Brána do záhrobí (1981)

Negatívne ohlasy ma vopred varovali najmä pred nejasnou či dokonca chýbajúcou dejovou štruktúrou, tie pozitívne vyzdvihovali film ako najlepšie Fulciho dielo. Po projekcii konštatujem, že ani jedna strana nemala pravdu. "Záhrobie" patrí ku skupine štyroch top Fulciho hororov, ktoré sú kvalitatívne úplne vyvážené a ja si ani v najmenšom netrúfam určovať poradie. Film je pamätný tým, že má neoddiskutovateľne najdesivejší možný koniec, aký možno k filmovému hororu vymyslieť. Filmoví šovinisti bohužiaľ túto skutočnosť zámerne prehliadajú, súc viazaní akousi profesionálnou cťou (alebo zbabelstvom). Čo sa týka nejasností okolo vnútornej štruktúry, asi budem jediný na svete, kto zaregistroval jasnú dejovú líniu, Fulci sa len oslobodil od prebytočnej nutnosti zdôvodňovať každý krok. Jednotlivé scény a ich nadväznosť sú naozaj poňaté iracionálne, no nie alogicky. V prípade predchádzajúcich filmov (Zvuky temna) Fulci ukázal, že klasickú rozprávačskú filmovú logiku brilantne zvláda, jeho horory teda pôsobia mätúco a divne preto, lebo to tak majster chcel a ja netuším, prečo by mi to malo vadiť. Na legendy o šibeničných produkčných termínoch príliš nedám - aj keby mal Lucio dostatok času, z jeho dielne by vždy vypadol film, ktorý by sa len minimálne líšil od filmu vytvoreného v časovej tiesni, tým som si istý. "Záhrobie" je film, ktorý sa zdá byť zo všetkých Fulciho počinov naozaj najmenej literárne zaťažený. To, že je značne aliterárny, je skôr jeho prednosť - voľné reťazenie predstáv a asociácií dodáva filmu závideniahodný surreálny drajv, zároveň i neobyčajne silné vizuálne vyznenie, jednoducho je to kinematografická kvalita par excellence. Vzhľadom k diabolsky fascinujúcej atmosfére v súčinnosti s niektorými kresťanskými i klasickými mytologickými alúziami si dovolím tvrdiť, že toto je umelecké dielo. Jan Brueghel st. by dal 5.

Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Aj keď je to film skutočne prekrásny (napr. Francesco "zašpinený" farbou), veľmi mi vadí trochu násilná didaktickosť, bez ohľadu na stupeň úprimnosti, s akou bola myslená. Budem sa to snažiť chápať ako pop-art pre širokú laickú verejnosť.

Camille (1921)

Film som pochopiteľne pozeral kvôli Rudymu Valentinovi, ktorého je vidieť dlhšie než 60 sekúnd, takže spokojnosť je dokonalá. Okrem toho sa mi dostalo i nečakaného bonusu v podobe akejsi Ally Nazimovej, ktorá hrá skutočne báječne. Zároveň tu vďaka Valentinovej "sham" manželke Nataši Rambovej máme prekrásne dizajnované interiéry, síce na art deco nečakane minimalistické, no fascinujúce. Film samozrejme vidieť nemusíte, ale prídete o veľa.

Candyman (1992)

Keď som bol malý chlapec, v školskej družine sa veľa rozprávalo o strašidelnej bytosti neurčitého vzhľadu zvanej Biela noha. Tieto detské povedačky veľmi efektívne fungovali zvlášť v neskoré jesenné popoludnia, keď tma prichádzala skoro, takže takmer prázdny školský areál sa menil na strašidelné a hostilné miesto. O pár rokov neskôr som počul o istom vypitvanom nebožtíkovi, ktorý údajne desí chodcov pri miestnom cintoríne ("Vráť mi moje pľúca!"). A keďže zbožňujem pochmúrne čaro takýchto "campfire stories", nemôžem Candymana neoceniť, zvlášť ak sa adaptácia Cliva Barkera pozoruhodne vydarila vďaka skľučujúcej atmosfére, Virginii Madsen, obskúrnym graffiti artefaktom a pocitu hrôzy, ktorá tu má divné, poetické kvality bližšie nejakej baladickej kompozícii než klasickému hororu, takže obdivovatelia Juraja Herza si pravdepodobne prídu na svoje. A propos Herzove filmy - hudba Philipa Glassa je mierne historizujúca, "staromajstrovská", na spôsob geniálnych Hapkových kompozícií z Panny a netvora či Deviateho srdca. Dej sa odohráva na devastovanom predmestí Chicaga, na skok od "kultivovanej" civilizácie, pričom veže ako Sears Tower či John Hancock Center sa zdajú byť nebezpečne blízko - žiadne centrum neexistuje, barbarská sila predmestia napokon všetko prevalcuje. Film je tak dobrý, že zo mňa učinil zbabelého jedinca, ktorý v žiadnom prípade nepovie Candymanovo meno pred zrkadlom päťkrát. Ale tých päť hviezdičiek rozhodne dám, akokoľvek si pohnevám Votrelca.

