Dům voskových figurín (2005)

Absolútne špičkový akčný horor, ktorý som si zamiloval už veľmi dávno. Silne podhodnotený film na tejto databáze a absolútne nechápem hodnotenia typu dve hviezdy a menej. Buď to hodnotia ľudia, ktorí nemajú radi hororový žáner alebo ten film sprdli len na základe toho, že tam hrá Paris Hilton (tá mi tam osobne vôbec nevadila). Za najsilnejšie atribúty filmu považujem originálny námet, sympatickú súrodeneckú dvojicu hlavných hrdinov a ich racionálne správanie, sugestívnu atmosféru opusteného mesta uprostred ničoho, brutalitu s akou bratská dvojica zabíja teenage votrelcov, vynikajúci soundtrack a strhujúci záver v horiacom dome. Kto má rád horory typu Hory majú oči alebo Wrong Turn ten musí byť nadšený aj z House Of Wax. V mojom rebríčku sa jedná o jeden z piatich najlepších hororov a za plným hodnotením si absolútne stojím. 90%

Pád do tmy (2005)

Pre mňa osobne je Pád do tmy číslo jedna v rámci hororového žánru. Film som si pozrel asi po desiatich rokoch a nestratil nič zo svojho charakteru. Už samotný námet je veľmi originálny (partia šiestich jaskyniarok ide prebádať nové teritórium) a navyše je zasadený do krásneho prostredia Apalačských vrchov. Do toho si pripočítajte pochmúrne jesenné počasie a krásnu hudbu a máte základ pre skvelý horor. Našťastie aj scenár je celkom inteligentný, nejedná sa o žiadny lacný krvák pri ktorom by ste sa časom začali nudiť. V tomto filme je desivá atmosféra budovaná postupne a v prvej polovici filmu sa len zoznamujeme s hlavnými hrdinkami a prostredím jaskyne. V tej druhej je to už akčná jazda s viacerými perfektne zvládnutými scénkami (natáčanie muselo byť vskutku náročné). Aj keď ženám rozhodne nechýba odvaha, vo filme sa občas  správajú ako partia tínedžerok na výlete a nie ako skúsené horolezkyne (hlučné rozprávanie, trápne vtipy). Na celkovom zážitku to však príliš neuberá. Pocity zúfalstva a beznádeje, ktoré zažívajú hlavné postavy sa spoľahlivo prenesú aj na diváka a žiadny veľký happy end sa nekoná. Pre fanúšikov hororu je povinnosť tento film pozrieť. Kto má rád poriadne hustú atmosféru, nevadia mu nechutné krvavé scény a potrpí si na inteligentné spracovanie, ten musí byť nadmieru spokojný. 90%

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Pamätám sa ako som tento výnimočný horor videl v kine a ešte týždeň som mal nepríjemné spomienky na viacero strašidelných scénok. Pokiaľ je film "V zajatí démonov" vskutku desivý horor, tak o Annabelle 2 to platí dvojnásobne. Už od začiatku sa diváka zmocní veľmi sugestívna a desivá atmosféra, aj keď sa ešte nič strašné nedeje. Tvorcovia však veľmi umne budujú v divákovi najprv napätie, potom strach a nakoniec hrôzu. Celý film má punc starých old school hororov, pri ktorých divák nevie, čo ho čaká, ale atmosféra ho priam pohltí. Hlavne pokiaľ je sprevádzaná tak silnou a podmanivou hudbou. Vizuálne je to priam dokonalá ukážka toho ako má vyzerať správne hororové prostredie. Opustený dom so strašidelnou izbou, do ktorej majú tendenciu mladé dievčatá sústavne loziť, hoci v realite by sa po prvej noci posrali od strachu. Bábika Annabelle však spoľahlivo prebúdza temné sily nielen v noci, ale aj cez deň, čo znamená, že divák nedostáva veľa priestoru na oddych. Dokonalá kamera totiž navodí pocit strachu aj v miestach kde to divák vôbec nečaká a moment prekvapenia sa dostaví pomerne často. Myslím, že tento horor dostane aj skúseného diváka a každý milovník temných filmov si príde na svoje. Ja osobne ho radím medzi 10 najlepších strašidelných filmov. 90%

Simpsonovi - Speciální čarodějnický díl (1998) (epizoda)

Pre mňa asi najlepší čarodejnícky diel plný skvelých hlášok. Prvý príbeh je dejovo najlepší (paródia na slasher horory a kultová scénka jak sa Homerove vlasy prisajú na Bartov ksicht a Homer mu ho začne mlátiť). Druhý príbeh je najslabší, ale za to má skvelú myšlienku o tom ako si poradí Bart s Lízou vo svete ich obľúbených postavičiek Itchiho a Scratchyho. No a najlepšie hlášky sú v poslednom príbehu: "Meggie upadly mléčne nožičky." ... "Marge, ty mezihvězdná coura! Jak si jen mohla? Byl lepší než já?" A celé to uzavrie paródia na Aféry a podobné relácie.

