Plavkyně (2022)

Čekal jsem snímek převážně o plavání a dostal jsem film zobrazující uprchlickou krizi od útěku ze Sýrie až po příjezd do Německa.Dvě hlavní "hvězdy" tohoto filmu sestry Yusra a starší Sarah se rozhodnou utéct z nebezpečné Sýrie a nějak se dostat k plaveckému týmu do Německa a pak soutěžit na olympiádě.Krásný to sen,ale docela náročné ho uskutečnit.Sestry musí ještě s několika uprchlíky zvládnout náročnou cestu,která prokáže jejich obrovskou statečnost a cílevědomost.Nebudu to komentovat politicky,ale pouze svým filmovým dojmem.Miluju tyhle filmy s výraznou kulturní odlišností,protože z nich přímo tryská ta bezprostřednost,ať z tohoto filmu Plavkyně(2022) nebo i z kulturně podobných jako byly třeba Traitors(2013) nebo Kočičky(2020).Žádná vata,ale prostě příběh podle skutečné události,který bez problému upoutá mou pozornost.Je tu mnoho scén,které bych nechtěl zažít jako třeba dočasně nefunkční motor na přetíženém člunu uprostřed Egejského moře nebo nelegální překročení hranic.Ne díky,tyto zážitky rád přenechám Syřanům,Eritrejcům a dalším naplaveninám.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak to se Cameronovi povedlo zakončit tragický rok 2022 nejdepresivnějším filmem který kdy natočil.Je to mnohem horší než jsem čekal a tento film Avatar 2 už si nikdy nepustím,protože vizuálně mě zklamal a příběhově doslova vytočil.Zabíjení mořských živočichů je samo o sobě dost velké svinstvo a mimo dokumentární filmy mi to opravdu nemusí nikdo připomínat.Tolik depresivních scén z moře i ze břehu nacpat do tříhodinového filmu je i pro dospělého muže až až natož když si to třeba pustí nějaká žena s dětmi.A tohle dílo že vydělává miliardy?Kam ten svět spěje?Dal bych odpad,ale když je ten Silvestr tak budu velkorysý aspoň s jednou hvězdou,ale film opravdu ke shlédnutí nedoporučuji.

Výkřik bez ozvěny (2020) (seriál)

Kdyby pokaždé dala škola žákům napsat esej o tom jak to chodí v jejich rodinách asi by to oprávněně rozvrátilo mnoho rodin a učinilo jejich členy šťastnějšími a svobodnějšími.Navenek šťastná rodinka kterou tvoří matka Dea,otec Simon,dcera Holly a syn Theo se otřese v základech hned potom co školačka Holly popíše ve školní eseji útok nevlastního otce na svou matku.Sociálka zakročí a děti jsou dočasně přemístěni do pěstounské péče.Do 6.dílu jsem puberťačku Holly považoval za velmi zdatnou manipulátorku,která do své zvrácené hry zatáhla jako rukojmí i svého mladšího bratra Thea,ale pak jsem se nestačil divit jak nastal ten obrat a skutečná pravda vyšla najevo a tím začal i můj obdiv ke statečné školačce jak to všechno ustála a svým jednáním pomohla své ušlápnuté matce a zároveň svým činem poslala nevlastního otce Simona tam kam dávno patřil.Celý seriál má kauzu rodiny na starost sociální pracovník Lars,který má mnoholeté zkušenosti a kterému i přes veškerou angažovanost nakonec případ odeberou,ale stále podvědomě tuší,že v rodině není něco v pořádku a snaží se i nadále.Mám rád severské seriály jako byl tento nebo třeba i podobně poutavý s názvem Případ ponorka.Jinak začátek u každé epizody(kolem 3.minuty) je provázen výborným songem INTRO CRY WOLF(ULVEN KOMMER)a dokonale se do tohoto seriálu hodí.

Černý telefon (2021)

Je to horror?Ne.Je to thriller?Ne.Je to drama?Ano.Když ve městě začne řádit řidič černé dodávky přezdívaný Chmaták tak začnou záhadně mizet i ti největší mladí pouliční rváči jako by se po nich slehla zem.Všichni končí u Chmatáka ve sklepě a nakonec pod hromadou hlíny až na jednoho srágoru jménem Finney,který má to štěstí,že mu ve sklepě v telefonu všichni předchozí neúspěšní adepti na svobodu ze záhrobí radí jak se vypořádat se zabijákem a jak postupovat dál ve hře na přežití.Kromě toho má mladík Finney ještě jeden trumf v záloze a to svou velmi statečnou sestru Gwen,která má věštecké sny a hlavně kvůli ní stojí za to tento film vidět.Ethan Hawke tu nepředvádí žádný oslnivý výkon jako třeba ve filmech Zloděj životů nebo Maudie,ale kdo ví proč tu roli vzal.Jinak ty únosy mi přišly dost laciné hlavně proto,že jsem nedávno viděl dokonalý film s názvem Věřte mi:Únos Lisy McVeyové,který byl podle skutečné události a který se fakt povedl.Naštěstí mě snímek Černý telefon neuspal ani v tuto pozdní dobu a proto si aspoň to průměrné hodnocení zaslouží.

