Monstrum (2008)

Už několikrát jsme byli svědky toho, že handy kamera, coby hlavní vypravěč funguje. Ono nestálé kmitání a chvění zkrátka navozuje atmosféru autenticity. A Cloverfield patří k tomu lepšímu z žánru. Po celkem nezáživném úvodu, který by se snad dal trošku zkrátit, nastoupí akce a od této scény, se film stává něčím, čím mohla být třeba Godzilla, kdyby nebyla tak strašně špatná. S hrdiny tak pocítíme atmosféru paniky, davového šílenství a strachu. Scénář naštěstí neřeší odkud se monstrum vzalo, a tak jsme ušetřeni kdovíjak blbé zápletky. Režie je natolik dobrá, že i tak připitomělé téma, jakým je útok obří příšery na New York, nepůsobí vůbec blbě. Stejně dobře na mě zapůsobil španělský horor REC.

Spider-Man 3 (2007)

Tak nevím jestli Raimi neměl raději zůstat u béčkoých hororů. Takovéhle filmy prostě nezvládá. Spiderman 3 je od základu špatný. Chyba je již ve scénáři. Ten se kostrbatě snaží propojit příběhy několika hrdinů, ale výsledek je bohužel zdlouhavý a nezáživný. K tomu nás ještě scénář nudí nezajímavými milostnými problémy Spidermana a korunu všemu nasazuje špatně natočená a ještě hůře zahraná proměna Petera Parkera v padoucha, která je završena úplně odpadovou taneční scénkou. Film by měl stát na akci a té je zde málo a to málo ještě k tomu za moc nestojí. Asi nejlepší scéna filmu je ta, ve které vystupuje Bruce Campbell. U té jsem se alespoň zasmál.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Na filmech o Harry Potterovi je skvělé s jakou absolutní profesionalitou jsou zvládnuty. Občas nabývám dojmu, že už mi tato série začíná lézt krkem, a že je ve světě přepotterováno. Ale pak se mi vždy naskytne nějaký ten film vidět a já musím uznat, že je to prostě dobrá zábava. I na popáté to funguje. Dobrá předloha, vysoký rozpočet, parádní speciální efekty, skvělé herecké výkony hlavně dosplěých herců a slušná režie tvoří ten pravý koktejl, který sice nedosahuje výšin Prisoner of Azkaban, ale zase je vysoko nad čímkoliv z Narnie. V tomto díle herecky exceluje hlavně Imelda Stauton a skvělý výkon předvádí i Helen Bonham Carter. Kvalitní rodinný film.

Nabít a zabít (2006)

Něco mi říká, že nebýt tento film tak hvězdně obsazen, asi by upadnul do zapomění, nebo by spíš ani nevzešel do vědomí. Přeci jen je takovýchto kriminálek dost a této na rozdíl například od Snatch, něco schází. Asi je to tím, že se bere až moc vážně, schází trošku víc hlášek, které by film odlehčili aby tak divák nemusel přemýšlet nad tím, že je film položen až na samotnou hranici hodnověrnosti. Jinak je to ale dobrá podívaná, se spoustou zajímavých tapet a zajímavým příběhem.

Černá bible - Série 1 (2001) (série)

Tak tohle je moje druhá zkušenost s hentai anime a musím říct, že vzhledem k žánru se jedná o hodně dobrou podívanou. Tohle už je trošku víc, než jen obyčejné porno. V pornech působí jakákoliv snaha o zakomponování příběhu rozpačitě, ono se taky není moc proč snažit, ale v Bible Black se o to pokusili a funguje to slušně. Černá magie vysloveně vybízí k tomu, být použita jako námět erotického filmu a zde se to, opakuji v rámci žánru, daří skvěle. Nejedná se sice o žádnou hlubokou zápletku, ale o povrchní náčrt, do kterého jsou napasovány jednotlivé hentai pasáže, ale to samozřejmě stačí. Kresba i animace jsou na slušné úrovni, scénář jednotlivých p scén nemá chybu a sympatické je i to, že atmosféru čarodějnictví nekazí toporné herecký výkony, protože všichni jsou kreslení.

