• Mysteriózní

Mroží muž (2014)

Čakal som väčší úlet. Ale záverečná polhodinka bola skvelá. Tlieskam maskérom.

Planeta opic (2001)

Nevyčítal by som Burtonovi, že sa odklonil od knihy (to spravil už Schaffner), ani, že sa odklonil od onoho prvého prevedenia na plátno. Všetci traja autori prišli s vlastnou pointou, čo je fajn. Trochu mi chýbala Burtonova poetika, ktorá dodáva jeho dielam osobité čaro, za mňa však skvelý záver, ktorý ocenia najmä čitatelia Boulleho.

Na návštěvě (2015)

Ak sú v centre diania deti, vždy mám obavy. S rovnakou skepsou pristupujem k FF forme, ale v tomto prípade to všetko fungovalo. Detskí herci bezchybní, kamera sa zbytočne netriasla. Po kľúčovom odhalení som mal chuť dať 5*, no napokon bolo rozlúštenie celej záhady na pomery Shyamalana veľmi jednoduché. Holt, Šiestym zmyslom a Vyvoleným si na seba uplietol bič. Kým Glass "pretwistoval", tu sa držal príslovia "menej je niekedy viac". Ale celkovo som sa bavil nadštandardne.

Proměna (2009)

Mrazivá atmosféra kombinujúca v sebe napätie, paranoju a strach nastupuje prakticky okamžite. Keď už to začína byť zdĺhavé, začne sa rozpletať záhada, ktorá je napokon jednoduchšia ako v Lynchových filmoch, ale vôbec mi to neprekáža. Marina de Van natočila opäť film, ktorý je pre mňa nepochopiteľne nedocenený.

Hluboko v lesích (2012)

Čilské horory sú síce pomerne brutálne, ale zároveň ich spája aj to, že sú dosť nudné. Ak práve nestrieka krv alebo sa neznásilňuje, tak sa v podstate nič nedeje. Chýba poriadny príbeh, chýba napätie, no úplný prepadák to nie je.

NON-STOP (2014)

Napínavé sprvu rozhodne áno, no postupne tomu dochádza šťava a až k pomerne málo pútavému záveru, ktorý mal byť asi tromfom filmu.

Lovci hlav (2011)

Vzhľadom na znalosť knižnej predlohy, nemôžem ísť vyššie. Je jasné, že sa muselo vo filme veľa vecí vypustiť, ale prišlo mi to ako sledovanie zbesilo zrýchleného príbehu z knihy. S charaktermi postáv sa zoznamujeme veľmi povrchne a ťažko si k nim preto nájdeme cestu. Pri mnohých filmoch mi prekáža umelé naťahovanie, tu mohli naopak tvorcovia pridať aspoň 30 minút. A nevypustiť parádne zvraty z predlohy, mysteriózna rovina príbehu totiž prevedením na plátno zmizla. Jednoznačne nevyužitý potenciál a pre mňa nepochopiteľne vysoké hodnotenie.

Trauma (2017)

Úvod sľubuje poriadnu úchylnosť, nasleduje však pomerne nudná lesbická 40-minútovka, ktorú zráža aj fakt, že dievčatá nie sú zrovna dvakrát pôvabné. Potom sa pritvrdí, prídu i nejaké tie zvrátenosti, no že by to prekračovalo hranice už videného, to povedať nemožno. Je fajn, že to chcelo mať nejaký dej, nie je to ani typický amatérsky natočený underground, ale konanie postáv je iracionálne a hlúpe ešte aj na pomery takéhoto filmu. Je však fajn, že Rojas brutalitou nešetrí a možno ešte niekedy prekvapí.

Vím, kdo mě zabil (2007)

Za mňa dokonca pomerne silné tri a som rád, že ma povesť tohto filmu neodradila. Má to atmosféru, napätie, zaujímavú (hoci mierne uletenú) pointu. Natočené možno slabšie a samotný záver je klasické klišé béčkových trilerov so ženskou hrdinkou, ale s tým bolo treba počítať.

Nebezpečná laskavost (2018)

Príliš odľahčená variácia na Gone girl, ktorej zvraty ma nechali pomerne chladným. Ale odsýpalo to aj vďaka dobre zvolenej ústrednej ženskej dvojici svižne.