Iveta - Knoflíky lásky (2022) (epizoda)

Pokus o melancholický příběh prostě nevyšel a tento druhý díl byl mnohem horší než ten první.Bohužel velký vliv na to měl špatný výběr obou hlavních postav a to Anny Fialové(Iveta Bartošová) a Vojtěcha Vodochodského(Petr Sepéši) a k těm dvěma bohužel nemůžu napsat nic kladného.Petr Sepéši je tu vyobrazen jako bezcitný kariérista kterému záleží jen a jen na sobě a Iveta Bartošová zas jako submisivní chudinka kterou musí furt někdo postrkávat dopředu a jestli taková byla tak možná na sklonku života,ale určitě né na začátku své kariéry.To že ona Sepéšiho chtěla i v soukromí a on jí ne je všeobecně známý fakt,ale pochybuji,že se k ní choval jako despota.Znám moc dobře jejich album Knoflíky lásky,zná ho každý kdo se narodil v 80.tých letech minulého století.Tomu že se album stalo v té době celkem úspěšné se vůbec nedivím,ale tento třídilný film s názvem Iveta hodnotím po dvou shlédnutých dílech jako velký filmařský omyl a jako veřejné zesměšnění Ivety Bartošové i Petra Sepéšiho a to je velká škoda takže si myslím,že rodina Ivety s tím natáčením vůbec neměla souhlasit.

Furioza (2020)

Tak to jsem si dnes zase naběhl obětovat přes 2 hodiny svého času tomuto filmu.Polské gangsterské filmy které jsem viděl bych rozdělil do dvou kategorií kvality a to následovně:1.KATEGORIE-Kobiety mafii(2018)Kobiety mafii 2(2019),Pitbull:Niebezpieczne kobiety(2016),Pitbull:Nové pořádky(2016),a Jak zostalem gangsterem:Historia prawdziwa(2019).Následují filmy 2.KATEGORIE-Pitbull:Ostatní pies(2018),Jak jsem se zamilovala do gangstera(2022) a mnou dnes shlédnutý film Furioza(2020).Snímek Furioza mě nezaujal ze tří důvodů a to:1)Nezajímaví gangsteři,2)Nezajímavý děj,3)Nezajímaví policisté.Prostě nefandil jsem tam nikomu a když nemáte nikoho k obdivování tak ten film stojí za starou bačkoru.Nejlepší gangsterské filmy stejně pořád natáčí režisér Patryk Vega,který má neskutečně našlápnutou kariéru a kdyby tento film natočil on tak to mohla být úplně jiná liga,protože jeho filmy mají to nejlepší tedy herce,děj,hrdiny a co je velice důležité tak také humor.

Zelenskij: Muž, který se postavil Putinovi (2022) (TV film) odpad!

Stejně jako nerad mluvím doma o práci tak stejně nerad se politicky vyjadřuju na CSFD,ale doba je zlá a pokročilo to do takové fáze,že už se tomu nedá vyhnout.Zelenskij ve skutečnosti není žádným hrdinou jak nám ho vykreslují média,ale pouze zkouší své limity "okupovaného" státníka a doufá že mu ostatní státy formou vojenského sebeobětování co nejdříve pomůžou.Tragický komik,který si svou roli prezidenta Ukrajiny vyzkoušel nejprve nanečisto v seriálu SLUHA NÁRODA(2015),aby pak mohl později svým teatrálním vystupováním v zeleném křesle oblafnout celý svět.Jak jsem psal již v komentáři k dokumentu UKRAJINA V OHNI(2016) tak ten spouštěcí mechanismus všech těchto vojenských událostí má původ v USA a to konkrétně v poslední prezidentské volbě kdy byl podvodem vyšachován dost silný jedinec Donald Trump,který jakžtakž držel dobyvačné choutky Vladimira Putina na uzdě,ale hned jak byla obsazena do prezidentského křesla ta senilní loutka západu Joe Biden tak to spustilo ten destrukční mechanismus Evropy který jsem tušil už asi před 3 lety.Vojenská operace z východu na západ je agrese,ale ze západu na východ  je to prezentováno jako obranná reakce členů NATO,jak směšné.Vladimir Putin přes 20 let pečlivě budoval svůj kult osobnosti,přes 20 let budoval semknutost ruského národa a opravdu si někdo myslel že bude donekonečna přehlížet ty roky trvajícího příkoří vůči němu i celému Rusku?Jeho trpělivost je obdivuhodná a navzdory falešným solidárním gestům po celém světě je to právě Putin který pořád drží všechny trumfy v ruce.Zelenskij není žádný vojevůdce i když se snaží svými veřejnými projevy a výhružnými prosbami vzbudit co nejvíce soucitu,ale z jakého důvodu bysme měli soucítit s Ukrajinou?Vždyť to historicky nejsou žádní svatoušci.Příchod ukrajinských uprchlíků k nám do České republiky jako vlastenec tvrdě odsuzuji,protože těch vnitřních problémů jsme měli před covidem i po covidu víc než dost a právě na jejich řešení by se měla naše vláda zaměřit.Myslel jsem si že za Babiše jsme se neměli moc dobře,ale to co předvádí teď český premiér Fiala tak to hraničí už s vlastizradou.Doufám že ukrajinské vlajky co nejdříve zmizí z facebookových profilů a zároveň i ze všech veřejných míst kde teď vlají(Karlštejn,Lidice atd.).Jinak bych chtěl poprosit všechny uživatele kteří mě mají v oblíbených a zároveň soucítí s Ukrajinou aby si mě odstranili ze svých oblíbených.Díky za pochopení.

