukázalo už pri "Na nože". Ale tu... tu si ma svojím stvárneným postavy otca - prokurátora, ktorému obvinia syna z vraždy, získal. Skrátka tak výborne hrajúceho Chrisa Evansa si nechám lúbiť aj do budúcna. Inak... počas sledovania celého procesu od vyšetrovania po obvinenie až po súdny proces, som sa zamýšľal nad tým, aké to musí byť, keď ťa krivo obvinia, aké to musí byť, keď sa na teba verejnosť pozerá ako na netvora, ale ty si v skutočnosti nič nejak zlé nespravil. Extrémne mrazivý pocit. Jednotlivé epizódy síce trvajú v priemere 50 minút, ale odsýpajú ako keby mali polovičnú stopáž. Nudiť sa skrátka nebudete. Seriál sprevádza dosť dobrá hudba, aj vďaka ktorej atmosféra tak dobre funguje. Hlavne úvodný soundtrack je parádny. Ten doprevádza veľmi zaujímavé intro, ktoré má fantastické prechody. Príbeh je samozrejme zaujímavý, mrazivý. Nejak sa to začne, zamotá a vyvrcholí. Ľudia tu píšu, že koniec nebol uzavretý, že sme sa vlastne v skutočnosti nedozvedeli, kto je vrah... no ale my sme sa to dozvedeli, aj keď nie priamo. Ja takéto rozhodnutie od tvorcov akceptujem a príde mi, že to bolo asi lepšie riešenie, nech to má takýto tajomnejší podtón. Najlepšia časť je bezkonkurenčne "Job", v ktorej prebiehal súdny proces. Naopak za najslabšiu považujem časť poslednú, ktorá bola extrémne uponáhľaná a... akási divná oproti predošlým epizódam. Postavy sú nielen výborne zahraté, ale aj veľmi slušne napísané. Andy Barber (ktorého, ako som už písal vyššie, fantasticky stvárnil Chris Evans) si prešiel rozsiahlou charakterovou "zmenou", na konci ktorej si musel položiť dôležitú otázku. P.S.: Toto je také menšie negatívum: Barberovcom zrejme vykapali všetci príbuzní (teda okrem Billyho), keďže sa tu nikto z nich neobjavil, hoci mali v rodine obvinenie z vraždy.

Defending Jacob - Jób (2020) (epizoda)

Sánka dole... Nemám slov. Asi len toľko, že pred pozretím epizódy som rozmýšľal, podľa čoho bola pomenovaná. Dá sa povedať, že má dvojvýznam. Odkazuje na činnosť, ktorú pomenúva, ale aj na... no, budete dosť prekvapení, čo sa za tým ešte skrýva. V príbehu ide už skutočne do tuhého, tak som zvedavý, ako sa to celé rozuzlí. Už sa zdalo ku koncu epizódy, že zrejme vieme, kto je vrahom. Lenže potom prišla posledná scéna a záber, ktorý rozuzlenie naspäť zahalil tajomnom. P.S.: Ako tu väčšina píše, jedná sa bezpochyby o najlepší diel.

Defending Jacob - Kamenné výrazy (2020) (epizoda)

Epizóda veľmi dobrá, len už to nie je tak úderné, ako predchádzajúce časti. Hlavne kvôli tomu, že sledujeme iba vysporiadavanie sa rodiny s udalosťami, ktoré nastali. K žiadnemu ďalšiemu odhaleniu alebo zamotaniu deja nedochádza. Ani sme sa nedozvedeli nič o noži, ktorý sa našiel na konci 2. epizódy.