Idioti (1998)

Je to pecka. Von Trier zde v duchu svho dogmatu předvádí, co vše jde dokázat s minimem. Kamera je záměrně rozostřená, někde jsou dokonce vidět mikrofony a ve filmu téměř nezazní žádná hudba. Přesto jsem zůstal k filmu upoután až do konečných křídou na zem načmáraných titulků. Samozřejmě je to zásluhou přesvdčivých herců a příběhu, jež pozvolna přechází z komediální do dramatické podoby. Chápu, že se některým, třeba i opravdu náročným filmovým fandům filym Triera nelíbí. Ať už pro naturalistické pojetí, či záměrně odfláklé zpracování. Já ho ale vždy obdivoval a po tom co jsem shlédnul Idioty, ho obdivuji ještě víc.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Největší hvězdou celého projektu Je třeba zabít Sekala je bezpochyby Jiří Křižan. Jeho scénáře jsou v rámci českého filmu jakýmsi zjevením, protože se nebál psát příběhy téměř s westernovým nádechem a umně je zasazovat do českých resp. valašských, či chcete-li moravských reálií. Je zde přítomno drsné chlapáctví a bipolární rozdělení na dobro a zlo. Žádná tragikomika, či laskavý humor. A to se mi líbí. Naštěstí je film i velice dobře natočen, režisérovi Michálkovi téma očividně sedlo. Kamera Martina Štrby od prvního záběru westernovému nádechu zdatně napomáhá. Velkým problémem je obsazení polských herců, což je asi daň za koprodukci. Lubaszenko, ale zejména Linda jsou ve svých rolích skvělí. Problém je že jsou obklopení českými herci a následný dabing, pak jejich herectví částečně mrzačí. A to je velká škoda. Jinak k ocenění Českými lvy: Jedná se o ceny, které jsou naprosto mimo. Klíči k jejich udílení nerozumím, ale mám velk podezření, že je motivován něčím jiným, než skutečnými výkony za daný film, ať již to můžou být známosti, politika atd. Třeba Linda B. Linda jednoznačně Lubaszenka přehrává. Lev pro Agnieszku Sitek? Za co jako? Tato cena má zkrátka nulovou výpovědní hodnotu. Ale i tak je Sekal jeden z nejlepších filmů 90. let.

Kite (1998)

Tohle anime mě bijak výrazněji nezaujalo. Bylo to díky slabému příběhu a nestandartně slabé animaci a kresbě. Naopak se mi celkem líbili akční sekvence. Erotické scény mi přišly spíše jako promyšlený kalkul, který chtěl film zpopularizovat tím, že ho zkontroverzní. Ve svém žánru se jedná o pouhý průměr, přesto je podle mého hodnotnější sledovat japonské sadistické kreslené filmy, než třeba seriály z produkce Novy a Primy.

Královna Alžběta (1998)

Dokonalý historický film. Velice dobře napsaný, natočený, produkovaný a zahraný. Alžbětin vstup do světa velké politiky je tak trochu ve stylu Kmotra.

Kult hákového kříže (1998)

Nebudu tu potísícáté psát, že někdo hraje dobře atd. Spíše tedy co mi na obecně velmi dobrém filmu chybělo k dokonalosti. A to je větší uvěřitelnost některých postav. Obzvláště některé mi přišly dost povrchně napsané a to je u filmu, který se snaží působit psychologicky škoda. Třeba takový doktor Sweeney, který dokáže všem odpouštět jejich jakkoliv zrůdné prohřešky působí jako anděl. Osonost Dannyho mi také moc nedávala smysl, že by byl tak oddaný nácek, po tom co viděl svého bratra masakrovat lidi. Je zde pár silných dialogových scén, ale ty nestojí na sourodých základech. Možná mi i vadilo že jsem film viděl jen v dabované verzi, takže nebylo možné docenit herecký výkon, ale i tak si myslým, že zmíněné nedodělky by mi vadily.

Lola běží o život (1998)

Tenhle film má tempo. Od startu ož do cíle je to jízda. Je to velmi originální film a pro mně je to určitě zatím nejlepší německý film, co jsem viděl. Tykwer to jednou určitě dotáhne daleko.

Monty Python's Flying Circus: Live at Aspen (1998) (pořad)

Od Monty Pythonů se mi zatím líbilo vše, ale tohle bych klidně oželel. Jsou to vlastně setříhané ukázky ze seriálu a všech filmů proložené vyprávěním jednotlivých Pythonů. Občas je to sice vtipné, ale je to už jen několikátá recyklace stejných fórů. Nic nezbytného ani pro skalní fandy.

(1998)

V tomhle filmu nám Aronofsky ukázal v čem jsou jeho trumfy. Je to střih, kamera, hudba a schopnost naatočit příběh velmi dynamicky. Poté nám to v plné palbě ukázal v Rekviemu. Zvláštní dík rejžovi je za zařazení písně Angel.

PNYC: Portishead - Roseland New York (1998) (koncert)

Portishead byli jedním z nejoriginálnějších hudebních zjevení dekády. Byli králi ve svém žánru. Podle mě předčili i Massive Attack. Jejich hudba je temná, krásná, zajímavá, geniální a koncert s orchestrem to dokazuje. Silný moment je pseň Only you, v které lze slyšet, že i scratchování může být téměř virtuózní záležitost.

Pod Kančendžongou je ich domov (1998)

Opět standard. Barabáš se po Everestu, K2 dostal i do údolí pod Kančenčongou. Závidím mu. Jinak je dokumentík plný pěkných záběrů a to co na něm vidím jako pozitivní je silný protičínský ráz.