Achtste-groepers huilen niet (2012)

Jeden z nejdojemnějších filmů co jsem v poslední době viděl.Tady na CSFD je divný název jinak všude i na youtube.com jde tento film dohledat a pustit pod názvem OSMÁCI NEPLÁČOU.Prvních 15 minut je takové to školní pošťuchování mezi žáky kdy všichni hrají společně fotbal holky i kluci pod dohledem přátelské učitelky Iny.Soupeření je na denním pořádku,ale jen do doby než blonďatá žákyně Akkie jde do nemocnice na vyšetření a zjistí jí leukémii takže místo fotbalu tráví většinu času v nemocnici,podstoupí chemoterapii a potká jí to co většinu těch co takto onemocní.Já osobně se filmům o rakovině a podobným snímkům útočícím na city obloukem vyhýbám,ale tento krásný film mě fakt uzemnil.

Každá minuta života (2021) odpad!

"Běž si hrát" zavolala matka na svého čtyřletého syna a automaticky předpokládala,že půjde do svého pokoje kde bude cvičit.V Norsku by jim taková výchova neprošla,tam by jim sociálka odebrala dítě dřív než by vylezlo z postýlky.Jsem zastáncem tradičního dětství a tohle bylo na mě opravdu moc.Hlavně ta příšerná matka toho malého Miška jak na něj pořád v zájmu "světového rozvoje" pokřikovala německy.Chudák kluk,je doma a cvičí,jde s rodiči ven a cvičí,jde s rodiči na návštěvu a cvičí,je tohle normální?Malý Miško obklopen rodiči,luxusem,sterilním prostředím ale stále bez kamarádů.Zeptal se ho někdo zda to tak chce?Bohužel vnitřní strádání se na kameru zachytit nedá a protože celý svůj dětský život slyší jen řeči pro Supermany jak všechno dokáže a že není nic nemožné tak bych nechtěl vidět to jeho zklamání až někdy skutečně prohraje a dostane osudovou ránu od života.To pak může vzít Erika Hníková opět kameru do ruky a natočit dokument o zatrpklém dítěti.

Neskutečná Anna (2022) (seriál)

Jak mě fascinoval film Vlk z Wall Street tak stejně mě fascinoval seriál Neskutečná Anna,akorát mezi postavami byl "nepatrný" rozdíl v tom,že Jordan Belfort si na milióny skutečně sáhnul kdežto Anna měla milióny jen ve svých nesplnitelných vizích.Vždycky se mi líbí ten údiv v očích všech těch snobů když zjistí,že společenský postup netvoří diplom z Harvardu ani kabelka od Gucciho,ale pouze správné načasování,nic složitějšího bych v tom nehledal.Podvodnice Anna si vytvořila kolem sebe tým snů,vybrala ty největší machry ve svých oborech a nechala je aby uvěřili pohádkám,jejím pohádkám které jim naservírovala na zlatém podnose.To že své plány nedotáhla do konce byla obyčejná smůla.Výborný dabing všech postav hlavně Johana Krtičková namluvila Annu Delvey dokonale.Podle mě nejlepší díly byly 1.,4.,5. a 9.Dobrých momentů je v seriálu mnoho,ale nejlepší scénka je podle mě v posledním tedy 9.díle a to hádka Anny a jejího právníka ve vězení v čase 32:10 až 39:15,to je prostě dokonalé.