Batman začíná (2005)

Uvědomuju si, jak drsně se tímhle hodnocením stavím proti drtivě většinovému názoru, ale nemůžu si pomoct. První Burtonův Batman je přesně takovým komiksovým filmem, jaký mám rád - lehce zkarikovaný, nadsazený, hravý, surrealistický. Jenže když vidím, že film o chlápkoví v plášti a netopýří masce poletujícím nad městem se snaží tvářit smrtelně vážně a s kamennou tváří krmí diváka instantními hollywoodskými moudry jako "hněv je mocný nástroj, ale když ho neudržíš na uzdě, zničí tě", nezbývá mi, než obrátit oči v sloup. Batman přece není vážné, realistické drama typu Traffic, jak jej Nolan prezentuje, ale komiks! A čím víc se snaží být "dospělejší", tím nedospěleji a úsměvněji působí. Takový je sice hlavní problem filmu Batman začíná, ale ani zdaleka jediný. Tak třeba zápletka - padouch, který se snaží zničit svět/město/planetu. Kristepane, když už chtěl Nolan natočit něco vážnějšího, proč si alespoň nevybral nějakou méně infantilní zápletku? A co teprve samotný padouch - proč ho hraje zrovna největší "dobrák" v celém Hollywoodu? Vždyť to už by byl věrohodnějším zlosynem snad i Ladislav Chudík. Pokud jde o Katie Holmes, stále jsem nepochopil, kdo a proč jí dává role. A ani ty bojové scény nebyly kdovíjaké - tmavé, chaoticky sestříhané a totálně nepřehledné. Zkrátka a dobře - Batman začíná je sice snaživý a ambiciozní film, ale snaha ho "dospělizovat" mi přijde stejně absurdní, jako chtít udělat z hip-hopové skladby symfonii nebo prodávat v McDonaldu archivní víno. Realistické drama a komiks jsou prostě dva různé světy, neříkám, že je některý z nich lepší, nebo horší - jsou prostě jiné a míchat je dohromady holt nejde. Ty dvě hvězdičky alespoň za Balea, který se do téhle role opravdu hodí, a nesporný Nolanův um, pokud jde o čistě filmové know-how.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Až v druhé půli seriálu jsem si uvědomil, že "nestartrekovský" neepizodický charakter, který zpočátku působil tak impozantně, má v dnešní "natahovací" době jednu velkou nevýhodu. Ukázal to Lost, ukázal to Prison Break, a Battlestar Galactica je jen další obětí svého úspěchu. Metapříběh totiž tvůrci po zmerčení vysokých ratingů začali natahovat a ředit a zase natahovat, až jim nakonec zbyla jen nemastná neslaná polívka plná zbytečných dílů a nudných podepizod. S diváky těchto donekonečna šponovaných seiálů je to jako s oním slavným sci-fi námětem generační lodi - cestující se v takové plavidle narodí, rozmnoží a umřou a za několik pokolení už nikdo neví, kam, odkud a proč se vlastně letí. Z původních pěti hvězd klesám na tři, a to ještě jen z vrozené dobroty.

Beowulf (2007)

Tenhle film je poměrně zajímavý zážitek, zajde-li si člověk do IMAXu, ovšem bez oné 3D přidané hodnoty nemá kromě dřevěných dialogů, umělohmotných herců a gumové natahovanosti příliš co nabídnout. Kvituji ještě s uznáním, že se tvůrci nesnížili k totální přímočarosti, jak je u takto drahých blockbusterů obvyklé, a pokusili se o lehkou nejednoznačnost a náznak morálního poselství, ale zůstalo jen u opatrného pokusu. Tak či onak, nemůžu než kroutit hlavou nad tím, proč se tolik peněz vrazilo do fantasy, která má dnes hodnotu především historickou a tvůrci s ní musejí dělat psí kusy, aby ji dnešnímu diváku alespoň trochu přiblížili. Pokud hledali nějaký výživný fantastický námět, na němž by představili novou technologii, mohli přeci vybírat z tolika moderních, lepších a atraktivnějších příběhů. Ale od velkých studií a velkých projektů se holt žádné velké intelektuální výkony čekat nedají.

Big Lebowski (1998)

Drtivá většina lidí považuje Big Lebowskiho za nejlepší Coeny, ale já stavím ještě výš Fargo a hlavně Millerovu křižovatku. Tohle je taky samozřejmě velká prča, ale některé scénky a dějové zvraty se mi zdají až moc praštěné (i když vezmu v potaz, že praštěné být mají) a ani celkové tempo a atmosféra kvalit Farga a Millera nedosahují. Přesto je to výborný filmeček, ideální ke zkouknutí v partě mírně zhulených kamarádů.

Bílá vdova (2000)

Další povedené dílko s typickým britským humorem, jakkoliv už tahle fráze může znít otřepaně. Režisér zaslouží obdiv hlavně za to, že se mu daří ždímat humorné situace z tématu hulení trávy, aniž by se snažil podbízet snowboarďákům, skejťákům a podobným notorickým sjížděčům a vůbec být za každou cenu "so coooool, duuude", což mi u některých amerických filmů podobného ražení otvírá kudlu v kapse.

Bitevní loď (2012)

Příznivci fantasy mají svoje sword&sorcery, my fandové guilty pleasure máme svoje spectacle&stupidity. Battleship je nejkoncentrovanější trestí hvězdnopružného američanství od Independence Day, se vším, co k tomu patří. Jen škoda, že tohle netočil Michael Bay, pak by z toho byl kousek, o kterém by se za 200 let učilo jako o vrcholu uměleckého směru "hollywoodský transformerismus".

Black Books (2000) (seriál)

Náramně pohodový seriál z dílny Grahama Linehana. Osobně nesdílím vyložené nadšení, jaké zde projevuje většina čéesefďáků, myslím, že se tady Linehan po Velkovlaku pořád ještě rozehříval, aby své umění rozjel na plné koule v brilantním IT Crowd, ale doporučit Black Books určitě můžu. 75 %.

Blade Runner (1982)

Tady není třeba velkých slov. Ohromující, mistrovské umělecké dílo, společně s Kubrickovou Vesmírnou odyseou nejlepší sci-fi film a vlastně jeden z nejlepších filmů všech dob. Ani tomu tak nemuselo být, ale do nadoblačných filmových výšin vytahuje Blade Runnera fenomenální Vangelisův hudební doprovod, pro mě osobně s přehledem nejgeniálnější soundtrack vůbec.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Jedno z nejlepších, nejinteligentnějších a nejcitlivějších scifíček všech dob. Kombinace lehkého hororu, dramatu, ufologického fantastična a brilantního filmařského know-how je tady dovedena k dokonalosti.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000) odpad!

No jo, musel jsem se přesvědčit na vlastní oči, ale tohle je opravdu taková katastrofa, až se tají dech. Ten úplně nejhorší film všech dob to určitě není, ale to je tak jediné, co je na téhle zhovadilosti pozitivního. Nechápu, jak se tomu mohli upsat tak špičkoví herci jako Travolta, Pepper nebo Whitaker.