• Pohádka

Otevřená srdce (2002)

Realistické, beznadějné, pesimistické, roztahané, zdlouhavé, nudné, upřímné, naturální, obyčejné drama. Když Vás chvíli po tom, co se pevně rozhodnete vzít si za ženu svou lásku, srazí auto a způsobí Vám fatální poranění, je na místě spousta otázek. Čas nechybí. Není lepší umřít, než žít celý dlouhý zbytek života na posteli nebo snad v lepším případě na vozíčku? Čekání, jestli ta, kterou mám rád, ještě přijde, jestli jí stojím za to... Je možný i jiný pohled. Láska je přece o překonávání všech překážek. Jenže když se budou mít všichni rádi, kdo má právo na štěstí? Nemám rád Dogmu. Filmy by měly být optimistické, s happy endem a ne o tom, že v lásce mohou být vlastně všichni nešťastní. Jo, život nebývá o štěstí nebo je o štěstí jen pro někoho. Herci výborní, film pravdivý a stejně se mi nelíbí. Někdy je lepší jít na procházku do lesa, než se dívat na smutný život jiných lidí. Někam kde nejezdí auta. 2*

The Commitments (1991)

Kdo má rád dobrou muziku, ať se podívá. Pro mne to byl úžasný příběh ze života obyřejných lidí v Dublinu. Tak trochu mne to přivedlo ke zpochybnění úsloví Z h.vna bič neupleteš a když upleteš, tak s ním nezapráskáš! Oni to dokázali!!! Z flákačů bydlících nedaleko jeho domu poskládal Jimmy kapelu, která mohla psát dějiny populární hudby, kdyby nebyli takoví pitomci. Ve chvíli, kdy do sebe vše skoro dokonale zapadne, se to totálně pokazí. A oni mohli být tak dobříí :-). Netušil jsem, že je film v Irsku tak populární, ale vzhledem k tomu, že nějak tak (krátce) se rodily a zase zanikaly stovky podobných hudebních seskupení nejen v Dublinu, ale i jinde na ostrovech, je to asi logické. Každý tam přece zná nějaké kamarády, co hráli, opíjeli se a zase hráli a pili, porvali se a usmířili... Ještě že těch Beatles bylo tak málo. 5*

Angel Heart (1987)

První část filmu je úžasná. Barvy i nálada filmu jsou temné, přenesou vás do Ameriky někdy před 70 lety, kdy si bílý nemohl začít s mulatkou a v Luisianě jste se klidně mohli dostat do víru pověr, zaklínání a voodoo. Hrdina, nepříliš úspěšný soukromý detektiv Harry Angel (Mickey Rourke), se snaží přijít na kloub zapeklitému případu a pravidelně se mu stává, že jen co u někoho, kdo mu dá informaci, zavře dveře, je dotyčný nalezen mrtev.. Je to celé plné náznaků a záhad, Harry jezdí od čerta k ďáblu a ne a ne se v tom vyznat. Popohání ho v tom bohatý Louis Cyphre (Robert de Niro), aniž by prozradil skutečný důvod své zakázky. Vše graduje ke stále brutálnějšímu závěru, který úplně rozmetá předchozí děj a z logicky se vyvíjejícího příběhu udělá nesmyslnou záležitost která dospěje k satanskému konci. A právě ten konec se mi vůbec nelíbil, nebýt jeho, asi bych hodnotil 5*, protože až na závěr byl film vynikající. Takto jsem se rozmýšlel mezi 3 a 4., dal jsem 3 a nakonec musím změnit na 4*, protože výkon všech herců, ale zejména Rourka a De Nira je vyjímečný a strhující. Na druhé straně musím upozornit, že slabé povahy může brutalita některých záběrů poněkud rozhodit...

