První dny (2023) (seriál)

Vlastně docela dobré, ale znatelně nevyvážené mezi jednotlivými díly / osudy. První epizoda mě dost zklamala, druhá ze zoo naštěstí dojem napravila, bezdomovci a lesbický pár celkem OK, německý doktor jako jeden z mála ukázal, že válka zasahuje kdekoliv. Nejlepší se mi ale zdála ta úplně poslední, inspirovaná Andrijem Danylkem (Věrkou Serďučkou), kde na malém prostoru vznikla příjemně absurdní komedie z tragické doby.

Knight Rider - Nezapomeň na mě (1982) (epizoda)

Nejvíc mě bavilo, jak se všichni komplikovaně dostávali na tu pláž. Majkl přemůže špičkového nájemného zabijáka a za odměnu získá dvě dívky najednou.

Ztracený objevitel Tad a smaragdová deska (2022)

Mě tedy zaujalo nejvíc to, jak Ramoně celou dobu prosvítají bradavky přes šaty, asi aby si v kině užili i tatínci :-) Vášniví Španělé se nezapřou.

Hellcats of the Navy (1957)

Propaganda amerického ponorkového loďstva (film je dokonce uveden samotným admirálem Nimitzem) a jediný Reganův film, kde hrál se svojí (tehdy ještě budoucí) manželkou Nancy. Regan hraje ponorkového kapitána, který během bojových misí musí činit složitá rozhodnutí, kde jde o život posádky, a je v konfliktu se svým zástupcem, který mu tato rozhodnutí vyčítá, protože si plně neuvědomuje tíhu odpovědnosti doléhající na kapitána. Ale pochopí a poučí se.

Invisible Invaders (1959)

Já vlastně nevím, co k tomu napsat. Cahn točil děsivě špatné filmy, z nichž některé se staly kultovními. Ale co se děje na plátně v Invisible invaders, tomu se rozum vzpírá uvěřit. A přitom všichni herci a herečka jedou v maximálním nasazení a odříkávají i ty nejdebilnější dialogy s naprosto vážnou tváří a do toho jsou náhodně vkládány absurdní scénky jako hokejové utkání a archivní záběry různých katastrof. A ploužící se zombíci. Smích osvobozuje.

Dovbuš (2023)

No, je to výrazně lepší než Legenda Karpat, ale to se zas nebylo potřeba tak moc snažit. Spíše než jednolitý děj film podává poněkud překombinovaný slepenec scének z dekonstruované dovbušovské mytologie (a zároveň ironizuje způsob, jakým legendy o Oleksovi mezi lidmi vznikají), flashbacků a příběhu o pomstě. Akce, které je tam tedy požehnaně a je docela povedená, maskuje to, že se ve filmu jinak až tak moc neděje. Z mého pohledu je problém, že film hodně předpokládá, že Dobvuše a legendy okolo aspoň trochu znáte. Neznalým divákům moc nenapomáhá zorientovat se v postavách, dobovém kontexu nebo v tom, proč je zrovna Dovbuš postava hodná pozornosti. Ale jsem rád, že jsem to viděl a že se to dostalo i do české distribuce, byť jsem asi čekal o něco více. Kinosál na Chodově byl nicméně do posledního místa naplněn Ukrajinci a Ukrajinkami, takže své publikum to určitě má.

1983 (2018) (seriál)

Začátek výborný, ale pak se to stávalo víc a víc překombinované, aby se to ke konci rozplizlo jaksi do ztracena. Evidentně ty neukončené dějové linky předpokládají nějaké pokračování, kterého se nedočkáme?

The Magnetic Monster (1953)

Hard sci-fi, která klame názvem. "Zradu" na divákovi ohledně povahy titulního monstra (které je do jisté míry teoreticky obhajitelné jednou z vědeckých hypotéz o povaze magnetismu, se kterou se dodnes můžete setkat v pokročilé fyzice částic), se film snaží velmi úspěšně kamuflovat do cca poloviny stopáže. Vtipné je, když přepravují izotop letecky do Kanady, tak ho nakládají do dvoumístného Lockheedu T-33, ale v leteckých záběrech je jednomístný F-86 Sabre.

From Hell It Came (1957)

Já zde půjdu trochu proti proudu, ale mě se to docela líbilo. Na tak starý nízkorozpočtový a přiznaně béčkový horor to bylo přes všechny nedostatky docela atmosférické, bohužel to dost sráželo to monstrum samotné, kterému se prostě nedalo nesmát. A pak ta anglická vdova nebo co to bylo, co nezavřela klapačku.

Rozhněvaná rudá planeta (1959)

Špičkový vědec a vědkyně a dva vojáci přiletí na Mars a chovají se tam jako děti ze základky na školním výletě, když se učitelé nedívají. A ty dialogy, co vedou, úplně rvou uši. Kvůli relativně nízkému rozpočtu se navíc spousta zajímavých scén odehraje úplně mimo záběry, z filmu neznámo jak úplně vypadne jedna postava (její smrt byla ve finální verzi vystřižena, jak jsem se později dočetl v odborné literatuře) a kus filmu je doprasen tím šíleným červeným filtrem (CINEMAGIC), kde to sice mysleli dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Trochu to zachránila jen ta monstra, zejména ten ikonický netopýropavouk nebo jak to popsat, jinak bych šel s hodnocením ještě níže.