American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Od AHS jsem čekal něco trochu jiného. Čekal jsem klasické hororové dění, více lekaček, napětí a mnohem víc strašidelnosti. V Tv jsem kdysi zahlédl asi 20 minut jednoho dilu, takže i víc znetvořenců a děsivých individuí. Byla to nejspíš nějaká z dalších řad, takže o to určité nepřijdu. Kvalitou jsem ale dostal přesně to, v co jsem doufal. První čtyři díly jsem netušil, jak se věci mají, ale tím vůbec nechci říct, že se to rozjíždělo pomalu, nebo že to bylo nějak zmatený. Naopak, seriál jede na plný otáčky hned od začátku, jen divák je záměrně udržovaný v napětí a nevědomosti kdo, jak, s kým a proč. To postupně odhaluje spousta flashbacků, takže poslední díly už známe všechny souvislosti a můžeme si je vychutnat naplno. Jinak ale nejsou horši a lepší dily, celá série jede na stejným levelu. S herci nemám sebemenší problém, atmosféra Murder House taky výborná a i když se to může někomu zdát zvrácený a nechutný, mě se tenhle biják zatím hodně líbí. Takže si jdu udělat popcorn, nalejt colu a hurá na Asylum! 88%.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Novodobá kovbojka s neohroženou "dámou" v hlavní roli. Pár scén, na mě dost přitažených za vlasy (třeba brutální přizabití pracovníka billboardové agentury) vyváží ty hodně emocionálně silné (čtení Woodyho dopisů a akce tomu předcházejíci). Vtipných scén tam vzhledem k vážnosti tématu taky pár je, takže film působí velmi dobrým, vyváženým dojmem. Od konce jsem sice čekal něco trochu jiného, ale jinak mě film docela příjemně překvapil. 78%.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Docela dobře natočené. Moc pěkná krajina, příběh taky není špatný, líbí se mi skvěle udělané flashbacky a Raluca Aprodu ;-). Snad jen dialogy slabší a i když povětšinou relativně slušní herci, tady mi prijdou jako dost křečovité, Renčovou rukou zbytečně moc násilně vedené loutky. Dát jim vic svobody, dopadlo by to o moc líp. Tyhle české, rádoby akčně točené filmy moc nemusím, ale tady mi to, ani nevím proč, vůbec nevadi a vždycky když to vysílají se na to s chutí znovu podívám. Myslím, že to bude nejspíš tou přírodou. 62%.

Bába z ledu (2017)

Celkem obyčejný a nepříliš výrazný film s naopak dost vypjatým, dramatickým, posmutnělým příběhem o získávání nových nadějí, jejich ztrátách a naopak. Milostná scéna Kronerové a Nového mě na naše poměry a vzhledem k jejich věku docela ohromila, to teda klobouk dolu a zas až tolik očekávané zklamaní se nekonalo, takže za mě hodně dobré tři. 67%.

Osvícení (1980)

O Osvícení jsem nic nevěděl a vůbec jsem netušil, co mám čekat. Počítal jsem spíš s čistě psychologickou záležitostí a vzhledem ke stopáži i s celkem slušnou nudou. Ale to jsem se šeredně přepočítal. Film se sice rozbíhá pozvolna, ale s ubývajícím časem do konce se s naprosto přímou úměrou zrychluje tempo a zvyšuje napětí tak silně, že patnáct minut před koncem už jsem si přál, aby to už skončilo. Nepamatuju si, že bych někdy vůbec viděl takhle skvěle nadávkovaný film, co se napětí a vzrušení týče. V kombinaci s výbornou hudbou vznikl opravdu (a nejen na svou dobu) mistrovský kousek, takže ješte teď, půl hodiny po skončení mám pěkně sevřenej žaludek. 90%.

Doktor Strange (2016)

Tak to je teda slušná fantasmagořina! Ale hodně dobrá. Další jiný Marvel, který asi nejvíc zaujme svojí vizualizací a oproti ostatním trochu odlišným bojem na nepříliš hmotné úrovni. Taky osobitý Cumberbatch je skvělou volbou tohohle Harrypotterovsky laděného filmu. Určitě moc příjemné překvapení. 80%.

Počátek (2010)

Počátek je pro mě synonymem filmového umění. Je naprosto mimo moje chápání, že je někdo vůbec schopný něco takového vymyslet a ještě ke všemu zrealizovat. tohle je originál jako prase! Matrix třetího tisíciletí, který je jen trochu méně akční, méně překvapivější a méně charismatičtější. Zato to má podstatně lepší vizual, což je vzhledem k tomu, že to je o jedenáct let mladší, celkem pochopitelné a neskutečně sofistikovaný scénář, jaký umí spleskat jedině Nolan. Skvělé scény jako výbuchy restauračních stolků, nebo Gordon-Levittova rvačka na chodbě jsou prostě nezapomenutelné, stejně jako vždy dechberoucí hudba od Hanse. A i když jsem dnes viděl Počátek potřetí, pořád nejsem schopný dát si dohromady všechny souvislosti a film mě má pořád čím ohromit a překvapit. 95%.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Proč to pořád dělají? Vezmou něco skvělýho, něco co funguje a snaží se to natočit líp. Proč Amazing a proč teď Homecoming? Mě filmy o puberťákách nevadí, spíš naopak, ale nacpat tyhle beďaroviny takhle nestydatě do Spidermana, to ne. Co bude příště, Spiderkid ze školky? Tohle už nemá s legendou nic společnýho. Batoh na záda, mobil do kapsy a ať to frčí. Do toho se přimázne přísavnej mluvíci ironmanskej oblek s průzkumnýma dronama a hurá na padouchy. Celkem trapný, ale hlavně že zas vymysleli něco novýho a rádoby originálního. Snaží se to tvářit zábavně, ale na mě to bohužel nezafungovalo. Není to sice taková hrůza jako Amazing, na konci už to i spidermansky vypadá, ale těch deset minut je opravdu hodně málo. V kině slabý čtyři, teď doma už jen lepší tři. 62%.

Na ostří nože (1997)

Tohle je jeden z nejlepších dodrodružñáků, který je skvělý ze všech stran. Scénář, hudba, napínavá atmosféra, výborní Hopkins s Baldwinem, krásná aljašská příroda a scény s medvědem úplně nejvic. Za ty roky jsem si z Edge vytvořil svůj osobní kult, který si málokdy nechám ujít a vždycky si ho užiju naplno. Tedy až na poslední, nedávno vysílanou předabovanou verzi :-(. 90%.

Pasti, pasti, pastičky (1998)

Tenhle film nemám rád. I když je to komedie, působí na mě hodně pesimisticky a vyvolává ve mě stavy úzkosti, skoro až deprese. Navíc mě při něm po většinu času při soucítění s hlavními protagonisty hrozně bolí koule. Ne fyzicky, ale duševně. To mi vůbec není příjemný a proto tenhle film nijak nevyhledávám. Musím ale uznat, že trio Donutil, Hanák, Stivínová je výborné a zvlášť díky Mirkovi a jeho vejšplechtům a grimasám je to místy hodně zábavné. 60%.