Narušitel (1989)

Pro někoho klasika, pro mě spíše průměr. Průměr ptoto, že je sice plno skvěle nápaditých vražd, takže gore efektů je zde kopa. Průměrným to pro mě je především v naprosto předvídatelné pointě - kdo je vlastně vrah. Možná je to tím, že už mám nakoukáno tolik hororů, že mě už žádný nepřekvapí jakoukoliv pointou. Podle data vzniku bych čekal i ty triky trošku více na úrovni, protože zde vypadaj jako by šlo o film spíše ze začátku 80-tých let a ne jejich konce.

Ink (2009)

Zvláštní, ujetý a přitom výborný film. Tento fantasy snímek disponuje velmi originálním fantasy námětem, který je tím nejlepším a také nejcenějším co film obsahuje. Po stránce režie a kamery mě to příliš neoslnilo, protože jsem fanda spíše vysokorozpočtových sci-fi/fantasy. Herci jsou taktéž nevýrazní, ovšem to se nedá říct o hudbě, která je zapamatovatelná, smutná a rád bych si ji někdy poslechnul i bez toho, abych koukal na film. Možná lepšího režiséra a vyššího rozpočtu by se film stal kultovním pro více lidí, ale i tak si myslím, že se kultovním stane.

Ataque de Pánico! (2009)

Dobře se na to koukalo, to je sice pravda, ale teď záleží na tom, co vykoužlí scénáristé. Ovšem v případě tohoto "kraťásku" jde o dobře koukatelnou bombu s hutnou atmosférou, povedenými triky a dobrou hudbou, která se mi zdá povědomá a myslím, že není původní, ale skvěle zapadla. Na film jsem zvědav, uvidíme.

V temnotě (2008)

Španělské horory v poslední době zaznamenaly docela velký "BOOM" a uznávám, že některé jsou na dost velké úrovni. Zde u tohoto filmu je toto tvrzení také na místě. Atmosférický horor, ve kterém není sice moc krve a ani lekaček, ale na druhou stranu je to natočené v docela temných a na atmosféře pomáhajícícch lokalitách. Ovšem co film shazuje a mě donutilo strhnout jednu hvězdu na průměrné 3* je finální pointa, která byla spíše směšná.

Veni, vidi, vici (2009)

Tak už i ČR má sportovní film. Vyloženě špatnej film to není, viděl jsem rozhodně hromadu horších, ale film sám sebe s postupem času pohřbívá a dělá ze sebe něco na co nemá. Herecké obsazení průměrné. Zkoukl jsem to, ale nudil jsem se a rozhodně příliš nebavil, ale dvě hvězdy si to snad zaslouží, takže za snahu.

Do nitra Planety opic (1970)

Slušné pokračování, které je i v několika aspektech lepší než první díl, kupříkladu jsou zde lepší masky, větší počet opic, vypadá to vše megalománštěji. Ovšem postrádá to nějakej hlubší děj, kterým oplývala jednička, a rádoby šokující zvrat, je spíše směšný, kdyby se film držel schématu záchranné mise, kterého se drží v prvních třetinách filmu, dopadlo by to mnohem lépe. Naštěstí to zachraňuje apokalyptickej konec. Sice chápu zdejší průměrné hodnocení, ale já se řadím mezi fanoušky této série a tento díl mi přijde po geniální jedničce zatím nejlepší a dá se hovořit o lehce důstojném pokračováním.

Planeta opic (1968)

Když jsem byl dítě, tak jsem byl alergický nejen na tento první díl, ale na celou opičí sérii. Ovšem s postupem času jsem si k tomu vybudoval přízeň a posléze i obdiv. Tento sci-fi snímek je rozhodně kultovní záležitostí a téměř po čtyřiceti letech od svého vzniku neztratil nic, co ho dělá tak geniálním. Ať je to nadčasový příběh o šílené a přitom tak geniální vizi budocnosti, tak i masky, skvělí herci v čele s Hestonem, ale především šokující a dech beroucí závěrečná deprimující pointa, která je jednou z nejslavnějších, která kdy spatřila světlo světa. Ne náhodou jsem si tento snímek zařadil do své TOPky.

Antropofág (1980)

Nato, že jsem od toho naprosto nic nečekal, tak jsem se slušně pobavil. Samozřejmě se nejedná o něco převratného, ale za povšimnutí a následné shlédnutí to rozhodně stojí. Sice je to ze začátku hodně nudné, ale s postupem času se to začne rozjíždět do slušného atmosferického a napínavého hororu s pomateným kanibalem. Dokonce jsem se dočkal i několika gore scén, které byly opravdu nechutné (kdo viděl, ví o čem mluví). Možná bych dal i více, ale film má tak nesmírně otravnou hudbu, která má tendenci znásilnit uši a kazí celkový dojem z filmu.

10 000 př. n. l. (2008)

Podle ohlasů, které jsem tady četl, jsem čekal větší bídu. Ale ona to zase taková bída nebyla. Protože tento film není vůbec bídný, právě naopak. Sice po scénáristické a dějové stránce je to naprostá pitomost, tak jako každej Emmerichův film, ale já mám zkrátka pro jeho tvorbu slabost. Já se totiž dokážu nad ty scénáristické nesouvislosti, chyby a nesmysly povznést a bavit se a zde jsem udělal přesně to samé. Po akční stránce a především té vizuální jde o skvost, strašně dobře se na to kouká. Ovšem po celkovém dlouhém váhání dávám jen tři, protože od Emmericha mám radši jeho sci-fi katastrofické filmy, ale tento má zase velkou výhodu v tom, že má rozumnou stopáž pod 2 hodiny.

Sauna (2008)

Depresivní spíše mystery thriller, než-li horor, který nesází ani tak na příběhovou stránku, zvraty a ostaní atributy, ale spíše na atmosféru a prostředí, které na vytvoření atmosféry má největší zásluhu. Já jsem asi nevyzrálý, ale když vidím, že jde o horor, tak čekám něco víc, než jen 80 minutovou nudu a tlachy, sice zde bylo pár míst, které měly i nějakou tendenci vyděsit, ale jsou zanedbatelné. Takže jediné co stojí za povšimnutí je ta depresivní a zoufalá atmosféra, kterou by mohl závidět kdejaký horor.