Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Pohádka

Recenze (1 406)

plakát

Architektura 58–⁠89 (2023) (seriál)

Taktéž chci pochválit autory za tuhle sérii. Vůbec bych řekl, že chybí větší míra pozornosti architektuře (čest popularizujícím výjimkám jako David Vávra nebo v současnosti Adam Gebrian) a tahle série zaplňuje mezeru. Ovšem z mého pohledu nedostatečně, respektive bych uvítal ještě ucelenější pohled ve stylu "jeden díl - jeden autor" a delší stopáž. Pokud jde o architekturu téhle doby, řekl bych, že je potřeba jí přijít na chuť. Ztělesňuje mi to Thermal, který je v téhle části Varů jako pěst na oko, nemluvě o tom, že kvůli němu padla část historické zástavby. Bez soudruhů nemožná realizace. Ale na druhou stranu je to perla svého druhu, která byla tak propracovaná a vypiplaná! O to víc mrzí jak se s ním v minulých dekádách zacházelo a že se mu původní lesk už nejspíš nevrátí... Ještě jednou díky za tento počin.

Sněhulák (2017)

Z knižní předlohy se dalo vyždímat rozhodně víc. Nějak tomu chyběla atmosféra. Škoda.

plakát

Architektura 58–⁠89 - SIAL. (2023) (epizoda)

Ještěd je geniální. Do Máje jsem občas jezdil jako malý v 80. a 90. nakupovat, ale nějak mi to k srdci nepřirostlo. Před pár dny jsem šel okolo do kina a zase se to rekonstruuje, tak jsem vlastně zvědav, co se z toho vyloupne... A zazní tu důležitá věta: ty baráky a stavby často vypadají mizerně kvůli nulové nebo minimální údržbě (nikoli z podstaty věci).

plakát

Architektura 58–⁠89 - Věra a Vladimír Machoninovi. Zdeněk Kuna (2023) (epizoda)

Pro mě asi nejbližší díl, protože jsem měl možnost vyslechnout komentovanou prohlídku Thermalu s vnoučaty Machoninových. Fascinující to bylo v tom do jakého detailu byly hotel a jeho vybavení promyšleny. A zároveň smutné, když už je toho dost nenávratně pryč. Jen sedět v těch vysokých červených židlích je požitek a díky KVIFF jsem si to párktát užil. No a kolem DBK se více či méně taky motám celý život.