Rozpoutané peklo (1997)

Dosti nezáživný katastrofický film. První část je vlastně jen nudné čekání na to, až se konečně NĚCO seběhne a když už na TO konečně přijde, je to krátké a nezáživné. Postavy jsou napsány trapně podle klasické šablony, akční scény jsou pitomé až trapné. A konec, takový prostě nečekáte, protože film vlastně skončí, než se stihne něco odehrát.

Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku romantan – Išin šiši e no Requiem (1997)

Seriál neznám, ale přesto považuji tetno filmečej za dobrou anime. Oproti jiným anime sice trochu pokulhává zpracování, a tento styl malby mi zrovna nesedl, ale jinak je vše v pořádku. Scény soubojů jsou tradičně dorbé, jak je tomu ve většině anime. Příběh je také silný. Vypovídá o charakteu a mentalitě samurajů. Námět je podobný, jako podstatně horší neanimovaný film Last Samuraj - povstání a odboj.

Sedm let v Tibetu (1997)

Annaud je celkem nenápadným filmařem. Jeho jméno většina lidí asi nezná a přesto stojí každý jeho film za pozornost. V tomto případě se pustil na tenký led, když zpracoval citlivé téma okupace Tibetu. A myslím, že to zvládnul perfektně. Jeho filmy se vyznačují řemeslnou precizností. A to platí i zde. Takovéto snímky často vyhrávají Oscary. Okázalá výprava, davové scény…už to bývá v Hollywoodu vstupenkou do síně slávy. Annaud navíc přihodil morální a politický rozměr, čímž si však možná podřezal větev. Myslím, že film kritizující Čínu by nedostal hlavní cenu, ani kdyby byl opravdu nejlepší. Mezinárodní vztahy se tak asi promítají i do světa filmu. Jako milovník hor oceňuji velmi věrohodně zvládnuté horolezecké scény.

Soukromé neřesti (1997)

Samozřejmě, že je to strašná prča, ale film sám o sobě zas takový zázrak není. Hlavní hrdina se zde někdy prezentuje až křečovitě správňácky a své soky jako ultra kretény, bez špetky smyslu pro humor. Larry Flint je podobný a lepší.

Stará dáma a holubi (1997)

Nářez. Úplný úlet. Chomet je génius. Předchůdce Tria z Bellevile si zaslouží plný počet bodíků. Nápady, originalita, vtip to všechno je to užito vkusně a vyváženě. Nemám jedinou výtku.

Šakal (1997)

Na tomhle filmu jsem si nedokázal najít nic pozitivního. Jeho největší devizou je obsazení. Úvodní titulky navozují dojem konspirace, či aféry přesahující významem studenou válku. Po nich však přijde silně podprůměrný film. Fanoušky Bruce Willise ještě tak mohou zaujmout jeho převleky, jinak je to ale bída. Je to zejména vinou silně podprůměrného scénáře. Divák nechápe smutek hlavních postav, když zemře ruská majorka a ani pohnutku, která vede policistu, k propuštění Geera, protože mezi nimi probíhá jen minimum kostrbatých dialogů a jejich zblížení působí trapně nevěrohodně. No a závěrečná přestřelka dopadne tak hloupě, že by se za takový "zvrat", nemusela stydět leckterá jihoamerická telenovela.

Titanic (1997)

Titanic je nekomplikovaný film s banální romantickou zápletkou a černobílími postavami. Psychologie postav nikdy nebyla Cameronovou silnou stránkou, být to nějaký středně rozpočtový film, asi by si zasloužil být rozcupován. Jenomže to natočil právě James Cameron, který je spíše geniální manažer nejspíše s diktátorskými sklony, než umělec. Do filmu nalil spoustu peněz a je to vidět. Je totiž natočen s takovou precizností, že před tím nelze než smeknout. Kdysi jsem film viděl na VHS a nějak mě celkově minul, ale teď jsem viděl doma na blu-ray 3D konverzi a spadla mi čelist. Teprve z této verze lze film plně docenit obrovský kus práce, který byl na filmu odveden. Ze záběrů je např. patrný každý ozdobný reliéf, záhyb šatů nebo snad i dřevo s jakým byly obloženy zdi. Ale hlavně celé prostředí lodi působí nesmírně autenticky a poctivě. Troufnu si říct, že zde se žádný papundekl nekoná. Ve 3d prostě jste tam. A co se akce a samotné katastrofy týče, je film dokonalý. Lépe to již nikdy nikdo nenatočí. Takže i přes určitý despekt k laciné romanci, dávám plný počet. Jsem sice příznivcem spíše klubové filmové scény, ale film je uměním iluze a ta je zde absolutní.

U-Turn (1997)

Tenhle film, jako by nezapadl do Stoneovy filmografie. Je to trošku jiný šálek, než na jaký jsme u něj zvyklí. To ovšem nevadí, protože to všem jedině prospělo. Je to jeden z velkých filmů Sean Penna, Lopezová hraje tradičně průměrně, ale Phoenix a Thorton jsou boží.

U2: PopMart Live From Mexico City (1997) (koncert)

Popmart turné mělo velkolepou výpravu. Avšak ve stínu předešlého ZOO Tv se jeví jako příliš zbytečně pompézní. Třeba sjíždějící citrón už je trošku moc, ten by se mi hodil spíše k Madonně. Také kostýmy - kovbojský Edge je sice odkaz vtipný videoklip Discothéque, ale na koncertě si tento image ala Village People mohli odpustit. Unplugged vložka působí, před megalomanskými kulisami nepatřičně chudě. Za silné okamžiky považuji Gone, Please a závěr - One. Pop považuji za velice vydařenou a moderní desku.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Ne, tohle ne. Absolutní zklamání. Jedinou hvězdičku dávám za zajímavé výtvarné ztvárnění lodí. Jinak je to trapné. Kdyby nešlo o vetřelce s velkým V možná bych přihmouřil oči, ale Jeunet vůbec nevyužil potenciál skrývající se v příbězích o vetřelcích. Jindy skvělá Sigourney zde předvádí ubohý herecký výkon a ukazuje nám spíš trapnou karikaturu Ripleyové. Totální úpadek této série. Napětí...0, Dobré akce...0. Fuj.