1917 (2019)

75%. Vyborna kamera, hudba a herecke vykony <3. Bola som vtiahnuta do deja, pricom srdce mi busilo a zakryvala som si oci - ako pri hororovych snimkoch. Skoda toho patetickeho konca, pri ktorom mam pocit, ze som ho vo vojnovych filmoch videla x-krat. Urcite sa film oplati pozriet v kine, zazitok zaruceny.

Sviňa (2020)

70%. Hnus a zdesenie. Veci vykreslene vo filme skutocne odrazaju (aspon ciastocne), co sa tu dialo za vlady SMERu. Co ma vsak najviac na filme prekvapilo, boli vyborne herecke vykony. Najviac sklanam klobuk pred Dianou Morovou a Danom Heribanom. Tento film je dokazom, ze nasi herci maju svetovu kvalitu - staci im len dat prilezitost. Napriek tomu, ze obsah filmu mohol mnohym aj nepravom ublizit (napr. nitrianskemu biskupstvu), spolocenska hodnota je nespochybnitelna. Najma v tychto tazkych predvolebnych casoch.

Králíček Jojo (2019)

85%. Podla traileru som si cca bola vedoma co mam od filmu ocakavat, napriek tomu ma prve sceny prekvapili. Smiala som sa nahlas, co sa casto nestava. Nahlad na tazku temu detskymi ocami so skvelymi hereckymi vykonmi. Boli sceny, kt. mi prisli viac trapne ako vtipne ale bolo ich tak malo, ze su v podstate zanedbatelne. Takuto kvalitnu pofidernost som uz davno nevidela :).

Forever 'B' (2017)

60%. Dostojne spracovana tazka tema pedofilie a ludskeho zlyhania. Za mna tomuto americkemu dokumentu chybalo viac svedectiev a nazorov z nestranneho prostredia. Celu snimku tvorili v podstate vypovede dotknutej rodiny, ktora sa prostrednictvom dokumentu (a knihy, ktoru obet napisala) s tragediou vyrovnava.

A.I. Umělá inteligence (2001)

95%. Ak si nejaky film mozem pozriet opat a opat, je to prave tento. Trochu drsna "rozpravka" o snoch a tuzbach maleho robota, ktory bol naprogramovy lubit vo mne vzdy nieco pohne. Bizarna vizia buducnosti je velkolepa svojou scenografiou, kamerou, hudbou a v neposlednom rade hereckymi vykonmi. Trochu pateticky a zdlhavy koniec som Spielbergovi odpustila, pretoze tento typ filmu ma na to podhubie.

Čističi (2018)

85%. Pri pozerani dokumentu mi behal mraz po chrbte. Velmi dobre spracovany insight do zakutia internetoveho sveta, o ktorom bezny pouzivatel nemal nikdy vediet. Zaujimave vypovede, nahlad na problematiku z viacerych stran a doplnujuce ilustracne zabery tvoria dielo, ktore je hodne sirenia po svete - za ucelom osvety o odvratenej strane online priestoru.

High Life (2018)

30%. Z kina som odchadzala znechutena. Nebol to ale taky ten pocit silnej emocie, ktory niektore filmy zanechavaju. Snimka obsahovala vela scen na hranici pozeratelnosti. Navyse, vyhrotene boli uplne zbytocne, pribeh to nevyzadoval. Akože artovy film High Life mal sice zaujimavu atmosferu, celkovy moj feeling som vsak opisala v prvej vete.

Brutální Nikita (1990)

90%. Nadcasovy thriller s uveritelne sialenou Anne Parillaud, ktoru som si oblubila uz od prvych scen. Film som zacala pozerat s miernymi predsudkami, kvoli rovnomennemu serialu, ale prvy dynamicky zaber gangstrov kracajucich po ulici ich vsetky zazehnal. Brutalna Nikita ma bavila od zaciatku az po koniec a Jean Reno ako Viktor Cistic bol uz len ceresnickou na torte.

Nabarvené ptáče (2019)

55%. Vyzdvihla by som vyborne herecke vykony a podmanivu scenografiu podciarknutu cernobielou farbou. Atmosferu zla perfektne dotvarala mlcanlivost postav (v snimke sa hovori iba 9 minut). Co vsak tomuto filmu neodpustim, je necitlive zobrazovanie drsnych a vyhrotenych scen, ktore nasledovali jedna za druhou. Akonahle som si uvedomila, ze tvorcovia filmu sa prilis snazia "hrat" na moje city, prestala som k sebe emocie pripustat. Z tohto dovodu bol vysledny dojem zhnusenie nad scenami a nie lutost nad osudom maleho chlapca.