Cinema16: American Short Films (2006)

Slabší výber oproti ostatným Cinema16. Buď to akosi nebolo vtipné, keď malo, alebo tam bolo príliš mnoho experimentu (napr. farebná nemá groteska). Najlepšie kúsky predviedli Burton a Van Sant a príjemne prekvapili Nadelman a zvukár Parrish King: "Vincent" - Tim Burton (5*), "The Lunch Date" - Adam Davidson (2*), "Meshes of the Afternoon" - Maya Deren (2*), "The Wraith of Cobble Hill" - Adam Parrish King (4*), "Freiheit" - George Lucas (3*), "Necrology" - Standish Lawder (2*), "Paperboys" - Mike Mills (2*), "Terminal Bar" - Steven Nadelman (4*), "George Lucas in Love" - Joe Nussbaum (2*), "Carmen" - Alexander Payne (2*), "Daybreak Express" - D.A. Pennebaker (3*), "Five Feet High and Rising" - Peter Sollett (2*), "Feelings" - Todd Solondz (3*), "Terry Tate: Office Linebacker" - Rawson Marshall Thurber (2*), "The Discipline of D.E." - Gus Van Sant (5*), "Screen Test: Helmut" - Andy Warhol (1*).

É na Terra não é na Lua (2011)

Tak autor dokumentu si za predmet záujmu zvolil ostrov Corvo, jeden z Azorských ostrovov nachádzajúci sa už na americkom kontinente. Otázka znie, či sú ostrov samotný alebo aktivity jeho obyvateľov dostatočne zaujímavé, aby im niekto venoval 3 hodiny času. Videl som krátkometrážne dokumenty o Černobyle a Pripiati, ktoré boli tak akurát. Takže žial, za mňa rozhodne nie. A nedivím sa, že toto dielo nedosiahlo ani minimálny komerčný alebo iný divácky úspech.

Góóól! (2005)

Pár kôl pred koncom sú Straky prakticky pred zostupom, takže ten, kto nenasadil Muneza by si to mal pekne odskákať!

Přes noc třicítkou (2004)

Mimoň Matt (kazeta) i macher Matt (tričko) majú obaja očividne radi Talking Heads. V záverečnej scéne rozhovoru medzi tridsiatnikmi je na stene plagát Taxi Driver (1976).

Way Past Cool (2000)

Deň zo života detského černošského gangu v Amerike: ich otravná slangová angličtina, popíjanie piva a neustály záujem o zbrane podivne kontrastuje s citlivou akustickou gitarou v pozadí a ich starosťami zo školských zadaní a vlastných vzťahov. Jedným z výkonných producentov bol Miloš Forman.

Marcela (2006) odpad!

Extrémny príbeh, ktorý stačí vidieť raz. Pre hlavnú postavu je prakticky celý život bez východiska, čo je okrem nešťastných zhôd okolností a zlých celkových podmienok tiež dosť podporené chabými voľbami svojich partnerov. Inak sa podarilo zozbierať veľa materiálu o jej živote, ktorý je formálne spracovaný profesionálne, ale dívať sa na ten obsah je ohromne ťažké.

Žralokonádo (2013) (TV film) odpad!

V tomto filme nefungovala fyzika, štatistika a hlavne ani tá bioekológia žraloka. Sympatickí herci, ale i napriek tomu sa to strašne vláčilo.

Hvězdné války podle Turka (1982) odpad!

Takže toto nie. Dvaja postarší hrdinovia by už miesto misie, ako zachrániť planétu a kecoch o ženských mali radšej popíjať pivo pred telkou. Hudobné motívy doslova ukradnuté od Holywoodskych klasík. Viem to, pretože ak už nie po pamati, tak som si melodické časti radšej overil aplikáciou Shazaam. Celé je to naivné a prvoplánové. Kamera a strih by boli OK, jedine, ak by si tento film hovoril Experimentálny a mal tak 25 minút. Príbeh hodnotiť nebudem, nejako unikol mojej pozornosti. Proste to celkovo neladí.

Klub sráčů (2000) odpad!

Obdobie dospievania a trápne situácie tak nejako k sebe patria, ale dvojka Kevin a Perry je fakt extrémna. Vŕtalo mi hlavou, či tá retardovanosť dobre zapadla do profilu fanúšikov práve tanečnej hudby, ale v tom to neni: Beavis & Butthead (metal), Steve & Heroin Bob (punk), MC Gusto & Stab Master & Dead Mike (rap). Možno si to zaslúži aspoň jednu, ale chcem takto prispieť do budúcna - aby sa diváci na takéto filmy nedívali, aby sa nimi producenti neinšpirovali a aby ho režiséri a herci brali ako odstrašujúci príklad. A vďaka všetkým komentujúcim, bez vás by som ten film nedopozeral.

Nature (1982) (seriál)

Zatial bez hodnotenia, ale potencial je velky. Dopozerane: The Panda Baby S19E14 5*;