Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Oproti jedničce zklamání. První díl obratně balancoval na hraně hravosti, chytré parodie a laskavé poctě žánru, podobně jako se to dařilo českým komediálním klasikám Limonádový Joe nebo Adéla ještě nevečeřela. Dvojka je úlet, jednotlivé scény jsou přepálené ad absurdum, což ale ve finále filmu škodí. Umění přece není vymyslet co nejšílenější děj, ale právě ono balancování. Přijde mi, že kromě těchto jednotlivých šílených nápadů (Elton John, robopsi, vaginální sonda...) , nemá film mnoho co nabídnout. Navíc celá linie se Statesmany je dle mého názoru ryze samoúčelná a zbytečná, je z toho cítit snaha zalíbit se americkému publiku. Sice se na to celé místy hezky kouká (hlavně závěrečný souboj tajných agentů), ale jinak je to o ničem. Škoda, fakt jsem se těšil. První film Mathew Vaughna, který šel mimo mě.

Neúplatní (1987)

Nějak nemůžu přijít na to, čím si tento film zasloužil tak vysoké hodnocení. Jednak mám dojem, že se na něm dost silně podepsal zub času a z dnešního pohledu působí papundeklově, vyumělkovaně a naivně. Pro mě byla obzvláště iritující postava Maloneho v podání Seana Conneryho, který hraje svou typickou mentorskou polohu už tolikrát viděnou (Vilém z Baskervilu ze Jména růže, Ramirez z Highlandera...), zde oděnou v rouchu "obyčejnýho policajta z ulice, který ví, jak to v životě chodí a neváhá udělat tu správnou věc, když je potřeba..." Což navíc vlastně zní jak popis Krytonova Jacka Buchara z Červeného trpaslíka - jenže tam to bylo myšleno jako parodie, zde se to bere smrtelně vážně. Film se sice opírá o dobové reálie, ale mnohem víc by se mi líbilo, kdyby příběh stál víc nohama na zemi a více zachycoval, jak to bylo doopravdy, než takováhle přezdobená pohádka. Takže nevím, věřím sice, že v době vzniku to mohla být pecka, ale z dnes film podle mě nemá mnoho co nabídnout.

Temné lesy (2003)

Prapodivná záležitost působící velmi amatérsky. Nezajímavé, zmatené, bez nápadu. Záhada Blair Witch ani Evil Dead se prostě nekonají, ať si distributor uvádí, co chce. Asi jediné, co na filmu stojí za zmínku, je krásná norská příroda.

Oběti války (1989)

Pro mě osobně bylo vždy hodně zajímavé téma, jak mohou nelidské podmínky změnit lidi ve zvířata a jak si lze uchovat zbytky příčetnosti. Už od konce druhé světové války si lidi začali klást otázky, jak je možné se dopouštět takových zvěrstev a zjistilo se, že to není o několika psychopatických jedincích ale o tom, že zlo se ukrývá v každém z nás. Doporučuji si před shlédnutím filmu přečíst knihu amerického psychologa P. Zimbarda Luciferův efekt. Po celou dobu filmu jsem si pak kladl otázky, co bych v takové situaci dělal já, jak bych se zachoval a která část ve mně by zvítězila. Film samotný je potom syrová a surová podíváná umocněná ďábelským výkonem Seana Penna a nenápadně podtrhávaná vidláckou postavou J. C. Reillyho - ve své podstatě možná ještě hrozivější.

Hříšné noci (1997)

Pod pozlátkem atraktivního a dráždivého námětu se skrývá velké prázdno. Bohužel. Skoro se mi chce napsat, jako kdyby celý film byl důmyslnou metaforou pornoprůmyslu. V podstatě jde o typický "rise and fall" příběh se spoustou vynikajích herců. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že všechny postavy jsou jaksi umělé, nevěrohodné, že je to celé jen na efekt. Vypadá to cool a sexy, kamera víří vzduchem, hudební podkres je vynikající. Ale po čase to začne nudit. Postavy se chovají nesrozumitelně, dramatické scény vycházejí naprázdno. !!SPOILERY Např. v jedné scéně jedna postava zásadově odmítá natáčet porno na VHS, protože to není dost umělecké.O dvacet minut později už natáčí na VHS, jako by se nechumelilo, aniž by někde bylo vysvětleno, proč změnila názor. V jiné scéně zase zfetovaná pornoherečka hystericky vykřikuje, že dostuduje (aniž by jí kdokoliv věřil, že to myslí vážně), aby na závěr filmu seděla ve školní lavici a psala srovnávací testy. Proč chce dostudovat? Kde vzala sílu na to připravovat se na testy? To už ale nikde vysvěleno není... SPOILERY!! Takže za mě slabší průměr. A vzhledem k tomu, že film je od autora Magnolie, který považuju za jeden z top filmů, je to vlastně velké zklamání.

Maïna (2013)

Dějově a scénáristicky je film spíše průměrný, občas bohužel i trochu nudí. Hlavním tématem je střetnutí dvou odlišných indiánských kultur s poněkud prostým poselstvím, že pravá láska nakonec vše překoná. Zajímavým ho činí především pohled na život Inuitů a působivé záběry divoké přírody. Dle mého tak trochu nevyužitá příležitost nevšedního námětu.