Žena v černém (2012)

Kedy už hororoví režiséri pochopia, že divákom najviac trhne nie ľakačka, ale nečakaná a zlovestná zmena v prostredí ? Zvriesknutia mnou ani nehli (dokonca som sa na viacerých pobavene zasmial), ale scéna so zamknutými dverami, ktoré sa po Artieho obrátení sa medzičasom záhadne sami otvorili, pri tej som podskočil a uznanlivo prikývol. Škoda, že takých scén je v celom filme trestuhodne málo. Nie je to zlý horor, ale chýba mu niečo, ono povestné "je ne sais quoi". Navyše ma občas štve práca s hudbou a zvukom. Mnohé scény á la "Pozriem do okna kaštieľa, z poschodia na mňa čumí čarna pani" zbytočne strácajú na sile, keď ich tvorcovia filmu zakaždým podčiarkujú zadunením bubáckeho tónu. Ja chápem, že toto je určité oživenie či homáž starých hammerovských hororov, ale musí to byť nakrútené na hrane nechcenej sebaparódie ? Kinematografia fajn, atmosféra poväčšinou zvládnutá, zakliate močariská a kaštieľ akurátne no nie príliš klišéovité. (Hoci som sa čudoval zjavnému fetišu Drablowcov pre opice. WTF ?) Žiaľ, z konca filmu až nadmerne kričí (pun intended) "Arthurov príbeh sa skončil, ale tešte sa na pokračovanie !". A byť na Arthurovom mieste, určite sa pri hlbokom strachu o vlastného synka nezakecám so známym do tej miery, až si nevšimnem, že sa mi synátor pustil ruky. Trochu schizofrénna scenáristická logika, namôjveru. A úprimne, Liz Whiteová mi príde trochu prifešná na rolu miestnej panej-bubane v čiernom. ;-) :-))

Chlapectví (2014)

Snaha bola, za ňu aká-taká hviezda. Třeštíková takéto niečo zvládla milárdkrát lepšie. Ďalší film, ktorý je tancujúcim medveďom, ale inak neobstojí. Zaujímavé komentáre: Aresko123, hero_bk, FMP, Shaleman, elanista1

Válečný kůň (2011)

A mne sa to páčilo. :-) Nebol to prehnaný doják a filmy z obdobia prvej svetovej vojny mi vždy dobre padnú.

Jupiter vychází (2015) odpad!

Tento zlátaninový sajrajt nezachráni ani Milina roztomilá tvárička, ani Eddieho herecké prehrávanie v roli zloducha, ktorému by aj Zorg Garyho Oldmana povedal, nech tlmí svoje velikášske hormóny. Čistá katastrofa, ale to sa dalo čakať už z toľko v kinách opakovaného traileru (ktorý som nanešťastie musel zakúsiť opakovane aj ja). Zaujímavé komentáre: autobusik2, poola, SankaKofik, amaretto

Katedrála (2002)

Baginského raná tvorba. I like it.

Ambicja (2014)

Baginski, Dukaj, Reynolds, Piatkowski, virtuálny tréning terraformovania, Valkovova hypnoticky zádumčivá hudba, sympaticky poviedkové vyrozprávanie "mýtu" o odvážnej malej sonde. Mne sa páčia aj tie večerníčky o Rosette, ale táto pocta bola rovnako vítaná. :-) (Je tu na ten večerníček vtipná skrytá narážka, takže sú to svojím spôsobom spojené nádoby.) Chcel som tento kraťas zrecenzovať skôr, ale s odstupom dvoch-troch mesiacov je môj dojem, že nestratil na sile, o to lepší. Teším sa. //// -We harnessed whole planets and their gravity to chase down the comet. So many things could have gone wrong. A failure at launch, an error in the calculations, collisions, so many unknowns. With the technology we had back then, we may as well have been shooting from a slingshot. And tell me, what was it all for ? -Knowledge. -Yes, but we also wanted to show what was possible. -I know all of this from the archives. There were bigger missions after. -Yes, it was the first one to catch a comet. Ambition. Stubbornness. Nothing has changed. We fall, we pick ourselves up again, and we adapt. //// P.S. Film o filme.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ajajaj, tak Moriarty nám chce vyvolať prvú svetovú o dvadsať rokov skôr a potom sa vrhneme do vôd Reichenbachského vodopádu z akéhosi horského hotela ? Vidíme snahu o vágne steampunkovú onániu a slow-motion záberové porno, ale vyznie to skôr duto, komicky a ochotnícky, než efektne ? Nudí (a ubíja) nás to rovnako, ak nie ešte viac, ako prvý diel ? Čisté víťazstvo formy nad obsahom. A ešte aj tá forma pôsobí, akoby to bola len nablýskanejšia verzia formy z nejakého nanajvýš študentského filmu. Ľutujem, zase neoslnilo. Práve naopak.

Sherlock Holmes (2009)

Zabilo by ich, keby bola zápletka prvého filmu aspoň ako-tak založená na niektorom z prípadov z kánonu ? Ukážkový príklad adaptácie s dobrým úmyslom, no nezvládnutým prevedením. Dej pochválim aspoň za to, že sem hneď nepchali Moriartyho, ale nechali si ho (prevažne) radšej na dvojku. Zimmer to (prevažne) istí hudbou a z čisto formálneho hľadiska sa divákovi pred očami "mihajú pekné obrázky" a scenérie, ale je to na môj vkus stále príliš remeselné. Navyše, Ritchieho réžia mi tu pripadá nie ritchieovsky spontánna, ale skôr taká na "lol toto je jako cool, ta ňe" nôtu. Ľutujem, ale nemôžem byť zhovievavejší. Snaha bola, ale akčnosť a adaptácie Holmesa mi jednoducho nejdú dohromady. Keby tú formálnu stránku niekto radšej použil na natočenie svižnej viktoriánskej krimi z pohľadu kriminálnikov, bral by som to. Ale s excentrikom z Baker Street to skrátka bohvieako nefunguje.Zaujímavé komentáre: Galadriel, Cival, larelay

Pán času - Last Christmas (2014) (epizoda)

Každé Vianoce môžu byť poslednými Vianocami... Pre nás všetkých. Tentokrát je to zdôraznené viac ako inokedy. A napriek tomu mi udalosti špeciálu vykúzlili úsmev na tvári. Momentálne je v mojej TOP 3 vianočných špeciálov seriálu. Už som ani nedúfal, že bude rúbať tak vysoko. Idem si od Mikiho Mráza (pun fully intended) požičať trochu tej mrkvy, čo dáva svojím sobom, a zalietam si aspoň v snoch... :-)) Zaujímavé komentáre: The M, Sadova302b50