• Thriller

Bakalári (1974) (seriál)

Obstojné príbehy podľa českých bakalárov. Zaujali ma napr. tieto: Smelá myšička, Mama, ja chcem bratčeka, domáca úloha, Koniec dobrý, všetko dobré.

Proxima (2019)

Aj keď herečku E. Green neobľubujem za jej niektoré nie cnostné scény vo filmoch, musím uznať, že úlohu matky tu zvládla dobre.

Henryho deník (2017)

Vo filme ma oslovila postava mladého génia Henriho. Napriek svojmu nadaniu sa nevyvyšoval nad iných a dokonca im pomáhal, čo sa nakoniec najviac odzrkadlilo na tom, keď zachránil svoju spolužiačku pred násilným nevlastným otcom. Aj keď sa mi niektoré role N. Watts nepáčia a sú mi odporné,(film Mulholland Drive), v tomto filme sa ako matka Henriho a Petra dobre ukázala. Film je i emotívny, no zároveň aj motiváciou pre dobré vzťahy v rodine. (Myslím, že scénu s kúzelníctvom mohli vynechať...)

Apoštol Pavel (2018)

Docela zaujímave filmové spracovanie posledných chvíľ zo života apoštola Pavla, ktorého dobre zahral herec James Faulkner. Aj výkon Jima Caviezela v úlohe evanjelistu Lukáša bol solídny. Aj keď film nezachytáva vždy verné historické fakty (napr. Akvilla a Pricsilla odišli z Ríma skôr už za cisára Klaudia a nie za Neróna a okrem toho sa potom stretli s Pavlom v Korinte - porov. Sk 18, 1-2), napriek tomu vystihuje podstatu kresťanstva a tým je, že odpustenie hriechov a večný život je v mene Božieho Syna, Pána Ježiša Krista. Podobný dôraz sa kládol aj na odpustenie nepriateľom a trpezlivosť pri prenasledovaní pre meno Ježiš. Film bol obohatení i dramatickou zápletkou správcu väznice, ktorý skrze apoštola Pavla došiel k obráteniu ku Kristovi.

Mrtvý muž přichází (1995)

Pútavý príbeh o vrahovi, ktorý dostal trest smrti a rehoľnej sestre, ktorá sa ho snažila pripraviť na smrť. Oceňujem tiež dobré herecké výkony týchto 2 hlavných hrdinov (S. Penn, S. Sarandon). Veľmi silný dojem u mňa zanechalo zvlášť vrahovo ospravedlnenie sa pred smrťou rodičom zosnulých detí. Film zároveň vedie k úvahe, či zrušiť, alebo ponechať trest smrti. Trochu mi tam však vadilo spájanie niektorých citátov zo starého zákona Biblie s Novým zákonom, v ktorom sa už neaplikujú. Tiež mi vo filme chýbal dôraz na ľútosť zo strany odsúdeného nad spáchaným hriechom pred Bohom a prijatie Ježiša za Spasiteľa. V tomto by mala spočívať hlavná úloha cirkvi v príprave ľudí na večnosť. Keďže film však nie je vyslovene kresťanský, je pochopiteľné, že to museli urobiť po svojom.