Věštírna (2000) (pořad)

Jedna hvězdička za to, že to čas od času to byla nechtěně i sranda. Jinak to ale byla typická pozdně devadesátková blbina pro blbečky věřící na nadpřirozeno, kterou nikdo, kdo ví, že už není středověk, nemůže brát vážně (byť je pravda, že po cca. desetiletí vznikly ještě mnohem větší odpornosti, u nichž šlo navíc rovnou o podvody). P.S: Šárko, s odstupem hory let ti odpovím na tvou otázku z konce každého dílu. Po shlédnutí pořadů jako ten tvůj si jsem stoprocentně jist tím, že věci mezi nebem a zemí buď opravdu neexistujou, nebo mají lidstva plný zuby.

Novoty (1997) (pořad)

Životní výkon Petra Novotného. Naprosto nechápu zdejší šíleně nízké hodnocení, holt zase řádili pseudointelektuálové. Jasně že jsou lepší i horší díly, a lepší i horší scénky. Ale najde se tam celá spousta nezapomenutelných scének, zejména různé historky (př. smlouvání s Araby, Litvínov, nebo nejkultovnější vyprávění o Novotného nechvalně proslulém bungee jumpingu u Máchova jezera - mimochodem pořád ještě čekáme na záznam, ať už hotový pořad Rekordy u Máchy, jestli se někdy dodělal, nebo ty nesestříhané další Čelisti). Nejeden ze spoluúčinkujících dokázal taky vymyslet prvotřídní kousky - zejména Náhlovský, ať už sám či s kolegou Mladým. Ke konci už kvalita šla dolů a bez debat byl nejvyšší čas to típnout. Druhá inkarnace jménem Dobroty v prvních několika málo dílech nabrala druhý dech, ale pak letěla dolů ještě rychleji. Celkově bych to viděl se vším lepším i horším na lepší tři hvězdičky, ale vzhledem k nezaslouženě nízkému hodnocení zvedám na 4 a mám sto chutí na protest proti pseudointelektuálům (a taky z nostalgie) přidat ještě jednu navíc.

Knight Rider - Dovolená ve White Rock (1982) (epizoda)

Původní český název: "Setkání ve White Rocku" (při premiéře v Oáze šel díl rozdělený na dvě části). Michael a KITT vs. motorkáři, kteří si vybrali nevinné městečko pro válku gangů.

Knight Rider - Jako Fénix z popela (1982) (epizoda)

Původní český název: "Jezdec" (v Oáze a na Nově šel rozkouskovaný na tři části, Prima ho při jediném vysílání v původním dabingu nejspíš vysílala jako celek). Pilotní díl ke kultu jménem Knight Rider. Je na první pohled vidět, jak byl natočenej na koleně. Nakonec neměli ani čas přetočit původní promo pro NBC z přelomu zimy a jara 82, a tak jim nezbylo než ho sestříhat s nově natočenými scénami (proto má KITT co chvíli jinej čumák a hranatější panely na palubní desce, proto si Michael chvilku drží pravé rameno místo levého, proto Devon v letadle střídá bílý a černý telefon). Všechny podklady pro to, aby se z tohohle pilotu stal kolosální propadák. Ale světe div se, on se z něho stal kolosální hit. Příběh se totiž povedl na jedničku, a akce, napětí a zábava se superautem Knight 2000 alias KITT přitáhla děti a mládež po celém světě (a spoustu z nich včetně mě neomrzela dodnes, a nabeton přitahuje i nové fandy). A nenašlo se nijak moc dalších dílů, kterým by se podařilo tenhle překonat. "I jeden člověk může mnohé změnit..."

Zmije (1994) (seriál)

Chudší kopie Knight Ridera. Nejlepší na tom je jednoznačně to auto, ať už v podobě Dodge Viper nebo v podobě bojové Zmije se všemi jejími kousky. Bez debat jak říkala jedna z těch holek pěkná hračička pro kluky (byť na KITTa nemá). Pokud jde o příběhy, tam je to přece jen horší. Asi nejsilnější je pilotní film (byť i ten nezapře jasné opisování od Knight Ridera), ale dál už je ta úroveň všelijaká. Ovšem po první sérii se jim na to představitel Joe Astora vykašlal, i většina zbývajících postav byla odejita a nahrazena jinýma (snad dokonce přesunuli děj z blízké budoucnosti do doby vzniku seriálu), a už to prostě nebylo ono. Na třetí a čtvrtou sérii se dá dívat už jen kvůli autu, a ani návrat Joe Astora už nepomohl.