Casino Royale (2006)

Za film ako taký - 80%. Za bondovku - 40%. Za bondovku s Craigom - 0%. Casting dokáže zázraky :-) Bondovky vnímam ako filmy, ktoré stoja a padajú na hlavnom predstaviteľovi, no a Bonda ako nedotknuteľnú ikonu modernej filmovej mytológie, ktorej hlavnou štýlovou charakteristikou je dráždivá zmes šarmu a cynizmu. Keďže nový Bond má všetko iné len nie to, čo zlatý chlapec zo Zlatého oka, rozoberať kinematografické kvality novej bondovky mi pripadá bezpredmetné. Proklamovaný "realizmus" je to posledné, čo bondovky potrebujú. Ak už teda nemôžeme mať Brosnana, Pierce Brosnana, máme aspoň Green, Evu Green. Je smutné vidieť, ako bondgirl valcuje svojho fešáka (v prenesenom zmysle :-)

Constantine (2005)

Keď chcem nakrútiť comics o zabíjaní démonov (preboha, kto by nechcel!), najprv si párkrát zopakujem, že chcem nakrútiť comics o zabíjaní démonov a následne presvedčím Keanu a Rachel, aby s honorármi nešplhali príliš vysoko, pretože obmedzenie rozpočtu v danom žánri celkom zákonite strháva kvalitu filmu k podlahe, alebo kde (Hellboy je skvelý preto, že veľa monštier hrajú živí herci) - civilne poňatá existenciálna dráma totiž veľa comicsu nenarobí. Neviem, koľko si obaja zapýtali, ale určite to bolo dosť, lebo očné buľvy diváka tentoraz bohužiaľ ostávajú na svojom mieste. Ak sa divákovi nasľubuje hrdina so schopnosťou vidieť démonov, je to podraz, lebo čosi také uvidíme len na pár sekúnd (aj to vo flashbacku). Ak sa divákovi sľubujú pekelní démoni, je poľutovaniahodné, že je ich tam len o pár sekúnd viac a ešte poľutovaniahodnejšie, že vyzerajú ako spopolnení obyvatelia Pompejí (odpočívajte v pokoji, resp. v múzeu). Ak sa divákovi sľubuje ich zabíjanie, nemalo to vyznieť tak lacno a archaicky ako v prvom Bladeovi. Ak sa sľubuje návšteva pekla, je zbabelé hodiť strih vo chvíľach, keď sa začína schyľovať k čomusi pekelnému (a teda pekelne drahému). Jednoducho neúcta k divákovi i k sebe samému. Ak teda nemáte pár (desiatok mil.) babiek navyše, na hororový comics s monštrami zabudnite a pre inšpiráciu si pusťte "September" od Woodyho Allena. To podstatné som spomenul, zvyšok (inteligentná, vynaliezavá réžia mimo efektov) nie je v rámci tohto subžánru erbovo podstatný. Budem veľmi sprostý ak poviem, že najväčšou atrakciou filmu je archanjel Gabriel hovoriaci veľmi sprosto?

Což takhle dát si špenát (1977)

"Mám tu nemluvně, které říká, že je doňa Izabela Lopézová, toho času hotel Imperiál, pokoj číslo 212". Áno, skutočne dobrá crazy komédia musí obsahovať vety, ktoré sú akoby vystrihnuté zo surrealisticko-automatických "Magnetických polí" od Bretona a Soupaulta. Tento film ich obsahuje viac (táto je moja zďaleka najobľúbenejšia), no kvalitatívne stojí rozhodne o čosi nižšie než päťhviezdičkovo-diadémový opus "Pane, vy jste vdova!".

Curtains (1983)

"Curtains" je v našich končinách prakticky neznámy slasher, čo je preveľká škoda, lebo obsahuje jednu z najdesivejších hororových scén vôbec (jasná inšpirácia pre Raimiho "possessed witch" v Evil Dead 3). Ide o (kraso)korčuliarsku verziu danse macabre, ktorej expresivita je zvýraznená kontrastným duelom tmavých škvŕn na bielej ploche zamrznutého jazera. Tu niekoho vášnivo pobozkala múza (ťažko povedať aká). Aby nedošlo k mylnému dojmu, že film stojí a padá na tomto raritnom gotickom fortissime, hneď vzápätí zdôrazňujem, že "zbytok" filmu nie je žiadna vata, ale napínavá historka s naozaj ťažko predvídateľným vyústením. Z hľadiska žánru ide o veľmi mierny slasher, ktorý priam desí svojím odporom ku krvi, čo je pre fanúšika dosť frustrujúce. Buď som videl cenzurovanú verziu alebo avantgardný slasher.

Čelisti (1975)

Spielberg sa zvykne príliš preceňovať. Nápad založiť horor na pseudodokumentárnom zázname požierania človeka predátorom mi nepripadá dvakrát inteligentný. Film je to ale nakrútený bravúrne, skrátka špičkové béčko. Na to, aby malo päť hviezdičiek mu čosi chýba. Remeselnú perfekciu a la Spielberg z princípu neznášam.

Černočerná tma (2000)

Neuveriteľné. Arabizujúce sci-fi s mihotavou púštnou atmosférou, hrôzostrašným západom niekoľkých sĺnk a monštrami, ktoré sa biologicky konečne líšia od Votrelca. Ten smiešny chlapík Vin Diesel, ktorý má ešte smiešnejšie priezvisko a ktorý je chodiacou reklamou na šošovky akože má byť cool? Môj priateľ si myslí, že ja som cool viac :-) Ráta sa tu tento názor?