Troja (2004)

Film Trója je v mojom osobnom rebríčku na treťom mieste. A mám na to veľa pádnych dôvodov, z ktorých spomeniem aspoň tie najpodstatnejšie. V prvom rade by som tu vyzdvihol fantastický kasting: Brad Pitt si zahral namysleného, arogantného, ale aj citlivého Achillea priam bravúrne; rovnako Eric Bana ako princ Hektor pôsobil maximálne vierohodne a charizmaticky; krásna Diane Kruger ako princezná Helena sa ukázala byť perfektnou voľbou a nakoniec môj obľúbený herec Peter O´Toole stvárnil priam ukážkovo dobrosrdečného a poverčivého kráľa Priamosa. Vizážou výborne vybratí kráľ Agamemnón a jeho brat Menelaos si svoje role taktiež maximálne užívali. A Odysseus mi zas vizážou pripomenul nášho Paliho Haberu :) Tu by som si však neodpustil jednu poznámku k hercovi menom Orlando Bloom, ktorý do vyššie uvedenej skupiny svojich kolegov rozhodne nepatrí a ktorý hrá rovnako mizerne a nepresvedčivo aj v iných filmoch. Ďalší silný triumf filmu je priam skvostná a veľkolepá hudba, ktorá dokonalým spôsobom dotvára jednotlivé scény. James Horner je majster svojho remesla a ukázal to aj v iných filmoch (Statočné srdce, Titanic).  Veľkofilm Trója má svoju unikátnu atmosféru a viaceré scénky sú nesmierne silné: zabitie mladého Patrokla a následné rozhodnutie o ukončení útoku, príchod kráľa Priama do Achillovho stanu a vyžiadanie si mŕtveho tela princa Hektora, súboj Paris vs. Menelaos a zbabelý útek k nohám svojho brata Hektora a na záver jedna z najlepších scénok v dejinách filmu - súboj Hektora s Achilleom. Bravúrne zahrané aj nasnímané s veľmi emotívnym koncom. Lepší súboj dvoch nepriateľov môžu diváci vidieť snáď len vo filme Ben Hur a jeho najpamätnejšej scénke. A na záver by som len dodal, že ani absencia bohov a ani nedodržanie pôvodnej predlohy z hľadiska scenára mi v tomto filme nijak neprekážali. Vyššie spomenuté atribúty plus fantastická kamera, výprava a strih sú na tej najvyššej možnej úrovni. 95%

Simpsonovi - Domove, sladký domove (1995) (epizoda)

Diel plný skvelých hlášok: "Kam odvažíte mí děti? Někam kam za nimi nebudete moci. Vidíš je? Vidím jen Lízu. Ale možná je to kaktus. Bože, proč nenávidíš mé vláčky?"

Simpsonovi - Medvídek (1993) (epizoda)

Tak tento diel je absolútna topka nielen v piatej sérii. Čo scénka to perla a k tomu ešte dojemná zápletka o stratenom medvedíkovi. Bobo je už za tie roky značne vypelichaný, ale pán Burns ho chce za každú cenu späť doma. Podobne ako v iných špičkových dieloch, aj tu sa hlavná dejová línia točí okolo Homera Simpsona a pána Burnsa. Do toho sa chudák pripletie aj dobrák Flanders, ktorý dostane sprejom do ksichtu. Všetko má ale šťastný koniec vďaka malej Meggie, ktorá sa nakoniec svojej obľúbenej hračky vzdá aby spravila starému pánovi radosť. "Dejte ty Rolling Stones zabít."

