Predátoři (2010)

Filmu zufalo chyba nejaka poriadna scena, nieco co by som vo filmoch, v ktorych sa objavil Predator este nevidel. Mohol nou byt mnou najviac ocakavany suboj katana vs. vidlicka, bohuzial ho tvorcovia pojali v style 50 rokov starych samurajskych filmov, miesto modernej a sviznej rezby. Chyba nejaky zaujimavy vlastny napad a toho "pomrkavania" na fanusikov okopirovanim scen z prveho Predatora bolo podla mna uz privela. Uvod do akej takej akcie zbytocne dlhy, nijak ma do filmu nevtiahol a ked sa to mohlo konecne rozbehnut, objavil sa na scene zbytocny a navyse nevhodne obsadeny Fishburne. V konecnom dosledku tak Predators vobec nie su lepsim filmom, ako mnohymi zatracovane AvPcka, nakolko vsetky tieto filmy sa nejakym sposobom len snazia zamaskovat nedostatocny rozpocet - bohuzial Predators u mna z toho vychadzaju daleko najhorsie. Napriek tomu dufam, ze si film zarobi a snad sa este dockam toho, ze Predatora raz niekto natoci tak ako si zasluzi. Ta tretia hviezdicka je len z nostalgie a lutosti. Edit: Ulezalo sa mi to v hlave a uberam svoju hviezdicku z lutosti a znizujem na povodne dve, ktore si snad tento mizerny film zasluzi.

Souboj Titánů (2010)

Jedna hviezda a aj to s odretymi usami. Aj tu v samotnych pociatkoch avizovany film s Rkovym ratingom a podla Kasdanovho scenara sa nakoniec vydestiloval v nekonzistentnu sracku s pristupom od 12 rokov, samozrejme natocenou v style klipu pre nejaku hudobnu stanicu (samotny trajler s onou skladbou je mnohokrat lepsi). Na rozdiel od povodneho filmu je tento prosty akehokolvek pribehu, postavy ani nemaju dovod snazit sa o co sa snazia a samotna cesta "tam a zase zpatky" tu aj vzhladom na finalne vyznenie ani nema opodstatnenie. Ano uz som stary, coskoro 40 a budem sa asi musiet definitivne zmierit s tym, ze dobry film na dane tema uz asi nikdy neuvidim - je to tazke. Jedina dobra vec vo filme je scena s Medusou, nie je strasidelna ani napinava ako v povodnom filme, ale je aspon zaujimava a slusne urobena. Navyse Medusa je kocka, ktora na rozdiel od filmu za to jedine pozretie aj naozaj stoji. (Vue Cinema, Worcester, 09.04.2010).

Zelená zóna (2010)

Zrucne natocene, Greengrass dokonca teraz aj ukociroval neprehladny strih, ale z danej temy sa dalo vytrieskat ovela viacej, nez len beh z bodu A do bodu B. To je asi hlavne problem scenara, ktory je velmi jednoduchy, a tak v cca prvej polovici vcelku slubne sa rozvijajuci film este prida na tempe a prehupne sa do jednej zbesilej nahancky, ktora navyse konci asi 100x videnym klise, lahko uhadnutelnym uz asi 20 minut pred koncom filmu. Nosna myslienka, ze v iraku ZHN neboli a ucel invazie bol nieco ine, je v podstate jasna, len skoda ze sa v tom zjavne bali rypat hlbsie a podali to plocho, ako v pivnej debate niekde v krcme. Davam 3 hviezdy, mozno trosku prisne, ale na druhej strane vzhladom na zavaznost (a nevyuzitost) temy nemozem ist vyssie. Sympaticke je, ze si chlapci dali pozor a Damonov Miller nie je stroj ako Bourne a tak jedine co oba filmy spojuje je Greengrassov rukopis. (Vue Cinema, Worcester, 13.03.2010)

Bez soucitu (2010)

Jenoduchy a priamociary akcny kombajn rovnako ako Waxovo pravidlo Wax On/Wax Off, ktory sa ani nesnazi byt nicim inym a so slusnymi hlaskami. Nemyslim si, ze Taken by bol film lepsi, problem je len ten ze s From Paris with love sa Morel nikam dalej neposunul a finalny dojem z filmu sa tak zda slabsi. Mustra filmu je rovnaka ako u predchodcu, cca 20 minutovy povinny zaciatok a po prichode Waxa do Pariza akcna jazda. Vrtat do scenara nemam dovod, musim sa priznat, ze mne napriklad taky Bourne hoci ho mam rad , neprisiel nijak inteligentnejsi a co sa tyka akcie, tak tu vie Morel rozhodne lepsie ako Greengrass (to znamena, ze miesto stroboskopu je aj vidiet kto bije a kto je bity). Mam rad akcny film, pobavil som sa a v ramci zanru a za zaver slusne 4*. Ak Morel nezvrta Dunu, tak je sanca, ze by mohol zamavat Bessonovi a dostat sancu tocit aj vyzivnejsie akcaky, urcite by mu to prospelo. (Odeon Cinema, Worcester, 27.2.2010)

Batman: Dead End (2003)

To najlepsie co bolo zatial o Batmanovi natocene, Nolanov omyl nevynimajuc. Zaujimavostou dielka je, ze v nom na rozdiel od inych batmanovsky pomenovanych filmov aj naozaj po prvy krat vystupuje Batman.

