Včela na mušce - 1. kapitola (2022) (epizoda)

Úvod veľmi slušný. Celkom dobre som sa pobavil. Páči sa mi, že sa hneď v prvej epizóde začalo z ostra. No nič, som zvedavý, ako bude demolácia domu v ďalších častiach napredovať. BTW, celkom kuriózne zamestnanie, že domový strážnik.

Včela na mušce - 9. kapitola (2022) (epizoda)

Som rád, že predsa len došlo k nejakému zvratu (za pomoci zlodejov) a napokon sa z toho vykľul happyend. Každopádne, aj pre takýto typ seriálu to bolo až moc prestrelené a uponáhľané. Buď malo byť finále dlhšie, alebo sa mohlo rozložiť už do predchádzajúcej časti, v ktorej sa znova len cyklil boj so včelou.

Zlouni (2022)

The Bad Guys sú pre mňa sklamaním. A to dosť veľkým. V merku som to mal hneď po uvedení prvého traileru. Očakával som "inteligentnú" blbinu á la SpongeBob s pútavým dejom, no dostal som tuctový animák s detinským humorom, prvoplánovým príbehom a šablónovitými postavami. Aspoňže Vlk a Had tu mali aký-taký priestor. Oceňujem zvraty (ktorých tu bolo celkom dosť) aj napriek tomu, že väčšina z nich postrádala logiku. To je však veľký problém celého filmu. Každopádne fakt, prečo sa The Bad Guys oplatia pozerať, je bezpochyby úžasná animácia. Tento nový štýl je nateraz ešte poriadne neopozeraný, avšak využíva sa čoraz častejšie (viď napr. nový Kocúr v čižmách). Som veľmi zvedavý, kedy bude pohltený a stane sa normálom. Zlounov by sa dalo porovnať s minuloročnou Rodinou na baterky, keďže toho majú spoločného viac než dosť. No a napriek všetkým mojim výhradám, by na plnej čiare vyhral druhý menovaný. Tešil som sa, že po dlhšej dobe tu budeme mať konečne animák, ktorý by sa vedel vyrovnať pixarovkám či disneyovkám, no nemáme. Potom nech sa nikto nesťažuje, keďže očividne iné top štúdiá nič poriadne vyprodukovať nedokážu, respektíve sa zadarí až na niekoľký pokus.

Armáda lupičů (2021)

Noooo... Žeby prekvapenie roku. A veru aj hej. Army of Thieves má spoločné s Army of the Dead jedine tak rovnaký svet a protagonistu. V ostatných ohľadoch je ten film úplne o inom (a to nemyslím len žánrovo). Je to svieže, rýchle, vtipné, napínavé, emocionálne... Postavy do jednej vynikajúco fungujú. Viete si k nim vytvoriť vzťah. Príbeh je nečakane obsiahly. Po akčnej stránke je to tiež veľmi fajn. Spojenie s Armádou mŕtvych tomu určite nepomáha. Nato, že to je "len" spin-off, tak hlavný film strčí do vrecka úplne s prehľadom. V podstate ide o čistý opak Armády mŕtvych (kto ju videl, domyslí si). Áno, netvrdím, že je to jeden z najchytrejších filmov, aký kedy vznikol, ale čert to ber, pretože sa jedná o velice kvalitnú zábavu.

Armáda mrtvých (2021)

Lákalo to na nadupanú zombie jazdu, v ktorej sa nič nebude brať vážne. Preto som sa na Army of the Dead tešil. Výsledok je ale dosť iný. Prekvapivo tu máme dramatické osobné linky, ktoré sú však vysoko nezaujímavé. Na úkor nich je tých uletených pasáží vzhľadom na stopáž filmu pomenej. Akcia ako taká je zato vydarená, ale očakával som oveľa viac kontaktných fajtov, pri ktorých sa bude ako zbraň využívať čokoľvek, čo príde do ruky, než len strieľanie so samopalmi a pod. Vizuálne celkom vymakané. Občas iritovalo správanie postáv, zato Kate bola jak retardovaná po celý čas. Rovnako som sa tešil, že sa tvorcovia nebudú s postavami maznať. Avšak umieranie klaďasov sa de facto rozbehlo až v závere a navyše skoro každý mal rozlúčkový slow motion a jeho smrť nebola vôbec nejak neúctivá, ako by si to pýtalo (česť výnimkám). Brutalitky sú ale vymazlené a je ich dosť. Celkovo sa to priamo neťahalo a ani som sa vyložene nenudil, no 148 minút bez poriadnej dávky akcie robí z Armády mŕtvych nezáživný film. P.S.: Vždy som rád, keď tvorcovia prídu s inováciou a spravia zombíkov trochu "inak". Škoda len, že sa to poriadne nevyužilo.

Black Widow (2021)