Ona (2013)

"Ona" je dost děsivá představa, jak budou vypadat vztahy možná už za několik (desítek?) let. Vždyť umělá inteligence už klepe na dveře a možná nás už začala neviditelně ovládat. Stále více lidí už je dnes zcela zaujato svými mobilními telefony, počítači a tablety. Nepochybuji o tom, že těch lákadel bude přibývat na úkor mezilidských vztahů. Bude to ale lidstvu ku prospěchu? Theodor je miluje a je milován naprogramovaným hlasem Samanthy a je jedním z tisíců, kterým Samantha vyznává vroucí city. V momentě, kdy se s ním Samantha rozhodne rozejít a odpojit se, vypadá Theodor, že se mu rozpadl celý svět. Dovedu si představit, že bude možné podobným způsobem lidi naprosto ovládat. Zejména ty, co přijímají svět jako něco daného a nezměnitelného. Film končí nadějně, lidé se snad i po odchodu "hlasu" vzpamatují, ale tak končí film. Realita může vypadat hrozivěji, třeba sebevraždou nebo pomstou společnosti. Film je rozhodně zajímavý a asi dost lidí donutí o vztazích přemýšlet. Phoenix tak jako obyčejně hraje přesvědčivě, postavy i "hlas" jsou vykresleny tak, že jim zřejmě uvěříte. Jen reálie nevypadají jako z jiného světa, i když film nepředstavuje dnešek. Třeba není nutné, aby ve společnosti, kterou představuje, dojížděl hrdina do práce, aby tam pracoval na PC. To jsou ale jen drobné vady na kráse. Určitě stojí za to se na "Ona" podívat. 90%

Králíček Jojo (2019)

Film jsem viděl, část jsem si sjel 2x a jsem z něj rozpačitý. Není to film pro děti, není ani pro dospělé. Není to žádné drama, chybí v něm romantika. Označit jej za komedii mi připadá silně přehnané, já jsem se u něj zasmál asi třikrát a rozhodně to nebyl nějaký huronský řehot, spíše jen pousmání. Ukazuje se, že přístup Novozélanďana nemusí vyhovovat cítění středoevropana. Ano, je to pohled na válku trochu jinak, ale pitvořící se Hitler mě rozhodně nepřipadá jako něco objevného. Vlastně si myslím, že pokud by se ve filmu vůbec neobjevil, film by možná získal na realitě a byl by pravděpodobnější. Takhle je to podivná scifi o dospívajícím klukovi na konci 2. světové kdesi v západním Německu. Nacisté jsou většinou líčeni jako dobří lidé, kteří občas (pro zábavu?) někoho pověsí... Velitel Hitlerjugend kapitán Klenzendorf je starý dobrák, který před davem zfanatizované mládeže trousí pochybnosti o tom, že Německo je prdeli a válku už nevyhraje. Za tohle se šlo ještě den před koncem války bez milosti na popravu. Za takzvanou sodomii se posílalo do koncentráku a film naznačuje něco podobného mezi kapitánem K a praporčíkem Finkelem. Ale budiž, lidé z druhého konce světa to vidí jinak, snad je to pro ně legrace. Maminka jde na procházku, a za bílého dne roznáší protiválečné letáčky a za chvíli už visí na šibenici na náměstí. Jediný, kdo trochu připomíná realitu, je asi velitel gestapa, ale je to naprostá výjimka. Je to prostě divný film, jehož "hloubka" zřejmě nadchne mladší diváky. Za sebe bych to viděl jako jeden z nejslabších filmů, co jsem v posledních měsících viděl. To, že se film točil v Česku a krásná Scarlett jsou jediné důvody, proč tomuto dílu dávám 1* . Jinak bych to viděl jako totální odpad.

Na špatné straně (2018)

Drsná krimi. Při jednom momentu se mi fakt obracel žaludek. Rozhodně ho nedoporučuji slabým povahám. Na druhé straně mi tvůrce filmu neumožnil zdřímnutí u obrazovky, i když film není právě krátký. Od začátku do konce to má šťávu. Dokonce ještě při titulcích jsem doufal, že se něco stane. Ulevilo se mi, až titulky dojely k černé obrazovce, řekl bych, že to budu muset chvíli rozdýchávat. Vlastně jsem chtěl po dlouhém čase vidět něco s Mel Gibsonem a to se mi opravdu povedlo :-). Budu muset najít něco o zahrádkaření nebo pohádku. 100 % nedám, bylo to na mě příliš krvavé, ale kdyby bylo možných 90%, měli by je. Takto jen 4 *.

