Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi
  • Komedie

plakát

Dragon Ball (1986) (seriál)

V základě jde o jednu z mnoha adaptací čínského románu Putování na západ, který u nás známe zejména díky seriálu Opičí král. Tady je to samozřejmě hodně volně upravené, aby to děcka bavilo. Příběh samotný není nic extra, na čem to stojí a padá, jsou humorné situace, vtipy a hlášky. K tomu všemu je potřeba dodat, že seriál je plný celé spousty prasáren, díky čemuž se ani nedivím, že u nás nikdo neměl odvahu seriál zakoupit. Každopádně s těmi 13 díly to mělo skončit. Bohužel se šlo dál, a další díly jsou už jen o tréninkách na zápasy a již zmíněných úchylárnách. A navazující Dragon Ball Z s mlátícími se Super Marťany je už vlastně jen blbá soap opera.

plakát

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Jojo, za socialismu byly aspoň nějaký páky jak tyhle grázly po právu osolit. Díky převratu 1989 se utrhli ze řetězu, a výsledkem je současná rozkradená a po uši zadlužená země. Výborný film. Prvotřídní herecké výkony pánů Vinkláře, Bartošky, Krampola a Moravce, a jako třešnička na dortu spousta komediálních scének a hlášek (dvojčata - mimochodem opravdu k pomilování - závidím každému kdo v reálu měl byť jen jednu z nich, Kája, "Karate je svinstvo",...), a nejspíš právě ty udělaly z řadové (byť rozhodně ne špatné) detektivky filmový hit.

Ranma ½ (1989) (seriál)

Tragický příběh o nebohém chlapci, který spadne do záhadné louže, a pak se pokaždé při kontaktu se studenou vodou mění v holku. Už jen to by pro většinu chlapců a chlapů stačilo, aby si koupili jednosměrný lístek do Dolních Louček. K tomu ho ještě pronásleduje praštěný fotr (který se pro změnu mění v pandu), a aby to nebylo málo, zaslíbili ho minimálně pěti holkám najednou. Ta, u níž se fotr rozhodne slib naplnit, je jistá Akane, nejmladší z obdobně cáklé famílie. Ani jeden samozřejmě nemá na vdavky nejmenší chuť a navíc by jeden druhého nejradši sežral. Ale jak je v japonských animákách častým jevem, začne se jeden druhému zarývat pod kůži. K tomu všemu postupně přichází několik dalších postav, které snad musely utéct z blázince, a chudákovi Ranmovi o to víc komplikují život (nemluvě o tom, že dobrá půlka z nich ho chce v jedné podobě zabít a v druhé omr*at), takže jediná záhada je, jaktože Ranma už dávno nespáchal hromadnou vraždu a harakiri. A tím je vlastně popsán celý seriál, jelikož nic jiného se tam neděje. Jen něco napůl mezi crazy komedií a Konečně zazvonilo. Nějaké poutavé zápletky nelze čekat, v drtivé většině případů jde jen o to, že někdo dokope Ranmu k zápasu a samozřejmě dostane nakládačku (a rozhodně to není takový nářez jako př. Rocky). Že by to někam došlo, že by se chudák Ranma té kletby konečně zbavil, nebo že by to s Akane dali dohromady, na to samozřejmě můžete zapomenout. A jako obvykle u anime záležitostí není nouze o prasárny. Ranma v holčičí podobě ukazuje prsa pomalu na potkání, Akane se nám taky občas předvede nahoře bez, co chvíli někdo vleze k někomu jinému do vany či do postele, atd. atd. Kdyby se to udělalo jako dva až tři filmy, a nakonec to skončilo Ranmovým vyléčením a třeba i romantickým happyendem, bylo by to rozhodně lepší. Ale jako víc jak pětiletku trvající seriál to není nic moc. Pro anime fanatiky je to samozřejmě povinnost, pro ty ostatní (pokud mají aspoň 15, pro děcka to rozhodně není) to určitě není špatná věc na zahnání nudy, ale nic víc.

Top Gun (1986)

Aneb jak udělat z náborovýho filmu pro US Army, na jehož konci je rovnou válečná agrese amerických pilotů proti cizí suverénní zemi (tedy ze snímku z nějž můžou šílet jen zrůdy jako Reagan), jeden z největších kultů osmdesátých let. A povedlo se to na jedničku.

plakát

Bišódžo senši Sailor Moon R (1993)

Jako ve spoustě jiných případů chtěli i tvůrci puberťaček v námořnickým vydělat ještě víc peněz na tom, že nalákají děcka rovnou do kin. A jako ve spoustě jiných případů je až jako jedna z posledních věcí zajímalo, o čem to vlastně bude. Výsledkem je, že tím, kolem nějž se točí zápletka, je přesná kopie dvojice ufounů z prvních 13 dílů druhé série (i když vlastně jde spíš o nástavbu té první), jen spojená do jedné postavy - a aby to nestačilo, zase to musí být bukvice (pak aby ti Japonci nebyli rok od roku cáklejší, když jim tohle servírujou už v dětským věku). A celá druhá půlka filmu je závěr prvné série přes kopírák - od probodnutí až po sebeobětování (a netřeba dodávat, že oproti tomu závěru první série je to slabej odvar). Ty slabé 3 hvězdičky dávám jen díky pár povedeným scénkám jako už zmíněný skleník.