Sólovka Black Widow mala slúžiť ako pocta jednak postave a určite aj samotnej Scarlett Johansson. Pre fanúšikov to mala byť konečná rozlúčka s Natashou Romanoff. Ja som sa na tento film tešil hlavne preto, že nám mala byť predstavená jej minulosť, výcvik a toľkokrát spomínané zlé skutky v predošlom živote. Žiaľbohu som sklamaný, pretože sme sa nedočkali (skoro) žiadnych flashbackov mimo skvelý úvod, ku ktorému sa ešte vrátim. Z Natashinej krutej minulosti sme sa dozvedeli len malý ždibec, všetko ostatné bolo iba vo forme rozprávania, a aj to nebolo o konkrétnych udalostiach. A ten jej jediný zlý čin, ktorého sme dočkali... o tom ani nebudem hovoriť, lebo je to na smiech. Black Widow začala skvelým prológom zasadeným do minulosti. BTW, casting si zaslúži obrovskú pochvalu za mladú Natashu (pôvodne som si myslel, že to je omladená Scarlett😂). Nasledovali titulky, pri ktorých boli zimomriavky po celom tele (parádny cover). V tej chvíli som zostal ohromený, ako dospelo a tvrdo vyzerá najnovší MCU film. Potom to ale s pribúdajúcimi minútami klesalo viac a viac dolu, až to vyvrcholilo vlečúcim sa a nezáživným finále. Záporáci totálne nevyužití. A čo sa týka samotnej Natashi... tak tú tu výrazne zatienili výborní Alexei a Yelena. Netvrdím však, že je Black Widow vyložene zlý film. Šlape to, nenudil som sa a príbehové chyby tu hľadať netreba. Vo výsledku je to dosť jednoduchá ľahko nadpriemerná záležitosť, ale podpriemerná marvelovka. P.S.: Odteraz budem Smells Like Teen Spirit vnímať trochu inak.

Citronáda (2021) (pořad)

Citrón je šport. Citrón je hokej. Citrón je OK. Citrón je zábava. Citrón je energia. No skrátka Rišo je Citrón. A všetko to premietol aj do svojej relácie. Citronáda bola príjemným odľahčeným sprevádzaním MS v hokeji aj futbalového Eura. Diely mali bohatý obsah. Hostia väčšinou k téme a zaujímaví, aj keď niekedy by som zvolil iný výber. Za mňa najlepšia časť s rozhodcom a agentom. To bolo veľmi zábavno-zaujímavé nahliadnutie do sveta futbalu s ľuďmi, ktorí to vidia z iného pohľadu. Rišo Lintner už nejaké tie skúsenosti z mediálnych kruhov má, takže svoju úlohu zvládol solídne, aj keď sa občas zadrhol. To však súvisí aj zo živým vysielaním, za ktoré má u mňa Citronáda plus. Každopádne o zábavnú zložku bolo dobre postarané. Ďalším, tentokrát olympijským častiam by som sa nebránil.

Co kdyby...? - What If... Captain Carter Were the First Avenger? (2021) (epizoda)

Koniec 1. série Lokiho má následky, a práve What If...? ich prezentuje. Tok času sa rozvetvil do takých rozmerov, že TVA to nedokáže (možno ani nechce) zastaviť. To teda umožňuje vznik takýchto alternatívnych realít. Prvá epizóda nám prináša príbeh Peggy Carter, ak by sa práve ona stala supervojakom. No... Budem úprimný. Tento alternatívny príbeh vyzerá zaujímavo, ale... Spracovanie je katastrofálne. Dej nie je vôbec vystavaný. Skáčeme tu z miesta na miesto, z udalosti na udalosť. Informácie sa len sypú, až ich ani nejde poriadne vstrebať. Epizóda ukazuje iba pozmenené časti z prvého Kapitána, čiže o vôbec nejakom príbehu tu konkrétnej epizódy sa ani nedá hovoriť. Jedným slovom je to celé extrémne nekonzistentné. A k tomu ešte aj deravé. Animácia nie je svetoborná, ale úplne postačí a myslím si, že tvorcovia zvolili pre takýto seriál veľmi dobrý štýl. Akcia je tu to najlepšie, čo nám bolo ponúknuté, hoci znovu opakujem, nič prevratné sa nekoná. Navyše je z toho veľmi cítiť, na akú vekovú kategóriu sa primárne cielilo. Tej preafektovanosti bolo až priveľa. A to všade! O nejakých dialógoch nebudem radšej ani písať. Toto sú však veci, o ktorých si myslím, že sa už nezmenia, keďže sa nejedná o príbehový problém tejto epizódy, ale o strašne zlú prácu, čo sa spracovania týka... P.S.: Vidieť znova to prostredie je určite pre MCU nostalgikov dojemné, lenže ja ním nie som.

Co kdyby...? - What If... Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands? (2021) (epizoda)

!Spoilers! Toto akože vážne ľudí bavilo (a navyše až tak veľmi)? No ja som skoro dal odpad! nebyť toho konca, že sa zničil celý vesmír. Polovicu epizódy pozeráme najskôr na rôzne scenáre smrti Strangeovej ženy alebo priateľky (neviem už, ako to bolo), navyše niektoré z nich ani nedávajú zmysel. Potom sledujeme, ako Strange vcucáva potvory. Druhá polovica je fight medzi dvoma Strangeami. Vrhali po sebe všelijaké kúzla, no ja som tam videl len voľajaké farebné machlaniny. O nejakom dramatickom alebo osobnom príbehu sa tu ani len nedá baviť, je to naopak celé akurát tak smiešne. A práve tú "vyspelosť" a "vážnosť" štvrtej epizódy všetci ospevujú. Nechápem. Mňa to strašne nudilo...

Co kdyby...? - What If... the Watcher Broke His Oath? (2021) (epizoda)

Veľmi uponáhľané. Z toho potom, samozrejme, pramenia chyby a diery v deji. Čo však treba uznať, je fakt, že sa tvorcom skutočne podarilo celkom dobre pospájať všetky predošlé epizódy do jedného kompaktného celku. Aj keď by sa nič nestalo, keby What If...? fungovalo len na antologickej báze. Akcia je čisto o kúzlach a mňa skutočne blikanie farebných kreslených svetielok nebaví. Posledná časť v podstate odráža kvality celého seriálu. A to nie pozitívne. P.S.: Som velice rád, že som konečne dopozeral tento vo výsledku nudný, nevtipný a častokrát aj príbehovo debilný projekt, ktorý absolútne nenaplnil svoj potenciál a mne len zožral čas.