Absolvent (1967)

Tak tento film mě již od prvního záběru vcucnul, nepustil a udělal mi hrozně dobře. Ani nevím, co bych měl vyzdvihovat nejdříve. Kamera ruku v ruce se geniálním střihem jsou úchvatné. A to myslím vážně. Režiséru Nicholsovi a jeho týmu se porstřednictvím mnoha kamerových a střihových kouzel mimo jiné podařilo zachytit odcizení, které Ben cítí vůči zbytku společnosti. Skvěle to demonstrují záběry, kdy pozoruje rodinu přes potápěčské brýle, nebo kdy se před večeřícími rodiči zavře, aby byl sám. Bez geniálního kameramana by tohle prostě nikdy natočit nešlo. Skvěle je natočen a zahrán také přerod nervózního panice ve zralého mladíka. Úžasně poskládané záběry mají absolutní účinek a to také díky excelujícímu Dustinu Hoffmanovi. Dále také film skvěle vystihuje kontrast mezi sexuálním úletem a úpřímnou láskou, mezi chladnou erotickou svůdností a nevinnou krásou. Mohly bych ve chválení pokračovat, ještě mnohem déle a stejně bych nedokázal vyseknout takovou poklonu, jakou si tento film zaslouží a nenašel bych žádný nedostatek. Tak jen závěrem, tohle je opravdu krásný film.

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Určitě se jedná o slibný rozjezd nečeho, čemu lze věřit, že má ambice stát se kvalitním seriálem. Oceňuji hlavně speciální efekty, které jsou na vysoké úorvni. Nic naplat, aby sci-fi seriál tohoto ražení fungoval, musí být vidět, že se na něm nešetřilo. Neustálé opakování stejných záběrů a 99% děje v interiéru, dnes už fakt nikoho nezaujme. Také oceňuji poměrně ponuré ražení seriálu. U starých seriálů jste věděli, že nikdo neumře a vše skončí dobře, což spoustu slibných sci-fi "zdebilňovalo." Dnes už se tvůrci očividně nebojí nechat umřít pár lidí, což napomáhá vytvořit napětí a atmosféru skutečné intergalaktické války. Herci jsou slušní, pouze mladý Adama šíleně přehrává.

Neuvěřitelné příběhy (1985) (seriál)

Viděl jsem 4 díly, z toho 3 díly byly od Spielberga a dá se předpokládat, že si jako režisér vybral ty nej a musím konstatovat, že je to slabé. V 80. letech se zkrátka dobré sc-fi seriály asi ještě točit neuměli. Scénáře povídek jsou většinou psány s vědomím nízkého rozpočtu a omezených možností speciálních efektů a tak je výsledek tristní. Dvojepizoda Neobyčejný let, kterou také točil Spielberg je, i přes mizernou technickou kvalitu, (televizní kamera se nikdy nevyrovná té filmové) poměrně napínavý, ale závěr je tak pitomý, že ani sám velký režisér to nedokáže sdělit kloudně. Éra dobrých serálů tohoto raení přišla až s Twin Peaks a X-Files.

Planeta Země po vymření lidstva (2008) (TV film)

Tento dokument je zajímavý po vizuální stránce. Speciální efekty sice nejsou na hollywoodské úrovni, ale i tak si divák může užívat nemála atraktivních postapokalyptických záběrů, po kterých já jsem vždy bažil, a byl jsem schopen kvůli nim překousnout leckteré slabší filmy, jako třeba Vodní svět. Velkoměsta prorostlá vegetací působí úchvatně. Nakonec jsou ale nejsilnější záběry stejně z vylidněného Černobylu, kde se městské stavby ustupují přírodě. Vytknul bych vše dramatizující komentář, rádoby efektní prostřihy a celkově bych se pozastavil nad tím, zda-li lze vůbec tento film nazývat dokumentem. Velké množství zde uváděných informací, ač jsou od odborníků, jsou pořád jen hypotézy. Celý dokument mi připadá jako hodně velký vzdušný záme

Krvavá neděle (2002)

Greengrass natočil skvělé drama, které působí realističtěji, než všechny jeho následující snímky. Zde nejsme do dění pouze vtažení, zde jsme aktéry. Díky kameře umí tento režisér působit absolutně autenticky a v tomto případě některé záběry opravdu působí dokumentárně jako reportáže. Požitek z filmu je pak maximální. Zároveň si cením toho, že tvůrci se snaží o objektivitu, neukazují prostě prstem na konkrétního viníka a nechávají tvůrci na divákovi, aťsi udělá názor sám. Skvělou roli zde sehrál James Nesbitt, který si po tom plahočení v seriálech nějakou tu větší roli zasloužil.