Hanebný pancharti (2009)

Cerstve dojmy z premiery su zmiesane. Film zacne vazne, pomaly a navodi atmosferu mozneho seriozneho revenge movie, lenze to by nesmel byt reziser Tarantino. Klasicke delenie na kapitoly (osobne uz mi to prislo nudne), tradicne dobra hudba (casto mi pripominala western, najma v prvej polovici), dlhe dialogy ktore nastastie Tarantinovi idu a zabavia nakolko su oprete o skvele herecke vykony (koncert neuveritelne/uveritelne slizkeho Christopha Waltza) a natahuju inak pomerne plytky scenar. Akcie nie je tak vela ako som cakal a ked uz na nu dojde je ozaj brutalna, preexponovane nasilie vsak paradoxne casto posobi veselo. Pitt si zasa zahral cigana zo Snatchu, kompletne aj s blbym prizvukom a mna osobne najviac potesila skvela rola Tila Schweigera - vlastne cela zapletka okolo jeho postavy spolu so scenou jeho "naverbovania" su skvele. Tarantino si zjavne zije vo svojom svete a podla toho si film aj natocil. V porovnani s inymi filmami z daneho obdobia sa jedna da sa v uvodzovkach povedat o unikat, v porovnani s jeho vlastnou tvorbou mi to pride uz take preslapovanie na mieste - hoci zabavne, ale predsa. Ked som videl prvy krat v kine Pulp Fiction, nijak zvlast sa mi nepacil a potom som ho videl este asi 15x, ale myslim ze teraz uz sa historia opakovat nebude. Ja davam prisne 3 hviezdicky (60%) s poznamkami, ze film by sa skor mohol volat SICK BASTARDS a do popisku Drama / Válečný by som kludne pridal aj Komedia. (VUE Cinema, Worcester, UK).

Čch' pi (2008)

Sklamanie. Megalomanske bitky su jedna velka spartakiada, kde pocetny komparz sluzi len ako zomierajuca kulisa na vyniknutie hrdinskych a nepremozitelnych generalov. Korunu vsetkemu nasadzuje uplne nezmyselna posledna bitka, tu prezentovana ako vrchol taktickeho umenia, odohravajuca sa za spokojnych usmevov a prikyvovania stratega a generalov. Choreografia bojov je absolutne nenapadita a posobi neskutocne umelym, vydrezirovanym ba dokonca az javiskovym dojmom - kazdy kto tu bojoval kopijou, nech s hlasi na doucovanie u Yeosola (VALECNIK). Pribeh ani nestoji za rec, neprinasa nic nove, uz vobec nie dramaticke a priznam sa, ze nakoniec ani neviem ci to mam brat ako rozpravku alebo nevydareny pokus o seriozny historicky film. Cele to na mna posobilo velmi zastaralym dojmom, ano vidiet to tak pred 20timi rokmi ako teenager bol by to super film, ale na dnesne pomery uz tomu chybal smrnc. Cakal som, ze po tom ako Woo neurobil dieru do sveta v Hollywoode sa na domacej pode s takym hereckym ansablom vytiahne, ale bohuzial. Mozno by to chcelo nieco mensie, ale osobnejsie a s citom... Toto hodnotenie sa tyka prvej casti filmu.

Temný rytíř (2008)

Skoda, ze si to odskakal prave Batman. Nolan zhanobil legendu a davy mu nadsene tlieskali.

Vetřelec ³ (1992)

Vynikajuce pokracovanie predchadzjajucich dvoch filmov, pri ktorom obzvlast zamrzi, ze uz sa nikdy nedozviem ako by vyzeral skutocny Fincherov film - povodna kinoverzia ani predlzena SE verzia nim totiz nie je. Je az neuveritelne, ze takyto skvely film bol natoceny zacinajucim reziserom, prakticky za absencie scenara (dopisoval sa "za jazdy") a Fincher sa casto az rano dozvedel co sa vlastne v ten den ma tocit (to uz nehovorim o povodnej a neskutocne hlupej verzii scenara, kde sa film mal odohravat na umelej dutej planete, vyrobenej z dreva). Vynikajuca depresivna atmosfera (zjavne mnohym nesadla), skvele herecke obsadenie a zakoncenie filmu. Toto mal byt posledny diel votrelcej sagy (Ripley vs. alien). Sucasnymi 73% je film na csfd velmi podhodnoteny.