Sněženky a machři (1982)

Nestárnoucí komedie s úžasným duchem zimních hor, hodně výrazným Duchoslavem v těsném závěsu s Koptou a Suchanem. Myslím, že film je schopný dát něco i dnešní teen generaci. 87%.

7 životů (2017)

Hodně svižnej thriller z ne moc vzdálený a i celkem uvěřitelný budoucnosti bez velkých přehnaností a nesmyslů. Výbornej scénář a hudba, skvělý prací scény a i s žádnou ze sester nepárající se ty likvidační. Trochu jsem se sice bál a shlídnutí odkládal, ale o to víc jsem teď spokojenej. Snad jenom ty ségry bych nasadil jiný. Zahraný teda hodně dobře, ale jakž takž koukatelná byla akorát Pátek. 85%.

Spalovač mrtvol (1968)

Před dvaceti lety, když jsem viděl Spalovače prvně, jsem jím byl nadšený. Možná se mi zhoršil vkus, možná z hlediska posouzení dobrého filmu začínám infantilnět a nejsem schopný rozpoznat opravdové filmové umění, ale dnes jsem byl celkem zklamaný. Uznávám všechny ty pětihvězdy tady, chápu tu všeobecnou nadšenost a nikomu to neupírám, protože jsem jí ve dvaceti taky cítil, ale tentokrát se jí bohužel nezúčastním. Poměrně krátká stopáž mi plynula jak tříhodinovej Tanec s vlky a pojetí vypravování stylem jednoho dlouhého poetického monologu mě taky nijak zvlášť neoslovilo. Přes hodinu jsem se celkem slušně nudil a propad hodnocení k horšímu tu zachraňují jen občasné děsivé okamžiky, znepokojující atmosféra všudepřítomné smrti a hlavně opravdu dokonale zahraný Kopfrkingl. Takže sice ještě čtyři, ale opravdu hodně slabé. 70%.

American Horror Story - Roanoke (2016) (série)

Další rasovina, která je zase úplně z jinýho těsta, než všechny předchozí. Pár dílů jsem ani sám nedokázal posoudit, nakolik se mi to líbí a nakolik ne. Roanoke je v AHS každopádně hodně originální a zajímavá řada připomínající svým strachem, řezničinou a zvráceností některých individuí filmy typu Texaský masakr nebo Pach krve okořeněná Blairwitchovským pohledem na věc skrz čočku dokumentární kamery. Co mě trochu mrzí je fakt, že jsem si nedokázal oblíbit jedinou postavu a bylo mi úplně jedno, kdo, kdy a jak skončí na prkně. Všichni mí oblíbenci z minulých let tu měli malé nevýrazné role a ti noví mi zase nedali důvod zaujmout. Celkově mají všechny díly zhruba stejnou úrověň, navzdory zdejšímu hodnocení mě možná naopak druhá půlka bavila ještě trochu víc, takže teď už můžu s klidem říct, že Roanoke se mi líbila. 80%.

Smrtící léčba (1996)

Většina filmu dost nezáživná a podprůměrná, ale jakmile začalo jít do tuhýho, docela si získal mojí pozornost. Tradičně geniální Hackman a Grant v roli, v jaký ho neznáme a hlavní myšlenka příběhu tak silně eticky rozporuplná, že nevíte, na čí stranu se postavit. Takže už jen za to hvězdu navíc. 65%.

Za trnkovým keřem (1980)

I když je to dějově moc nic, celé se to pořád točí kolem dokola bez jakéhokoliv posunu, spousta času je někdy až otravně utopena v záběrech na krajinku a živočišstvo, celou dobu se tam pořád někdo s někým hádá a Tomáš už zdaleka neexceluje tak jako dřív, je mi záhadou, že to na mě i přes to množství nedostatků a nezajímavých scén ještě pořád funguje natolik, že na to čumim, když to dávají. 60%.

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Vzdycky mě dojímá, když tu někteří chytráci komentujou film po půl hodině, to je skoro stejná ubohost, jako hodnotit podle trajlerů a tv upoutávek. No nic, to jen tak na okraj. Filmu se určitě nedá upřít určitá vizuální líbivost, herci jsou v těch barevných a nažehlených hadrech jak ze škatulky a výprava taky nepůsobí nijak lacině. Konec je taky hodně působivý, což se o zbytku bohužel říct nedá. Dobře, je to ponuré a skoro až depresivní, tý době to odpovídá, ale je to taky jedna velká nuda, která sice není nesnesitelná, ale minimálně průměrný filmový zážitek si představuju vážně trochu jinak. Poděkování tvůrcům, že to nezabili úplně dvouhodinovou stopáží. 40%.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Hodně povedené zpracování tohohle příběhu se skvělým Costnerem, Freemanem a ještě skvělejším Rickmanem. Prvotřídní klasika bez jakýchkoli násilných a trapných pokusů o co největší originalitu, jak to bývá u poněkolikátém přeremakeování filmu obvyklé. Výborná hudba dělá zvláště z romantických pasáží opravdu romantické a dojemné a režisérská verze mi navíc po 27 letech odhalila jedno velké tajemství o původu šerifa z Nottinghamu. 90%.

Nezlobte dědečka (1934)

Jedna z těch slabších Burianovek. Vlasta samozřejmě výbornej, zbytek je celkem nuda. 60%.

Šíleně smutná princezna (1968)

Tuhle pohádku jsem měl vždycky moc rád a to hlavně kvůli Helence, která se mi taky vždycky moc líbila a tady úplně nejvíc. Super songy, Venca se tu taky povedl, jediné, co mi tu coby smradovi trochu vadilo, byly ty moderní doplňky jako fotografování, němý grotesky a rádce s jejich spikleneckými dialogy jsem taky moc nemusel. Teď už to beru samozřejmě trochu jinak, ale taky už nejsem dítě, takže něco za něco. Ale ta Helenka... 85%.