Old Boy (2003)

„Ať hodíš zrnko písku nebo kus kamene, na dno řeky nakonec klesnou stejně." Pomsta není sladká, je příšerně hořká a slizká jako živá chobotnice na talíři. Chan-wook Park již podruhé a znovu jinak dokonale analyzovat pomstu a tou nejnásilnější formou ji až dechberoucně vykreslil do lidské paměti. Po vizuální stránce opět pastva pro oči, stylizace depresivního prostředí působila více než skvěle. Scénář byla spíše velká promyšlená skládačka z velmi chytrým a působivým rozuzlením. Otřesné zjištění (ti zasvěcení ví, oč kráčí) padlo v pravou chvíli a divák si připadal úžasně oklamán či minimálně dost překvapen, což si vysluhuje početný aplaus za dostatečně "propečený" scénář. (Možný výskyt spoileru) Otázkou však zůstává: „bylo horším trestem uvěznění Dae-sua v soukromé cele (po 15 let), nebo pošpinění rodinných zásad a mravních zákonů, kterých se on nevědomě dopustil na vlastní dceři?" (konec spoileru) Min-sik Choi bravúrně ztělesnil postaršího mstitele a bez jeho tváře plné bolesti, by snímek hodně stratil ve všech prosperujících kladech, které nabízí. Drobné uzle v příběhu (stejně jako u "pana pomsty") a nesrozumitelně hloupá konečná scéna malinko ubrala na mém spokojení, přesto z důvodu maximálního filmového nasycení musím OldBoye ohodnotit za výbornou. Hodnocení: 9/10.

Olověná vesta (1987)

„Born To kill" - Hláška vykreslující Kubrickův pohled na krutou válku a vymyté mozky (prej) zelených poslů "spravedlnosti" a "míru". Násilí plodí další násilí a platí krutou daní: nevinnými lidskými životy. Stanley se znovu zabývá lidskou psychikou a uvažováním (rozhodováním) člověka v kritických situacích. Otřesný úděl války a její nesmyslná podstata je Kubrickovův silný argument, z jehož pomocí se nás snaží přesvědčit o faktu že: „Válka je svinstvo". První polovina filmu (respektivě část na vojenském výcviku) je famózní a silná atmosféra stvrzuje ještě silnější příběh. Pak snímek malinko klesá na kvalitě, ale udržuje si solidní tempo a skvělým scénářem má pořád co nabídnout. Válečná tématika není mou parketou, tudíš nedokáži "vyčíslit" hloubku Kubrickova počinu. Shrnul bych jako velice nápadité a vkusné drama o zku*vené válce a životu v ní . Hodnocení: 7/10.

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Nevypadalo to špatně. Přišlo mi to ale moc komorní a nucené tak sem sledování po pár dílech přenechal pouze manželce

Osm hrozných (2015)

*****Budování děje a postav. Široký záběr napětí. Chytrá zápletka. Styl anglického jazyka, poetičnost. Pohledy, gesta, rozhovory. Vyobrazená brutalita. Nespěchavost. Umělecké cítění*****

Osvícení (1980)

YEAH...Velmistr Kubrick v nejlepším světle připravil absolutní hororově mystickou lahůdku plnou dokonalé filmařiny. Bezchybná a chytrá režie, úžasná kamera stimulující větší pohlcení dannou situací, geniální zvuk a tajemná hudba, jenž naháněla husí kůži, depresivně laděné interiéry hotelu, Jack "ďábel" Nicholson působící dokonale hrůzostraně a konečně nejsilnější klad snímku, kterým je psychofrustrující atmosféra dotažená do nejvyššího stupně skryté děsivosti. Kubrick podrobně vykresluje zhroucení lidské psychyky, jenž každou minutou stupňuje na napětí a "testovaný subjekt" alias Jack stále více propadá bláznovství či ztrácí rozum a rozhled nad svojí myslí. Osobně jsem si sice přál "krvelačnější" ukončení, ale záhadná fotka z ještě záhadnějším obsahem to směle napravila (ikdyž stále nechápu její skrytou podstatu=) Podtrženo a sečteno: Další VELKÝ film VELKÉHO režiséra a vzácný přírustek do (ne)početné rodiny filmových skvostů. Navíc, když Danny přejížděl tříkolkou parkety a koberec, hrůzou se mi stavěly vlasy na hlavě, uff. Hodnocení: 10/10. BTW: souhlasím, že Nicholson už vypadá jako blázen od začátku filmu (možná už od narození), takže není ta ona "proměna" tak efektivní.

