Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Drama
  • Krimi

plakát

Ibrahim Maiga - Čierna bača (1996) (hudební videoklip)

Vážně to nejde brát ani vteřinu, ale sranda je to dokonalá. A souhlasím s tím, že je to opravdu jedna z těch věcí blízkých stroji času - návrat do devadesátek aspoň na těch pár minut zaručen.

plakát

30 případů majora Zemana - Tatranské pastorále (1978) (epizoda)

Po náloži politických dílů přichází oddech v podobě čistokrevné detektivy. Za Pavláskem a Zemanem přichází režisér z Barrandova, který chce natočit film o deset let staré vraždě mladičké Jiřiny Drahotové. Zeman má nejdřív chuť spáchat další vraždu, ale pak mu dojde, že by se při natáčení na místě činu mohl objevit i skutečný vrah. Po naléhání Pavláska odjíždí do Tater, kde se zamíchává mezi štáb. A jak se nakonec ukáže, pan režisér je se scénářem skutečně docela vedle, a pravý vrah je stejně tragická postava jako oběť. Vedle výborného příběhu tu máme výborné výkony herců z obou břehů Moravy, tím pádem taky plně československé obsazení (z nějakého důvodu to i v době do devětaosmdesátého v našich filmech a seriálech vypadalo, jako když je od Aše až po Čiernou nad Tisou jen Česko, nebo naopak jen Slovensko, a výjimek moc nebylo), a v neposlední řadě nádherné prostředí Vysokých Tater. Celkově jde bez debat o jeden z nejlepších dílů seriálu. "Vrahové jsou ti nejsmutnější hrdinové. A skutečný vraždy ty nejtrapnější příběhy."

plakát

Rozpaky kuchaře Svatopluka - Špalek (1984) (epizoda)

Pro mě jeden z top dílů, kde excelujou zejména Kopřiva a Hadrbolcová coby cifršpióni Kryštof a Baběrádová, kteří pro všechny má dáti a dal nevidí les, a tak nepoznají (zejména jejich slabší půlka) rozdíl mezi špalkem řeznickým a zahradnickým (a taky mezi vidličkou a zahradní vidlí), čímž dostanou Sváťu do průseru. Ale to by snad ani nebyl on, aby si (s pomocí hláškujícího náměstka Blahoše,direktorovy sekretářky zaměňující pro změnu eratický balvan za erotický, a jako obvykle také diváků) neporadil. "Co to je dva významy?! Neexistuje dva významy!"

plakát

30 případů majora Zemana - Štvanice (1978) (epizoda)

Tohle by se mělo vysílat pravidelně, protože to ukazuje pokus o kontrarevoluci v roce 1968 v pravém světle. Žádné napravování křivd (to se koneckonců dělo i v předcházejících letech), žádný závan demokracie, ale naopak vymýšlení lží o dřívější době a snaha všecko otočit o sto osmdesát. Když tohle člověk vidí, může být jedině rád, že přijeli a zarazili to (samozřejmě kéž by nemuseli přijet a netekla by krev). Jediné mínus dílu je, že ze Stejskala udělali zrádce. To si nezasloužil (nemluvě o tom, že přinejmenším zčásti měl pravdu, protože kdyby tam místo něho přišel někdo jinej, bylo by to ještě horší).

plakát

30 případů majora Zemana - Klauni (1978) (epizoda)

Sequens už v sedmdesátých letech popsal pravou tvář nechvalně proslulé pražské kavárny. Ta se bohužel od těch dob ani trochu nezměnila.

plakát

30 případů majora Zemana - Šťastný a veselý (1978) (epizoda)

Díl je to opravdu slabší. Z případu se sice postupně vyklube něco zajímavějšího, než jak to vypadá na začátku, ovšem některé scény (nejen) Zemana a Blanky jak vystřižené z těch nevýrazných televizních inscenací nebo západních červených knihoven to hodně srážejí dolů. Aspoň že je stopáž kratší, jinak by si díl mohl podat ruce s Třetíma houslema (a že by se dala ubrat nejedna další scéna). Je pravda, že počínaje dalším dílem nás opět čekají bomby, to ale neznamená, že oddech musel vypadat takhle (viz. předcházející Tatranské pastorále).

plakát

30 případů majora Zemana - Pán ze Salcburku (1978) (epizoda)

Honza Zeman se tentokrát opět pouští do honu na převaděče. Ten, po kterém jde teď, sice narozdíl od těch předchozích nepřevádí lidi na onen svět, ale to, že s sebou bere hlavně důležité osoby zejména z NDR, a především to, že ty s sebou berou důležité informace (nemluvě o bonusech jako cenné známky), z něj dělá neméně velkou rybu. Nakonec se Zemanovi konečně splní sen a pořádně si zahraje na špióna (mimochodem nechali by v reálu vůbec majora od kriminálky jít do takové akce?). A málem za to zaplatí životem. V tomhle díle mimo hlavních postav taky exceluje Abrhám coby záporák, na první pohled charismatický a svým způsobem i sympatický, ale taky neméně nebezpečný jako nejeden grázl z jiných dílů. Jen si říkám, jestli bylo nutné ukončit díl takovým cliffhangerem, když na začátku dalšího dílu je Honza opět zdravej jako ryba (nemluvě o tom, že už diváci při premiéře dílu dobře věděli, že se seriál nejmenuje 21 případů majora Zemana :D).

plakát

30 případů majora Zemana - Modrá světla (1976) (epizoda)

Zakončení Bílých linek nezačíná tak dobře, jako první část, ale druhá půlka je neméně napínavá. Snad jediná otázka je, jestli se to skutečně dá brát jako jeden z případů majora Zemana, neboť Honza se tam objeví až někdy v půlce a i potom má jen vedlejší úlohu (narozdíl od první části, kde ho Kalina s Hradcem museli opakovaně zarazit, aby tu nakládačku v metru dostal sám, a nakonec si stejně taky zahrál na špióna). A hlavní škoda je, že jedni z těch hlavních šmejdů - Böhm a ta mstící se náckovská manželka - si slovy jednoho amerického kolegy našich kriminalistů "zmizí někde v temným lese" a trest je nedostihne. Taky je otázka, jestli bylo třeba z Hanky dělat někoho, u koho vlastně ani není jasné, jestli je opravdu na naší straně, nebo jestli ve skutečnosti slouží Američanům, nebo je další z těch, co se chtějí napakovat a zmizet. Aspoň že na tu otázku neodpověděli nějak špatně, a my dodnes nevíme, jestli její oči mohly klamat. P.S: Na vteřinu nepochybuju o tom, co znamenala ta akce "White lines", a naši hrdinové se to už za pár let dozví.

plakát

Ojmjakon - příběh nejchladnějšího lidského sídla (2018) (studentský film)

Krásný dokument o místě, kde by většina z nás nepřežila déle, než pár dní. Nejspíš ani já bych neměl odvahu se v tomhle kraji v zimě vydat za hranice Jakutska (a vzhledem k tomu, že zimu a sníh mám rád jen na Vánoce, možná bych nenašel odvahu ani na to a spokojil se s Irkutskem či Novosibirskem).

plakát

Detektiv Martin Tomsa - Osudná nadílka (1998) (epizoda)

Jeden z těch zajímavějších Tomsových příběhů, pro mě navíc o to víc lákavý z toho důvodu že zde vidíme sídliště Líšeň (včetně nočního osvětlení) ještě v původní podobě.

Ovládací panel
1 bod