• Pohádka

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Podle upoutávek jsem čekala trochu něco jiného. Za nádherné kostýmy a lokace tedy dávám dvě hvězdy, ale jinak to působilo hodně unyle a monotónně, hlavně vnitřní hlas Alžběty Thurnové "trochu života do toho umírání" a její herecký projev (kdybychom měli čekat než umyje Matyášovi i záda, možná bychom tu seděli dodnes). Uvítala bych i podrobnější popis postav, kdy jsem občas tápala, kdo je kdo. Film jako takový, by mohl najít uplatnění, kdyby se pouštěl beze zvuku jako kulisa někde na středověkých hradech a tvrzích nebo v čekárně u zubaře ( kde by rovnocenně nahradil ty vlnky moře osvícené letním sluncem s ambientní muzikou..)

Černý zápisník (2018)

Dějová linka je sice trochu zmatená, nemá to hlavu ani patu, tedy hlavu možná ano, ale patu to někde zapomnělo. Film je plný zvratů, které končí náhle a bez vysvětlení. Příběh je obestřen rádoby vážným tajemstvím, které ale zůstává nevysvětleno a vyšumí do prázdna. Protože ale miluju kostýmní dramata a historické filmy, tak jsem si to vizuálně užila.

Čertí brko (2018)

Nemám ráda politickou agitku, natož v pohádce. Jan Cina mi zde kupodivu nevadil.

Dívka (2018)

Vizuálně krásný, křehký a citlivý film. Po shlédnutí musím říci, že Victor Polster byla skvělá volba. Soucítila jsem s ní-m celou dobu a konec mě hodně zasáhnul..

Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018)

Nepřišlo mi to podobné se seriálem Doktor Martin, spíš Byl jednou jeden polda. Jednu hvězdu dávám za normální Jitku Čvančarovou a doktora Martina. Ale prostoru dostali pramálo. Příběh byl slaboučký, humor násilný, hlavní postava slaboduchého strážmistra Topinky přehrávala až běda. Otázka také je, zda mělo smysl postavit na této osobě nový seriál?

Hastrman (2018)

Musím říct, že jsem z filmu trochu rozpačitá a nevím, zda dát 3 nebo 4 hvězdy. Film, který svou náladou spadá do podobné kategorie jako byla Kytice nebo Máj. Milovníci kostýmních dramat, starých zvyků, národopisu a skanzenů si přijdou na své, je tam nádherně vyobrazená příroda tajemného a mystického Českého středohoří a to vše za krásného hudebního doprovodu, u které jsem měla od prvních tónů husinu. Ale to je asi tak vše, co bych mohla vyzdvihnout. Samotný děj ve mě svým zpracováním nezanechal tolik dojmů a pocitů, spíš zacílil na lyrickou a poetickou notu v duši. Karel Dobrý byl jistě ve své roli barona výborný a nespoutaná Katynka by od minuty mohla hrát sestru Vinnetoua, ale něco mi ve vyjádření celého jejich vztahu scházelo. Film dle mého názoru místy šlapal vodu a některé scény s kráčejícím baronem přírodou a rozhled po krajině mohly být využity k většímu rozehrání citu nebo "spalující vášně" mezi zarputilým baronem a provokující Katynkou. Za mě je to slabší příběh lemovaný krásnou krajinou, starými zvyky a nádhernou hudbou.. Nakonec dávám 4 hvězdy, protože jsem ráda, že se nenatáčí vše ze současnosti a tato doba je mi mnohem bližší. Mimochodem, Karel Dobrý má stejný hlas jako Igor Bareš :)

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Pohádka, která mě vůbec nevtáhla do děje. Éterická by měla být princezna a ne toporně mluvící hlavní představitel, u kterého jsem se bála, že ho každou chvíli odnese vítr. Jeho intonace mi připomněla hodinu čtení ve druhé třídě. Pohádka, která postrádala humor, nebo vtipné dialogy. Celkově na štědrovečerní pohádku hodně nadnesené a bez soudnosti. Mrzí mě, že pan režisér po diváckém neúspěchu trochu neprošel katarzí. Ono není tak velká zásluha být v zelených číslech, pokud je uvedena premiérová pohádka s pompézní reklamou na Štědrý den, ty dva miliony si ze zvědavosti vždycky najde. Ale kolik lidí ji dokoukalo na konec a s jakým pocitem? To už pana režiséra nezajímá.. Korunky už zacinkaly. Jsem jen bezvýznamná divácká nula, jak nás pan režisér počastoval, ale oproti panu Zelenkovi si myslím, že právě klasická pohádka tu má šanci. Chci chytrýho čerta z kterého jde strach, a který trestá hříšníky na Zemi konající zlo a ne infantilní čerty, co si šlapou na jazyk, a taky hlavního hrdinu, který by zachránil princeznu před drakem a ne typ, který neuzvedne meč. Muzikálové písně asi také nebudou to pravé do české pohádky, vždyť filmová hudba je nádherná, pokud je napsaná citlivě a dokáže pozvednout film strašně moc. Prosím, zkuste se vrátit ke klasickému pojetí, nebo raději netočte tyto pitoreskní věci za každou cenu.

Láska bez bariér (2018)

Lehká letní komedie, která nejde nikterak do hloubky, ale to asi u tohoto filmu ani nikdo nečeká. Příběh běží svižně, s laskavým humorem, podmanivou hudbou a nádhernými lokacemi (jsem hrdá na naši Prahu). Jediné co bych změnila a nesedlo mi, je přeslazený konec, který příliš tlačí na pilu. Jako největší sympaťáci na mě vedlejší mužské role, a to táta s přítelem doktorem.

Nikdy neodvracej zrak (2018)

Krásná a tajuplná hudba Maxe Richtera, doba válečného a poválečného Německa, nacistická ideologie budování čisté rasy, poetická kamera, lehký humor a poutavý, i když místy hodně smutný příběh zčásti inspirovaný životem německého malíře Gerharda Richtera. Film je skutečný zážitek, takže i ta 3 hodinová stopáž uběhne jako nic. "Drei Liter!"