Homolka a tobolka (1972)

Najlepší diel z trilógie o Homolkových a to jednoznačne. Čo scénka to perla a scenár je v tomto záverečnom filme priam geniálny. A mať po ruke tak talentovaných hercov ako Helena Rúžičková, Iva Janžurová či Josef Šebánek tak to musela byť doslova radosť im písať dialógy. Zotavovna Radost poslúžila ideálne ako miesto kde sa budú odohrávať tie najbizarnejšie životné situácie. Od nosenia na chrbte starej pani hore po schodoch, cez hru na schovávačku ("Co je to tady za řev? Děti kde máte rodiče? Oni tancujou.") až po scénku s hasiacim prístrojom ("Syčáci. Hlavně neotvírej oči. To pálí jako čert."). No a kultúrny referent včas zistil, že s ľuďmi ako sú Homolkovi nie je radno si zahrávať. "Tomuhle bouchání přece rozumí každej magor. A vám jako extra magorovi to extra říkam, ale naposledy. "...."Dědek říkal, že jsem jako pírko." 90% a jedna z najlepších českých komédií socialistickej éry. Kto má rád aspoň jedného z vyššie menovaných hercov tak to musí vidieť.

Avatar: The Way of Water (2022)

Musím sa priznať, že do kina som šiel s miernymi predsudkami a očakávaniami, že nový Avatar bude zrejme na slušnej úrovni, ale prvý film určite neprekoná. Konštatujem, že režisérovi Jamesovi Cameronovi sa podarilo totálne prevalcovať všetky pochybnosti o kvalite a prvý film o triedu prekonal. To, že bude nový Avatar  vizuálne dokonalý som očakával, ale to čo nám Cameron predložil je niečo slovami ťažko popísatelné. Je to technicky a vizuálne najdokonalejší film aký som kedy videl a na morský svet Pandory by som sa snáď dokázal dívať ešte ďalšie tri hodiny. Fantasticky stvárnené dielo a vidno ako sa s tým režisér vyhral a ako veľmi práca na Avatarovi musela jeho samého fascinovať. Bol som trochu skeptický aj čo sa týka  dejovej stránky. Predsa len väčšina trojhodinových filmov sa nevyhla hluchým miestam vrátane takých klenotov akými sú Tanec s vlkmi alebo Statočné srdce. Aj v tomto prípade režisér moje obavy absolútne rozptýlil a film je pútavý po celú dobu trvania. Z tohto pohľadu mi príde najslabšia prvá tretina filmu, ktorá sa odohráva na súši. Ale akonáhle sa rodina presunie k svojím susedom na ostrovy diváka to doslova priklincuje k sedadlu a môže si užívať dokonalé predstavenie. Film má navyše aj veľmi silné ekologické posolstvo, ktoré je stále aktuálnejšie a drzé ľudstvo Avatar vykresľuje veľmi vierohodne. Záverečná bitka sú priam vizuálne orgie a som rád, že sa režisér vyhol prípadným milostným zápletkám, ktoré sa mohli zrodiť medzi členmi oboch rodín. Po všetkých stránkach skvelý film, ktorý si u mňa zaslúži plný počet a už teraz sa teším až si ho pozriem znova. 90%

Oko 2 (2004)

Horor Oko 2 vo všetkých smeroch prevyšuje svojho predchodcu a v podstate s ním ani dejovo nemá nič spoločné, čo je len dobre. Tento film nie je typický horor hoci scénok pri ktorých vám bude tuhnúť krv v žilách ponúka viac než dosť. Téma reinkarnácie spojená s tehotenstvom mladej a depresiami trpiacej ženy (mimochodom bravúrny herecký výkon hlavnej postavy) je pomerne ojedinelá a filmu dáva punc originality. Záverečný pokus o samovraždu mi už prišiel trochu cez čiaru, avšak nič to nemení na tom, že fanúšik psychologických hororov si určite príde na svoje. Film má totiž nielen správne depresívnu, ale miestami až strhujúcu atmosféru, pritom sa scénky odohrávajú v bežnom živote a divák je až do konca filmu v napätí ako to celé dopadne. Rada pre tehotné ženy znie: Vyhnite sa tomuto filmu. Pre všetkých ostatných však vrele doporučujem. A na záver nesmiem opomenúť krásnu hudbu a skutočne dojemný koniec, ktorý je pre hororový žáner dosť netypický. Hlavne ženy pripravte sa na veľký príval emócií. Tento film je totiž skutočný skvost, ktorý ani nie je uchopiteľný v rámci jedného žánru. 90%