Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový název)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

Oktavianus

No vida. Člověk pořád vzhlíží k hvězdám a vesmíru, bojuje s mutanty, přerostlými příšerami a monstry, a ono je největší dobrodružství přežít ve vlastním sklepě. Trikově okouzlující a napínavé, obzvlášť v dech beroucích soubojích s kočkou a hrůzostrašným pavoukem. Jasně, drobné nedostatky se tu našly, ať už při kolísání ve výšce hrdiny (má měřit 93 centimetrů, ale dosahuje snad třetiny manželčiny výšky?), v některém jednání nebo v přílišné popisnosti; okouzlení trikovými možnostmi tvůrce navíc zřejmě vedlo k hrátkám s obrazem na úkor děje a podobně, ale to jsou detaily. Je se na co dívat, postava Careye je živá a nejednorozměrná a boj o přežití řádně zoufalý. A pak ten závěr, ten nádhernej závěr, nikoli rezignovanej, ale krásně smířlivej. Dnes jsem přesně na něco podobného měl akorát náladu. ()

TheRaven

Vskutku velmi drsný film, který mě silně zasáhl i v osobní rovině. Sám moc dobře vím, jaké to je, když je vaše žena vyšší než vy, navíc když vyška muže kolísá v závislosti na velikosti mizerného podpatku. Někdy se cítím tak titěrný, že mám chuť ji odehnat a na vše zapomenout. Ale, ale smiřuji se s tím, tělesná výška přece není vše a bez ohledu na ni, mohu dosáhnout až ke hvězdám. (A hlavně jsem vyšší než strougy, takže OK). ()

Ajantis

Příběh muže, který se začal jednoho dne zmenšovat a nikdo mu nedokázal pomoci. V důsledku toho se mu hroutí manželství, dům je obležen senzacechtivými novináři... Rýsuje se psychologické drama o vyrovnávání se s novou situací a nalezení odvahy žít dál. Poměrně brzy ale přijde obrat a náš muž čelí nové výzvě - jako sotva několikacentimetrový sám přežít v obrovském domě plném nástrah. Je třeba získat potravu z vysokého stolu, porazit pavouka... Technicky je vše zvládnuto dobře, scéna s kočkou je velmi sugestivní, ale tenhle simulátor přežití už je zkrátka pouze příjemná dobrodružná podívaná. I když povedený konec rozhodně potěší. Slabé ****. ()

Anderton

Niekedy sa skrýva ozajstný poklad aj v bahne béčkovej sci-fi produkcie 50tych rokov. Nenechajte sa oklamať plagátom a synopsiou deja. TISM je husto filozofické, existencionálne dielo, jeden z vrcholov žánru sci-fi a bez problémov obstojí v týchto otázkach aj s dnešným, rovnako filozofickým Matrixom. Vlastne ho strčí do vrecka. Len tak mimochodom sú tu aj bezvadné triky a obrovské napätie pri jednotlivých bojových scénach hlavnej postavy s predátormi zvieracej riše. Záver dostáva svojim vyznením a položenými otázkami film ešte ďalej a nezadá si nič v riešených otázkach aj s omnoho opulentnejšou Vesmírnou odyseou. TOP 10. ()

kareen

Když si představím, že by na mě při takovém zmenšení vystartoval náš kocour, který nás, když se naštve, umí slušně zřídit i v normální situaci, tak chudák, chudák Scott. Raději ani nezmiňuji toho sklípkana, já bych umřela hrůzou už jen při pohledu na něj. Nicméně, to jak tvůrci dokázali z pár domácích "mazlíčků" a jednoho obyčejného sklepního prostoru vytřískat takovou dávku napínavého dobrodružství a zábavy, má můj velký obdiv. Stejně obdivuhodná byla Scottova vynalézavost ve snaze o přežití, když musel zdolávat překážky, které jsou pro normálního člověka banální. Myšlenkově podnětný závěr je už jen pověstnou třešničkou tohoto výborného scifi. ()

• Scottovu kočku hrála Orangey, kterou můžete vidět také ve filmu Rhubarb (1951). (HellFire)
  • Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (více)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (více)