Pomáhat a chránit (2011)

Brendan Gleeson je herec, který prošel spoustou filmů, které jsem viděl, jen je obvykle neviditelný. V roli policajta na osamělé výspě v Irsku byl tak dokonalý, že jsem si ho musel prohlédnout ještě jednou. Já vím, že podobných filmů je spousta, ale v jeho podání je Gerry Boyle živý. Vzpomenul jsem si při filmu na Rudolfa Hrušínského nejstaršího. Obvykle nerudný zamračený a snad i nepříjemný chlap, ale herec úžasný. A přesně takhle to hrá i Gleeson. Navíc některé hlášky jsou v době multikulturního šílenství tak nekorektní, že jsou vtipné. Musím se podívat na další filmy s tímto hercem. Jsou krásnější herci, ale tento má srdce... Ještě dlouho budu přemýšlet, kde by asi mohl dnes žít. Plný počet *.

Borg/McEnroe (2017)

Film mne překvapivě strhnul do děje. V průběhu finále jsem měl dojem, jako bych byl přímo u toho. Ledovec versus super-spratek. Nikdo nikdy nevěděl, co Mc Enroe udělá za 5 sekund, byl naprosto neukázněný a explodoval téměř v každém momentu, kdy se cítil nějak ošizen o svůj míček. A že tu nespravedlnost cítil hodně často. Měl to o to těžší, že neexistovalo elektronické „oko“, které vyhodnotí, zda je míček v kurtu nebo mimo. Ale živel jako byl John, by se dokázal pohádat do krve i s dnešními rozhodčími. Naproti tomu byl Bjorn ukázněný, chladný, téměř nikdy nedal najevo nějaké emoce. Vedle Johna bych řekl, že byl nezajímavý. O to překvapivější pro mne byl film, který ho ukázal jako člověka, který svou výbušnost dokázal ovládat a skrýt. Když je dnes vidím na Laver Cupu, ještě to v nich stále je, i když jsou to dnes starší páni, kteří se rádi vídávají. Myslím, že tenis není jednoduché zahrát jako herec, ale tady se oba aktéři předvedli i jako tenisté. Opravdová podívaná. Kdo má rád filmy se sportovní tématikou, určitě si přijde na své. 5*

Darebáčci (2000)

Kdyby zůstal film tak nádherně ztřeštěný jako jeho první polovina, asi bych dal i 5 *. Jenže po náhlém zbohatnutí mě to najednou začalo nudit. Allen se plně věnuje bohatým buranům a zabývá se jejich hloupostí. Ano, určitě se dají takoví najít, ale ten skok z nuly na milionové majetky se odehrál skokem a pro mne to bylo příliš. I ten závěr je hodně vykonstruovaný. Myslím, že Allen už dokázal udělat lepší filmy. 70%

Beatles: Perná léta (2016)

Tady je těžko něco hodnotit. Beatles byli vždy jedineční a to se pak sveze i s dokumentem o nich. Hudby je stále dokonalá. Od prvních odrhovaček až po rozsáhlé kompozice ze studiové éry. Je pozoruhodné, že i po více jak 50 letech se dá celá jejch tvorba poslouchat. Jen mám obavu, že jejich obdobím jako by hudba skončila. Když se na film podíváte, pochopíte, proč museli Brouci skončit. Nebylo už kam jít, všechno co chtěli, už dosáhli a ti plačící fanoušci (nebo spíše fanynky)... Možná mohlo být více času věnováno období po roce 1966. Tam to vlastně autor sjel za několik minut a byl konec. Přesto je dle mého dokument záslužný, protože vidíme davové šílenství okolo muzikantů i postupující znechucení celým tím cirkusem. Až mě jich přišlo líto. Záběry, kdy prolézají přes davy svých příznivců a někteří z nich se snaží jim servat něco z oblečení jsou děsivé. Doba se změnila a i poslední členové skupiny už mají spoustu let, takže jsou dnes poněkud za zenitem. Přesto občas ještě někde vystupují. Dnes už bez rozvášněných davů. Škoda jen, že John a George už své party dopsali. Určitě mohli ještě pěkných pár písniček vymyslet. 5*