plakát

Kyôryû sentai Juurenjâ (1992) (seriál)

Po shlédnutí tohoto dílka se už nedivím, že Haima Sabana ani nenapadlo vzít jej tak jak stojí a leží a jen ho nadabovat. Ať jsou Strážci vesmíru sebevíc praštění (a byť je miluju, tak v nemálo případech bez debat jsou), jejich předloha je ještě sestakra praštěnější. Jasně, najdou se místa, kde si Strážci z Japonska počínají líp než jejich kolegové z Andělského Háje (př. Frankenstein - rozdělit jedno sakra boží monstrum na víc nebyl dobrý nápad, nebo mafiáni modrý a růžová - ale už vidím cenzory v USA jak reagují na takový nápad). Ale v základě není pochyb, že tady kopie překonala originál.

plakát

Urusei jacura (1981) (seriál)

Byly doby, kdy jsem se divil, jaktože u nás v časech socialismu z onoho nepřeberného množství japonských animáků nešlo nic (s výjimkou koprodukční západoněmecko - japonské Máji, která se taky ráda počítá do anime rodinky). Dneska už se nedivím. Věci jako tohle skutečně nejsou nic, co by bylo vhodné vysílat v Pionýrské vlaštovce, Studiu Kamarád, Magionu nebo Veze (resp. kdekoliv jinde než v kině, kam by pustili jen ty, co už mají občanku). Už v prvním díle nás čeká pohled na odhalená prsa oné mimozemšťanky, ta se pak v jednom kuse snaží mít sex s hlavním hrdinou, ten se zas v jednom kuse snaží mít sex se svou původní holkou a s celou horou dalších pozemských i mimozemských fešand, a spousta dalších věcí ideálních pro děti. Ne, tohle opravdu není animák pro mladší 15 let. Ale jinak je to, aspoň zpočátku, nemalá zábava. Nejlíp by se to dalo porovnat s první řadou Smolíkových, jen místo S. M. Lomoze tu máme Lum a další ufony, hlavní hrdina Ataru je spíš obdobou Pepy než Ládínka, a matka nelituje že si nevzala Pištu Hufnágla, ale že vůbec má nějaké dítě. Poté ale tvůrce napadlo tohle dílko kapku zvážnit, místo půldílů dělat celé dvacetiminutové díly, a milostný trojúhelník Lum - Ataru - Shinobu až na několik výjimek poslat do kytek. A výsledkem bylo, že kvalita šla rychle dolů. Ta necelá první série si zaslouží minimálně 4 hvězdičky, dál je to na 3 a často ještě na míň.

plakát

Tajemství země Nippon (1970) (seriál)

Obrovsky zajímavý a zábavný cestopisný pořad. Do tohohle Japonska bych se podíval rád. Ano, je pravda, že tenkrát byla jeho ekonomika ještě v mnohem horším stavu a podstatná část Tokia žila v ubohých chatrčích. Ale i to bylo pořád lepší, než ten šíleně přetechnizovaný blázinec plný neuvěřitelných úchyláren v čele s Anime blbostma. Do toho tehdejšího Japonska bych jel klidně i tou šíleně dlouhou cestou, kterou zvolil Karel Pech s kameremanem Kohútem. Do toho dnešního nemám zájem jet ani s Concordem letícím bez přestupu a zadarmo.

plakát

Randall a Hopkirk (1969) (seriál)

I na můj vkus je to až moc archivní záležitost. Akčních scén minimum (byť se najdou výjimky), hlavní hrdina koneckonců ani nenosí pistoli, je to opravdu úplně jinde, než jen o necelé desetiletí mladší Profesionálové. Přesto je to zábava. Některé díly jsou nudnější, ale v jiných skutečně není o dobrodružství a o legraci nouze (zejména díky Martymu). Nedivím se tomu, že byl ten seriál u nás ve své době velký hit, a že si ve světě i u nás získává nové fanoušky. Jediná škoda je, že na několik dílů se zapomnělo, a až na jednu výjimku se na ně nevzpomnělo ani v roce 90. Jejich nový dabing je v porovnání s ostatními dabingy posledních let těžký nadprůměr, ale na starou školu prostě nemá.

plakát

Doly krále Šalamouna (1985)

Ať si říká kdo chce, co chce, ten film je dobrej. Ano, v základě jsou to Dobyvatelé ztracené archy (a v poslední třetině Chrám zkázy) přes kopírák. Ano, efekty jsou leckde opravdu odbyté. Ale upřímně pochybuju, že tvůrci filmu někdy předpokládali, že by dostal Oscara. Prostě chtěli natočit výborné dobrodružství, a to se jim povedlo na jedničku. Chamberlainovi role hrdiny sedí (a nikoho by ani nenapadlo předpokládat, že v reálu hraje za tu druhou partu :D), a Sharon Stoneová je prostě nádherná. Miluju to od dětství a nepřestanu to milovat. Samozřejmě to pokračování už nestojí za nic.

Ovládací panel
1 bod