• Thriller

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Nádhera. Zatím nejlepší slovenský film co jsem kdy viděl. Poetika protkáná bohémstvím, bezstarostností a svobodou ve který vždy v pravou chvíli v podobě jedné měnší scény udeří krutost reálného světa. Vynikající závěrečná scéna. Ondra Pavelka s Bolkem Polívkou předvádějí absolutní hereckou topku. Markéta Hruběšová je tady ztělsněním, ženské křehkosti a krásy, ale především Juraj Jakubisko v životní formě.

Duna: Část druhá (2024)

Ze čtvrtého patra Atrium Flora kde sídlí Imax mě spadla brada až do přízemí, tohle je film, kvůli kterýmu přišel na svět Imax. Audio vizuální složka filmu je taková dokonalost, že i dokonalost by měla chodit k Denisovi na výuku. Druhá část příběhu je vyprávěna takovým způsobem, že jsem se bál i mrkat, abych o něco nepřišel. Veškeré provázanosti mezi postavama, ale i v rámci celku jsou natočený vysloveně žraločím stylem, prostě film mě na začátku rafnul a nejen že nepustil, ale postupně naprosto požral. Samostatnou kapitolou jsou pak akční scény, tady bych pro pojmenování vizuální působivosti, potřeboval zavolat Palackýmu s Jungmannem, jestli by nebylo k dispozici nějaký slovíčko co by přesně vystihlo takové mistrovství.  Ohromen filmovým velezážitkem, který nemám ani s čím porovnovat jsem se vypotácel z kina s jedinou myšlenkou, kdy mám volný čas na repete filmu roku. Pokud můžeš, určitě dej Imax.

Frontline - 20 dnů v Mariupolu (2023) (epizoda)

Musím řříct, že jsem čekal hodně, ale stejně mě to sundalo. Moje chyba že jsem si tohel dal před spaním, protože některé záběry jsem nedokázal vytěsnit z hlavy. Výpovědné hodnota o tom co je Putin za bestii a jak se chovaj Rusáci na Ukrajině je obrovská. A zde názor slovenského premiéra Fica ze dne 25.2. "Na západě Putina falešně démonizují." No u tohoto dokumentu se mě opravdu zle nejen z Putina a jeho armády, ale i z lidí jako je Fico. Tohle vidět a říct cokoli kladně neutrálního na adresu Putina fakt může jen kus lidskýho hovna. Profesionální práce a neskutečný respekt k lidem, který tento dokument natáčeli, aby celý svět viděl odpornosti co dělaj dělaj rusáci na Ukrajině. Ještě větší respekt mám ke všem těm lidem hlavně lékařům co v Mariupolu pomaháli do poslední chvíle i když jim muselo být jasný, jak dopadnou. Jo a ještě bych si přál aby se tohle dostalo k mladým Ukrajinským frajerům co se tady předvádí v luxusních vozech a nechaj za sebe umírat obyčejný chudý lidi. Jste "borci" fakt, vytahovat s károu za 5 mega , když Vaši vojáci nemaj co žrát a Váš prezident žebrá u každé země o každou korunu.

Glory (2016)

Tak mě emotivně dostalo. Radši se tu moc nebudu vyjadřovat jak dokonale to trefilo podstatnou část společnosti, protože bych pozurážel minimálně 1/3 národa začal bych od přechytralých pitomců ze sociálních cístí a skončil bych asi u genetickýho odpadu co říkaj politici. Ten borec Canko, byl naštěstí ukázkou další části naší společnosti pracovitý, poctivý, skromný, chudý, přesně ten typ člověka ke kterým se chová ta první třetina společnosti pohrdavě, arogantně a povýšeně. Stačí se kouknout jak se chová Pekarová Adamová ("nemáte iphone, to je mě vás líto" "nemáte prachy na energie, vemte si dva svetry¨) a takový onuce tvoří směr společnosti, strašný kde skončil tenhle svět a jeho hodnoty . Film samozřejmě absolutně vynikající.

Iveta (2022) (seriál)

Teda už jsem poznal, že na Voyo se ukrývá kvalitka, ale Iveta mě abslutně dostala a po první sérii nemůžu jinak než  dát stejně jako kolega Claudel 5* (Myšáku, napiš koment) . Tak nádherně popsaná a zahraná Ivetina křehkost mísící se naivitou, to jsem tady z toho teď paf. Ano, určitě tenhle sériálek budu prožívat emotivnějí, protože Ivetka byla kdysi dávno úplně první žena, která mě na nějaké akci pro školy dala pusu - sice na tvář, ale i to se počítá. Její osud má opravdu velmi silný příběh a jsem šťasten, že se toho kluci a holky z voyo ujali a že to udělali takhle kvalitně, navíc   s vynikající dobovou atmosférou, bezchybným castingem. Anička Fialová trefila tu Ivetinu křehost přesně. Ondra Brzbohatý, to jsem měl  přímo pocit že čumím na Štaidla. Zamření na vztah Ivety B s Petrem S. byl krok správným směrem nejen s ohledem na to jak dopadl (což většina ví), ale i že byl podán velmi netuctovým způsobem.  Už dlouho se tak moc netěším na další série, jako v případě Ivety.

Chudáčci (2023)

A pak že to v dnešní době nejde. Film, který dokáže svou originalitou okamžitě zaujmout a vyprávěním bavit a přitom vyprávět silný příběh, to všechno v úchvatně dokonalým vizuálu s jedinečnou hudbou. Samostatnou kapitolou jsou pak herecký výkony - Mark Ruffalo i Willem Dafoe jsou skvělý, ale to co tu předvádí Emma Stone, proto nemám slov, svým výkonem naprosto ovládla celý film. To jak se postupně charakterově proměňuje před divákovýma očima, to je čistokrevná esence mistrovského herectví.

Ahsoka (2023) (seriál)

Tak tohle mě nadchlo, skvěle protkaný směrem k původním SW, vyprávně to vypadalo velkolepě, ale hlavně mě to naprosto pohltilo. Není co vytknout, jen tleskat a tleskat.

Johnny (2022)

Tolik lidskosti a citu jsem ve filmu snad ještě něviděl. Nádhera. Ano, některé scény mě naprosto rozemlely. Ovšem ta kombinace příběhu o umírání a současně naději na lepší život, to je teda neskutečná síla. A pánové David Ogrodnik a Piotr Trojan to byl herecký koncert těch největších mistrů oboru. Dawid Ogrodnik podle mě patří mezi nejlepší herce na světě. Jak to do prdele v tom Polsku dělaj, že tam výrůstá neustále tolik užasného hereckého a filmařského talentu ?

Osada - Epizoda 7 (2023) (epizoda)

"Milan dělá po sexu vrtulník, když se zadaří" "já se mu omluvím po slovensku" . No chalani, jestli se Vám ty Vaše Slovendy omlouvaj jako tady Gabík Milanovi, tak to máte hodně dobrý.

Hrdinové (2010)

No sice na takový náhody absolutně nevěřím, ale co už, díky ní jsem dostal krásný příběj, který nejen hlavního hrdinu dostal dětství, ale i mě a bylo to fakt nádherný. Dětství bez mobilu, bez sociálních sítí, bez ekonomického dělení lidí za to s odřeninama, lumpárnáma, partou reálných kamarádů. reálných prvních neškodných lásek. Ou, film mě v jednu chvíli dal tvrdý hák na srdce a v zápětí ho něžně pohladil.