Švestka (2001) (divadelní záznam)

Tohle je asi nejlepší Cimrman.

Tahle země není pro starý (2007)

Je pozitivní, že se bratři Coenové po dvou nevýrazných komediích vrátili k tomu co je jim vlastní. Filmařsky jim to klape jako kdysi v jejich největších filmech. I zde jde patrný jejich nenápadný inteligentní, pro leckoho těžko postřehnutelný, filmařský smysl pro humor (například pozorování vypnuté televize). Také zde jsou, jak je zvykem, skvěle plasticky vytvořené bizarní postavy a to i včetně těch epizodních. Na tomto snímku si zkrátka Coenové zase dali záležet. Avšak není pochyb o tom, že jejich starší filmy jsou silnější. Zbytečná krutost, Muž, který nebyl, Fargo a i další snímky byly mnohem více propracovanější. A tak to, že se Coenové Oscarů za hlavní kategorie dočkali teprve teď a to za rozhodně ne za jeden z jejich velefilmů, demonstruje to, jak nulovou vypovídací hodnotu zlaté sošky mají. V No Country for Old Men mi chybí jakési uzavření kruhu. To totiž ve zmíněných filmech vždy bylo a to v podobě geniálně zcestného a vtipného rozřešení. To zde schází. Barton Fink také skončil podivně, jenomže tam mohl divák popřemýšlet nad načrtnutými záhadami. Zde však film jakoby mizí do ztracena. Je mi jasné, že takovýto závěr, možná jakési vystřelení si z diváků, je ze strany tvůrců záměrný, ale díky tomu se No Country for Old Men nemůže řadit mezi veledíla bratří Coenů.

Tajemná řeka (2003)

Zajímavé drama, v jedné chvíli dokonce i napínavé. Sean Penn dokazuje, že je skvělý herec a patří mezi elitu. Rovnocenným mu je i Tim Robbins. Kovboj Eastwood opět překvapil a dokázal, že umí nejen kouřit doutníky a střílet.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Film je sice slušně koukatelný, ale když přijde na náměty, které by ho učinily opravdu zajímavým, tak zůstává jen na povrchu a hlouběji se nepouští. Témata jako časový paradox, vychýlení dějin apodobně jsou jen nastíněny, bohužel si s nimi scénáristé moc nepohráli. Film tak působí jako tuctová sci-fi povídka, kterou někdo roztáhnul do delšího scénáře. Jedna věc ale skutečně stojí za to a to letecké záběry stíhaček. Málokdy jsou k vidění tak dobré nedigitální letecké scény.

Tajemné okno (2004)

Bohužel je záletka slabá. Pointu jsem vycítil už hned na začátku. Film zachraňuje Johny Depp, který zde hraje standartně dobře.

Tajemný předmět touhy (1977)

V posledních letech své kariréy podával Luis Buňuel pozoruhodné výkony. Natočil několik naprosto famózních snímků v řadě a Ten tajemný předmět touhy je jedním z těchto skvostů. Příběh je osobní drama o posedlosti milovanou osobou, které by obstálo třeba i coby kniha, což se asi i stalo. Každopádně pod rukama Buňuela se převedením tohoto námětu do filmové podoby stal opravdový klenot. Tento režisér je bytostný surrealista i když v jeho pzdějších filmech drží svou fantazii dost na uzdě a jeho typické vklady do filmu se vyskytují jen občas. To však rozhodně není na škodu. Jeho surrealismus a film jemně dokořeňuje o absurdní rozměr a výsledek je jednoduše fenomenální.

Tajemství Ocelového města (1978)

Tajemství ocelového města asi nelze nesrovnávat s tvrobou Karla Zemana. A bohužel v porovnání s tímto velikánem a jeho například Vynálezem zkázy působí Rážovo film jako hodně chudy příbuzný. Přeci jen k vědecko-fantastickým příběhům speciální efekty patří a zde téměř žádné nejsou. A to je škoda, protože jinak má film celkem zajímavý příběh a oproti zemanovkám je i trochu temnější

Tajemství vesmíru (1998) (seriál)

Tajemství vesmíru je perfektní dokument. Dokument obsahuje spousty detailních informací o téměr všech vesmírných fenoménech. S obsahem jsem maximálně spokojen. Jenom to technické zpracování mohlo být v roce 2000 trochu lepší.

Tajuplné Mamberamo (2000)

Další dokument, za plný počet bodů. Tentokrát průchod končinami Nové Guineye, kde předtím pravděpodobně nebyl žádný běloch. Opět nepředstírané dobrodružství jak má být. Film působí velmi autenticky, skoro jsem si vsugeroval malárii.

Tajuplný vlak (1989)

V tomhle filmu se ještě Jarmusch neukázal v plné parádě. Přesto nám zde servíruje řadu bizarních postav a nenápadného humoru. Bohužel se už žádná další povídka nevyrovná té první, která ukazuje vše na co jsme u Jarmusche zvyklí.