Pretty Woman (1990)

Inspirace: každá pohádka, i tato moderní má svoje ponaučení. Já ho vidím v tom, že láska může změnit prostitutku v hodné děvče a stejně tak i tuneláře v seriózního byznysmena. Dojemně natočená pohádka. Kdo by nechtěl někdy utratit jen tak nehorázně velkou sumu peněz nebo si zaletět letadlem na premiéru opery...

Vratné lahve (2007)

Inspirace: to se pánům Svěrákům povedlo. Jde o jednoznačně instruktážní film, zvláště pro ženy: milé dámy, všichni, skutečně všichni muži mají úplně stejné představy, jako jsou ve filmu sny Zdeňka Svěráka. Pánové přiznejme si to (pan Plzák to jistě potvrdí). Myslím, že ani nemusíme hledat kolem sebe tři mystické šmouhy.

Krátký film o lásce (1988)

Inspirace: opravdu geniálně natočený všední a palčivě nevšední příběh typu Shakespeare na polském sídlišti. Všechno je promyšlené, láska je věrohodná a opravdová, vedoucí pošty patřičně polská, feministická. Grazyna Szapolowska nádherně ženská, Olaf Lubaszenko skutečný zrající puberťák. Doporučil bych jako instruktáž skutečného citu, tolik odlišného od převažujícího a všudypřítomného marketingu

Schindlerův seznam (1993)

Inspirace: běžné životní věci (ranní vstávání, lichva, čištění vany, hraní na klavír) se ve filmu stávají hrůznými a osudovými, naopak na první pohled děsivé věci (hromadná nahota, inženýrka staví správně tábor a je za to zastřelena, likvidace kufrů z transportů) jsou jakoby normální. Velmi silný film, vždy, když jsem na dně mne dostane do reality a uvědomím si, jak krásný je normální život. Dialogy jsou unikátní a neskutečně profesionální. Amon Goeth je skutečně jen "báječný ničema", který se osudem dostal ke své práci - vyhlazování židů. Kolik takových "báječných ničemů" máme kolem sebe.

Homolka a tobolka (1972)

Inspirace: budeme na sebe hodní, ale jak jde o peníze, tak neznám příbuzného - jak typické a nestárnoucí i po letech. Určitě je škoda, že Homolkovi neměli pokračování, protože zcela určitě zráli počtem pokračování a takové zrání by v roce 2007 mohlo vypadat dost dobře, třeba Homolkovi na sobotním výletě v centru Zličín...

Andělé a démoni (2009)

Inspirace: Nádherné reálie Říma a Vatikánu. Jinak film jako satisfakce pošramocené pověsti katolické církve se podle mého mínění docela povedl. Příběh vpravdě akční, zpracování solidní, kulisy úžasné. Musel jsem jej vidět dvakrát, abych zachytil obrovské množství myšlenek a historických souvislostí. Ale stály za to. Myslím, že Vatikán může být spokojen.

Kuličky (2008)

Inspirace: již několik žen se mi přiznalo, že skutečnost je vykreslena věrně, prý to tak opravdu s myšlením žen je, i když režisérka s lehkou ironií komentuje opak. První povídka je natočena velmi syrově, trochu nesrozumitelně, druhá a třetí naopak velmi plasticky a zvláště třetí je mrazivá ("láskou často zabíjíme"). Skvělý film.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Inspirace: nic převratného a revolučního jsem sice neobjevil, ale bavil jsem se dobře. Nejvíce mne potěšila Kristanna Loken jako sexy terminátorka, její mimické projevy ovšem při sadistických akcích ovšem moc strojově nevypadaly. Ostatně polidštěných T s psychologickým výcvikem bylo více. Pro mne příjemná inspirace - vztek je lepší než beznaděj, dobré a poučné. Projekt T je asi už ukončen, pokud se počítá s Arnoldem, ale nechám se překvapit.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Inspirace: zajímavá je přeměna civilistů ve vojáky během jednoho filmu, nelíbila se mi zjednodušenost neschopnosti povstalců, i přes tragiku a realitu válečné operace trochu to zavání supermanstvím

Úctyhodní lidé (1975)

Inspirace: klasický mysteriózní film s důmyslnou kriminální zápletkou, pěkně vykreslené typy postaviček mužú a žen italského venkova, autentičnost skryté vášně Franka Nera, skvělý výkon krásné a smyslné Jennifer O`Neillové, moudrost Jamese Masena, na druhé straně schematičnost děje. Pěkná myšlenka - nezdvořilost se trestá smrtí.