Fire Tripper (1985)

Inujaša 15 let před Inujašou. Plus je, že to není šíleně natahovaný a přefantasmagorizovaný (žádná holka tu nerozpůlí duši na dvě aby se mohla prát o hrdinu sama se sebou, a žádná bukva Naraku v dohledu). Mínus je, že pak už vlastně zbývá jen slaďák. Zápletka rozhodně zajímavá, ale asi jsem nebyl jedinej, komu docela rychle docvaklo, co se stalo s malým Shuem. Ten nápad s cestováním časem když se člověk ocitne doslova uprostřed ohně je teda hodně praštěnej, ale o nic horší než pomocí sugesce v Kdysi dávno (jestli se tím tenhle filmík neinspiroval). Za zkouknutí to bez debat stojí, ale naša Rumiko má samozřejmě na triku o hodně lepší kousky, než tenhle (samozřejmě i horší - ten o té žárlivé holce co vznikl o pár let později, pozdější díly Inujaši, nebo jeho imbecilní pokračování) P.S: Vysvětlí mi někdo, proč by sakra někdo aspoň trochu normální dal přednost středověkému masakro-Japonsku před současností???!!! Že by tam naša Rumiko chtěla žít? :D

Elán - Fero (1986) (hudební videoklip)

Režie: Dušan Trančík. Opět jeden z klipů z Detektívky, tentokrát o spolužáku Ferovi. Jediné mínus jsou ty střihy, na začátku a na konci by to možná vyřešil nález pracovního materiálu se samostatnými klipy nesestříhanými k sobě, ale v některých jiných případech nevim nevim (př. divně vypadající první sloka). Před druhým refrénem si dokonce Trančík ani nevšiml toho, že Jožo místo "Idú dobré baby presne opačným smerom" omylem opět zpívá "...práve opačným smerom", což je plně odpustitelné u nějaké studiovky, ale tady by si na to měli dát pozor. Ale jinak samozřejmě výborný. P.S: K účinkujícím by se měl přidat taky bubeník Gabriel Szabó, který hraje právě toho Fera.

Elán - Tanečnice z Lúčnice (1986) (hudební videoklip)

Režie: Dušan Trančík. Nejlepší klip z Detektívky k největšímu hitu z Detektívky. Ve své době nemálo známá věc, a nejpozději od doby, co vyšel na výběrovém DVD, je zase známý. Tomu snad ani není co vytknout.

Detektivka; Elán (1987) (TV film)

Režie: Dušan Trančík. Snad nejznámější klipový pořad Elánu, a nejspíš i nejlepší. Jediné mínus jsou střihy, zejména mezi písničkami. Občas (asi z důvodu, aby se vešli do předepsané stopáže) jsou klipy nekompletní (Klasika), klipy začínají a končí mimo ty vlastní "efetkní" prostřihy mezi písněmi (př. začátek klipu Fero, a víceméně i konec), v některých případech ani nejde říct, jestli ještě sledujem klip, nebo nějaké vystoupení, které není součástí klipu (konec písně Sídliskový indián, a zejména Dresy - ty vyloženě vypadají jako splácanina záznamu živého vystoupení, na koncertě natočeného klipu, a úvodu klipu Detektívka). Prostě někteří stříhači by zasloužili pár pohlavků, a taky by to chtělo najít pracovní materiál se samotnými klipy ještě nesestříhanými do sebe. Jinak je to ale samozřejmě nesmrtelný kult -  ostatně jako celé album, které se plně vyrovnalo tomu nejlepšímu z první profesionální sestavy, a nic tak dobrého (byť se ještě najde spousta výborných věcí, zejména ještě v osmdesátkách) Elán už nikdy neudělal. "Teraz už viem, prečo každý chce tanečnice z Lú - z Lúčnice."

MacGyver - Pro lásku a pro peníze (1987) (epizoda)

Ani se nedivím Železnýmu, že tenhle díl nevysílal (ano, i na toho Vovku, co se v jednom kuse navážel do Honzy Zemana, bylo tohle příliš - byť mu nevadila neméně velká pitomost v případě Nulové šance). Taková blbost se jen tak nevidí. Tak Dubčeka, na kterýho Husák, Štrougal, a Jakeš víceméně kašlali, si StB a KGB seberou, a plánujou ho odkráglovat (Proč to teda neudělali už o skoro 20 let dřív? A mimochodem, jestli skutečně předem věděl, kam ten pokus o kontrarevoluci dospěje, tak si ani nezasloužil nic jinýho, než trest smrti za velezradu a masovou vraždu). Kdo ho jde zachránit? Náš MacGyver. A jak vypadá to Československo roku 1987? Zaostalej koncentrák. Silnice na úrovni cest na venkově za Uralem (i ta silnice z Brna do Mikulova, byť tenkrát nebyla zrovna v nejlepším stavu, vypadala líp), a v blázincích drží ozbrojení vojáci politické vězně (v reálu by MacGyverovi nedalo práci dostat z Bohnic nebo Černovic ani lidi držený na nejtvrdších odděleních). S opravdovým Československem to nemá nic společnýho - ne snad, že by to Reaganovým USA nějak vadilo, naopak to bylo přesně v duchu jejich propagandy. A závěrečná "otočka" báby Dubčekové to dorazila. Jedinou hvězdičku dávám za to, že ten díl je díky tomu všemu, byť nechtěně, děsná sranda.