• Thriller

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Krásně natočené, skvěle promyšlené a výborně dějově rozpoložené. David Yates mě opravdu velice mile překvapil, poněvadž dokázal téměř to, co dokázal Cuarón ve Vezňovi z Azkabanu, velice povedená potterovská záležitost, hodně se mi to líbilo. Konečně jsem se také dočkala více ukázané psychologii postav. Výborná atmosféra, která panuje celý film se mi líbí. Také musím poprvé pochválit všechny mladé herce, kterým jsem dá se říct, věřila. Zábavné momenty, u kterých se člověk pobaví a napínavé pasáže, ve kterých má opravdu strach, co se s někým stane, pokud nečetl knihu. Já knihu četla a o to víc film a hlavně Davida pochvaluji, protože knihu, co má osm set stran, tak výbroně zpracovat do (proti ostatním dílům) jen 138 minut, je snad zázrak. Už se nadále nechci opakovat s tím, jak je kniha nádherně rozepsaná a krásně dějově vylíčená, takže pro tentorkrát naposledy. Nemám, co bych vytkla, snad jen některé chvíle mi ve filmu trochu scházely a některá vysvětlení, kterých se nečtenář bohužel nedočká. Jsou to 4 * a 1/2, kdybych dala 5, neměla bych zcela čisté svědomí, ale 4 * se vším všudy to jsou zaručeně :).

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Nemůžu netvrdit, že i přes všechny špatné věci, který tento film opravdu má, Mike Newell nenatočil další skvělou zábavu, která se mi líbila. Knížka se mi samozřejmě opět zalíbila šíleným způsobem a na film jsem se strašně těšila a mé obavy jsem neměla jen z toho, že už to nemusí být tak perfektní jako Cuarónův Vězeň z Azkabanu, ale určitě také z toho, že kniha je daleko obsáhlejší, možná ještě víc rozepsanější a dějově velice náročnější, než předchozí tři díly a to by si měl každý čtenář i nečtenář uvědomit. Pokud se nemýlím, kniha má přes pět set stran zaručeně a to vše důležité a podstatné, co se v ní děje se určitě jen tak někomu nepovede zfilmovat. Mike Newell svou práci odvedl bezvadně, to bez řečí, ale jeho režii vytýkám to, že film strašně přeskakoval z jedné dějové línie na druhou, aniž by zcela dopověděl, co dopovědět měl a hned diváka začal seznamovat s něčím jiným, co uteklo stejně rychle a vše se přesunulo úplně někam jinam. No, zase tak šílené to určitě nebylo, ale nebýt toho, bylo by to 4 a 1/2 *, takhle to jsou čisté 4 * a opět moc nevytýkám Mikeovi, ale děkuji za skvělou zábavu, která mě velice pobavila :).

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Krása, jsem opravdu šťastná, že z knihy Harry Potter a vězeň z Azkabanu se natočil tak nádherný film, jehož atmosféra mě po celou dobu neuvěřitelně fascinuje. Dovoluji si tvrdit, že tohle je první film, který se dokázal vyrovnat opravdu (musím se opakovat) výbroně zpracované knize. Alespoň z těch případů, co jsem zažila. Alfonso Cuarón natočil skvělý film, ze kterého absolutně zmizela Columbusova rutinnost a přibyla temnost a pochmurná atmosféra celé knihy. Musím poděkovat, Harry Potter ve filmu stejně dokonale jako v knížce, děkuji Alfonso, děkuji :). Je mi jen líto, že i čtvrtý díl Ohnivý pohár nenatočil stejný režisér, který příběhu porozuměl a do filmu jej přenesl velice inteligentním způsobem, jakým jsem vůbec nečekala.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Poté, co jsem uviděla film Harry Potter a Kámen mudrců, jsem si přečetla během čtyř dnů i stejně jmenovanou knihu. Samozřejmě, že se mi nechtělo čekat až na další zfilmování této ságy, když kniha je autorkou J.K.Rowlingovou napsaná krásně. Takže jsem si koupila i druhý díl, Harry Potter a tajmená komnata. Co se knihy týče, stejně jako Kámen mudrců je výborně zpracovaná, skvěle promyšlená a nábízí krásné vylíčení všeho, co se v ději právě odehrává. Kniha se určitě vyrovnala prvnímu dílu a kdybych se nechtěla moc rozepisovat, napsala bych, že film je stejným případem. Je opravdu těžké knihu zpracovat do filmu, ve kterém se dle mého názoru ani tolik ukázat nedá. Ale napětí, zábava a půvabnost příběhu zde nechybí. Chrisu Columbusi nechci opět nějak zvlášť výčitat jeho rutinnost, která se nese po dobu celého filmu, opravdu by neuškodilo s tím přestat. Souhlasím i s tím, že by také prospělo vtěsnání příběhu do dvou hodin, které se zde (nedivím se) nepovedlo. Nyní se Chrise také zastanu, poněvadž z tak opravdu rozepsané knihy, která se soustředí hodně i na psychologii postav vytvořit takovýhle film muselo dát práci a povedlo se. Neříkám, že je film natočen výbroně, ale stojí za to a mně se to líbilo. 4 * a s čistým svědomím. (Doporučuji se nejen koukat, ale i číst :).

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Jsem velkým fanouškem všech knih Harryho Pottera, tudíž i spisovatelky J.K.Rowlingové. Kniha Harry Potter a Kámen mudrců se ke mně dostala až pár týdnu po zhlédnutí tohoto filmu. Velice mě zaujala, neustále jsem byla ponořená do krásného děje, který J.K.Rowlingová opravdu umí rozepstat tak důkladně a přesně, aniž by tím čtenáře nudila. Po čtyřech dnech, kdy jsem knihu dočetla, jsem si musela první díl Harryho Pottera znovu zopakovat v kině. A musím říct (samozřejmě, že knihy jsou většinou lepší, než jejich zfilmování a tento případ není zaručeně žádnou vyjímkou), že film je povedená záležitost. Chris Columbus vyčaroval pěkný film, velice pěkný. Není výborný, neboť celý film vyvolává dojem jen rutinné zábavy, která není níčím výjmečná (viz POMO). Je to tak, ale přesto se mi Kámen mudrců hodně líbil a Columbuse neodsuzuji, ale chválím za mnoho případů, kdy zpracování děje podle velmi náročně napsané knihy pro její zfilmování se mu podařilo. Zasložené 4 * :)

Jak na věc (2002)

Pohodová romantická komedie, která se místy mění i v drama, co vám dokáže zpříjemnit den hlavně svou volností. Dojemné ponaučení a skvělá zábava splynou v jedno. Určitě zde jde o jeden z nejlepších filmů poslední doby v daném žánru. Budu se opakovat, ale také bych chtěla zdůraznit, že Hugh Grant skutečně velice příjemně překvapil, role mu přesně padla do noty a on toho zaručeně využil. Děkuji za skvělou náladu, kterou jsem díky filmu JAK NA VĚC získala. A věřím tomu, že i příště se po dalším zhlédnutí, budu cítit stejně.