Kristian (1939)

Cairo pro dovolenou taky doporučuju, ale to moře tam fakt nešumí. Update 2024: viděno v digitálně restaurované podobě v kině s předfilmem a lektorským úvodem a na velkém plátně to působí mnohem lépe než v televizi, ze které má ten film naprostá většina diváků zažitý

U pokladny stál... (1939)

Výborné scénky ze zdravotní pojišťovny jsou aktuální dodnes. S Přednostou stanice nejlepší Burian.

Kyonyû doragon: Onsen zonbi vs sutorippâ 5 (2010)

Japonská variace na Zombie Strippers? Ano, je to béčko a je to na něm vidět. Triky jsou tragické a herecké výkony hrozné a vše působí strašlivě amatérsky. Ale to nevadí. V hlavních rolích hrají japonské pornoherečky. Vizuální i hudební citace odkazují ke spagetti westernům, znalec ale odhalí i další popkulturní odkazy. Jako třešnička na dortu až dadaisticky do scénáře umístěné intelektuální hlášky a zubatá vagina chrlící oheň. A ve kterém jiném filmu můžete vidět útok zombie sushi? (update: Dead Sushi, ale to je až z 2012) Kdyby tam bylo víc nahoty, mohlo to být ultimátní guilty pleasure. Proto jen čtyři hvězdy.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Jedna za soundtrack a jedna za Miu, která je prostě krásná. Jinak utrpení s dialogy jako z Beverly Hills 90210.

Watch the Skies!: Science Fiction, the 1950s and Us (2005) (TV film)

Čtyři nejslavnější(?) američtí SF režiséři (Cameron, Lucas, Spielberg, Scott) vzpomínají na své divácké zážitky ze SF filmů z 50. let, dobovou situaci i nějaké to poselství. Zastoupeny jsou téměř všechny klasické kousky (osobně mi chybí jen Invaze uchvatitelů těl) a přestože je to vlastně jen takové nezávazné tlachání, je to docela příjemně strávená hodina. Komentář čte Mark Hamill.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Filmový zážitek, který by určitě neměl žádný SF fan opomenout. Výborné udělané triky, výborné herecké výkony a scenáristické nápady se prolínají v kombinaci, která ani dnes nevypadá zastarale nebo naivně. Pro mě jeden z dobových vrcholů žánru.

Tučňáci z Madagaskaru (2008) (seriál)

Tučńáci byli ve filmech geniální, ve speciálech výborní, ale seriál o několika desítkách dílů jejich potenciál rozmělňuje někdy až k nesnesení. Méně je někdy více, ve výsledku pro mě průměr. Viděno v angličtině.

Rocketship X-M (1950)

Zábavné SF béčko z úplného počátku zlatého věku amerického sf filmu. Za pozornost stojí nejen spusta špatných triků (u mě vede létající bunda) a vědeckých nesmyslů, ale také vynikající sexistické hlášky. V kontextu doby a žánru rozhodně překvapí konec.

Útočníci z Marsu (1953)

Toho chlapečka jsem měl chuť zabít už asi po pěti minutách... Jinak dobový standard, který neurazí, ale ani nezůstane dlouho v paměti.