Pátek (1995)

Co se týče černošských, gangsterských komedií, tak pro ty mám slabost. Je to taková příjemná odpočinková zábava u který vypnu mozek a kochám se černým humorem. Ale konkrétně u filmu Friday jsem spíše koukal na hodinky kdy už to má skončit. Jediné co se mě na komedii z raperem Ice Cubem líbilo, byla postava Smokey v podání skvělého komedianta Chrise Tuckera. Zápletka nudná a děj nezajímavý. Hodnocení:4/10

Pátý element (1997)

Velice revoluční a zásadový film pro Francii v 90. letech a velký "krok" (čelem vpřed) pro Luca Bessona. Barvitá a příjemně laděná vize budoucnosti ve stylovém kabátě. Zábavný a nekonvenční humor, skvostné akční sekvence, místy přeplácaný a lineární příběh a dobré herecké výkony. Jako vždy pesimistický, ironický a negativně laděný Bruce "COOL" Willis, nádherná a nevinná Milla, ryzí záporák Gary Oldman a ulítlý kašpárek alá Chris "Prince" Tucker. Shrnuto: Sci-Fi kultovní nářez z Evropy, kterému nelze nedat 4*. Hodnocení: 7/10.

(1998)

Mezi bláznem a géniem je jen malý rozdíl. Aronofsky vytvořil ve svém debutu naprosto šíleně stresující, deprimující a nervy drásající až klaustofóbickou atmosféru (podobně jako ve svém pozdějším počinu Requiem for a Dream) a samozřejmě kameraman Matthew Libatique a skladatel hudby Clint Mansell (též pozdější spolupráce), zde nesměli chybět. Darren je na tento typ thrillerů (odvážím se říci) přímo nejlepší a jeho kombinace efektivních střihů, rychlé a "neposedné" kamery a mrazivých zvukových (popřípadě obrazových) efektů, dokáže diváka v nepodvědomí traumatizovat a "dusit" minimálně do posledního záběru (osobní poznámka: mě trvá dočista se vzpamatovat z jeho snímků i několik dní). Pi se zabývá závislostí, ale tentokrát z odlišného hlediska (nežli drogy). Matematik Max je doslova šílený vědec, snažící se najít určitý vzorec k "vyluštění" čísel na obchodní burze a pochopit zdánlivě nepochopitelný význam čísla Π. Posedlý intelektuál však najde a odhalý mnohem větší záhadu a zaplete se s nejednou (hmotnou i nehmotnou) překážkou... Matematika nění mů oblíbený předmět (opak je pravdou), ale snímek mi nedělal moc velké problémi s pochopením a doslova jsem si ho oblíbil. Možná proto, že to přeci jenom není o vědě jako o té závislosti a bláznovsti (posedlosti). Až do napínavého konce nebylo nudné sekundy, film si mě dostal ve všech směrech. Konečné rozuzlení bylo geniální a převedení na diváky, aby si pro Alexovi "čísla" udělali vlastní obrázek a sami uvážili, jak se nad děsivým zjištěním zamyslet, ještě geniálnější. Darren Aronofsky se pro mě začíná stávat jistou zárukou skvělého filmu. Hodnocení: 10/10.

Pink Floyd: The Wall (1982)

WOW, nemám slov. Another Brick In The Wall, neskutečně emotivní a děsivě symbolické hudební orgie v podvědomí rockového Hitlera? Opravdu dosti ledová sprcha, jestli najdete na koberci mou čelist, pošlete mi ji poštou i s účtem za cvokaře ():-)

Pinpon (2002)

Překrásný příběh o přátelství, dospívání a o jednom velkém "zápase" dvou nejlepších kamarádů, hráčů a "hrdinů". Hlavní podstata snímku nás přes vášeň a atmosféru v zápase ping pongu dovede k mnohem hlubšímu smyslu, hra není o vítězství. Vítězství je jenom odraz všeho snažení a vůle, které do přípravy dáte, vrchol osobního uspokojení z dobře odvedeného výkonu. Každý si může poslední zápas vyložit jinak, kdo vyhrál v životě, kdo ve hře a co je důležitější. Až na konci sem si uvědomil, v čem byl tento film výjímečný. Úžasné sportovní drama. Hodnocení: 7/10.