• Krátkometrážní

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

ak vás niekedy zaujímalo či existovali straight edge ľudia aj v dobe divokého západu, tento film vám odpovie. Lipsky je očividne veľký znalec westernu a je to poznať na každom kroku. film obsahuje všetky možné klišé spojené so žánrom ake si dokážete predstaviť, zároveň ale je parodovaný tak že to celé je skôr ako pocta westernom než ich zosmiešnemie. film má zároveň veľmi Zemanovskú kinematografiu a to od psychadelických farebných filtroch po kreslené kulisy. humor veľmi dobrý, z väčšej časti verbálny ale je tu aj zopár vizuálnych vtipov čo oceňujem. nesmie chýbať nekonečné množstvo hlások ktoré sa potom nesmierne užitočné využívajú v reálnom živote. no a do toho množstvo sympatických hercov, najmä hlavný predstaviteľ Joa ktorý má také Paul Newmanovské charizma a "zlý" hogofogo badman na ktorého je aj Frank z Vtedy Na Západe krátky :). plus, množstvo chytľavých a úsmevných piesni do toho ktoré sa dokonalo hodia do "feel good" atmosféry filmu. Jedine veci ktoré by som vytkol je, že niektore scény by mohli byť o niečo vtipnejsie ale nevyužívajú úplný potenciál (a niektoré moc dobre nezostarli...) a ešte to že niektoré scény sú dlhšie než by mali. ale aj keď preferujem iné československé komédie z "predinvázivného" obdobia ako napríklad Svěťáci, film si zaslúžene zaslúži post medzi to najlepšie čo český humor ponúka 8/10