• Western

Velký útěk (1963)

Výborný dobrodružný snímek se skvělým obsazením a i přes dlouhou stopáž je zde neustálá akce. McQueen zde má svoji tradiční rošťáckou hereckou polohu a skvělé kousky na motorce jsou skutečně výjimečné. Mě však potěšil především James Garner. Zamrzí snad jedině americká letadla v německých válečných barvách. To bylo tak těžké sehnat pár Messerschmittů?

Terror in a Texas Town (1958)

Velmi příjemný B-western s klasickou zápletkou a možná trochu bizarní finální scénou,ale nějak to celé šlape. Sterling Hayden jako švéd je fajn (jako vždy). Hlavní záporák je taky pěkně zahraný a jeho vztah s alkoholickou blondýnou jako by vypadl s nějakého noiru.

Střelec (1976)

Velmi decentí pocta westernu i jeho ikoně se skvělými hereckými výkony (kdo říká že John Wayne neuměl hrát?), a chladnou lednovou Surteeseovou kamerou.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Film je to rozhodně skvělý,ale spíše svým tématem a nebyl by o nic méně skvělý jako původní divadelní hra.Umístění v první desítce nejoblíbenějších filmů moc nechápu,ale to je už asi na každém jedinci co od tohoto uměleckého směru očekává.

Podvod (1949)

Výborně natočený boxerský film-noir. Podle mě nejlepší film o boxu vůbec. Hlavní hrdina je totiž mnohem více sympatičtější než Jake La Motta.

Harlan County, U.S.A. (1976)

Vynikající dokument o stávce horníků v USA. Filmaři se pohybovali skutečně uvnitř stávky. Velmi silné jsou hlavně scény noční přestřelky se stávkokazy, pohřeb zastřeleného horníka a vůbec celé prostředí amerického hornického městečka je šokující. Vše je podbarveno originálními písněmi zpívaných a mnohdy i složených samotnými horníky.

Neporažení (1969)

Poměrně výpravný western s Waynem ještě ve formě. Chybí však jasná zápletka, komické vložky nejsou příliš vtipné a nacionalistický motiv je velmi přitažen za vlasy.Pěkná kamera od Clothiera.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Krásně melancholický anti-western. Zajímavé je srovnat tohle s předchozími většinou zromantizovanými představami o Jessem Jamesovi. Dominik překvapil, je vidět z každého políčka filmu, že to takhle natočit chtěl a nikdo mu do toho nekecal, dokonce mu na to dali i slušné peníze, ačkoliv bylo celkem jasné že to nemůže vydělat.

Psanci (1980)

Velice pěkný posmutnělý western se solidním hereckým obsazením. Na to že je hlavních postav skoro deset, každá dostane svůj prostor, který bohužel až na Jamese Keache v roli nejdůležitější, každý z herců dobře využije. Akční scény jsou natočeny opravdu krásně i když až okatě kopírují styl střihu a zpomalených záběrů použitých Samem Peckinpahem v Divoké bandě. Dobrý hudební podkres od Ry Coodera.

Skafandr a motýl (2007)

Naprosto výjimečný snímek, který je nutno vidět kvůli výborné kameře a vizuálním nápadům na co největším plátně.