Bod obnovy (2023)

Velká paráda. Vzhledem k tomu, že to je domácí počin a ten vizuál vypadá světově, tak tomu i odpustím, že to je ze zápletkového hlediska celkem předvídatelné a žádný vysloveně šokující zvrat nepřijde. Velmi dobrý sci-fi thriller, kvalitně zahrané, kvalitně zrežírované a jsem rád, že se ukázalo, že něco podobného lze vyprodukovat i u nás.

Bratři (2023)

Já si myslím, že jsme do boje o Oskara poslali dobrého kandidáta. Řemeslně i herecky kvalitní dílo, které příběh dvou kontroverzních osobností podává bez toho, aby je adorovalo či naopak démonizovalo. Všechny důležité okamžiky ve filmu jsou a snímek i přes dlouhou stopáž nedává divákovi příležitost nudit se. Návštěvy kina rozhodně nelituju,

Meg 2: Příkop (2023)

Podobně jako u prvního dílu je to úplně mimo knižní předlohu, což je hrozná a nepochopitelná škoda. S Altenovou Hlubinou to má opět společné pouze Mega, jméno hlavního hrdiny a dojem z díla/atmosféru. Vynechali dokonce i Kronosaury, na které jsem se těšil. Ale podobně jako u jedničky to celkem obstojí samo o sobě. Film se dá rozdělit na dvě části - první, odehrávající se v Příkopě/Hlubině a druhá, kde podmořské obludy zaútočí na Fun Island. První dá vzpomenout na nedávný horůrek Pod vodou, zatímco ta druhá přinese to, na co jsem se nejvíc těšil -> zábavnou a nápaditou akci s obřím žralokem, chobotnicí apod. Pochválil bych také, že hlavní hrdinové jsou vesměs sympatičtí a mají mezi sebou slušnou chemii. Tak to má u pořádnýho blockbusteru být. Logika si sice v tomhle filmu dala letní dovolenou, ale i tak mé hodnocení končí dost vysoko. Přesně na hranici čtyř a pěti hvězd.

Kick-Ass (2010)

Několik vtipů sice zavánělo trapností (hlavně úvod snímku) a Vaughn to možná trošku až přehnal s krvavostí a vulgaritou, nicméně finále snímku byl pořádnej nářez, takže nakonec jsem se rozhodl hodit i pátou hvězdu. Jinak svižný vtipný snímek, kde režisér zvládá akci lépe než v Kingsmanech, Aaron Taylor-Johnson hraje sympatického hrdinu, Strong je celkem ucházející záporák a (jako vždy skvělý) Nicolas Cage se stal mým oblíbeným superhrdinou. Panu režisérovi tak odpouštím nepovedená pokračování Kingsmanů, tohle bylo dobré.

Cesta kolem světa za 80 dní (1989) (TV film)

Jedna z mých oblíbených Verneovek ve výborném televizním zpracování. Předloze je to docela věrné, je to dějově bohaté, dobrodružství střídá dobrodružství, a má to skvělé obsazení. Pierce Brosnan skvěle sedl do role puntičkářského anglického gentlemana, komik Eric Idle září jako jeho vtipný sluha a Peter Ustinov je doplňuje jako snaživý detektiv Fix. Ve vedlejších rolích pak zaujmou Christopher Lee, Robert Wagner nebo Robert Morley. Po všech stránkách lepší než přestřelená komediální verze s Jackiem Chanem.

Šestý smysl (1999)

Lidi mají nepochopitelnou potřebu vyzrazovat závěr tohoto filmu. Na jednu stranu je to tím, že je překvapivý a zároveň dobře promyšlený (náznaky se ukazují celý snímek), na druhou stranu přece si musí uvědomit, že tím další diváky o toto překvápko ochudí. Nejprve jsem to slyšel v jednom videu na youtube a když se mi to povedlo skoro úspěšně zapomenout, tak mi to připomněla jedna (mimořádně otravná) postava v seriálu FUBAR. Krom toho je to zajímavý thriller, na jehož konci dostaneme ono zmíněné překvápko, zároveň ale věci do sebe zapadnou, příběhy se uzavřou a dočkají se rozuzlení. Krom toho je to dobře zrežírované, hudba je klasicky hororově mrazivá, scénář je promyšlený, postavy jsou dobře napsané a (hlavně od ústřední dvojice) skvěle zahrané. Božský Bruce je skvělý jako vždy a Haley Joel Osment zahrál snad ještě líp než ve Spielbergově AI.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Spolu s dvojkou můj oblíbený díl série (byť pět hvězd jsem dal všem čtyřem). Harrisonu Fordovi tady sekunduje výborný Sean Connery. Ti spolu skvěle fungují a mají nezapomenutelné vtipné momenty. Doufám, že se James Mangold pochlapil a za pár týdnů nám naservíruje důstojné rozloučení s Indym. (recenze č.400)

Trol (2022)

Klasický film o gigantických monstrech se vším, co podobných spektáklů patří a co tady je kritizováno jako klišé. Ze začátku pracuje spíš s náznaky, pak nám trolla vybalí v celé jeho kráse. Navíc je tato "norská Godzilla" docela dobře napasována do norských pohádkových reálií. Má to dobré triky, zábavné hlášky, docela slušnou akci, dobře zahrané postavy. Tento kříženec Godzilly s Lovcem Trollům se mi prostě dost líbil, a tak mu dávám velmi slušné čtyři hvězdy. P.S. V Soundtracku si párkrát pěkně pohráli s krásnou Griegovou melodií "In the Hall of the Mountain King", ale nebál bych se jí tam i použít víckrát. --- Po druhém shlédnutím přidávám pátou hvězdu. Velká spokojenost.

Spalovač mrtvol (1968)

Už když se mi filmová adaptace líbí podobně jako předloha, považuji to za zázrak. Spalovač mrtvol je ale jeden z mála případů, kdy snímek knihu předčí. Autorova spolupráce na scénáři zajistila to, že film perfektně zachovává tón a všechny důležité momenty předlohy. Pobavil neustále se vracející manželský pár Menšík-Myslíková, jeden ze známých znaků předlohy. Neskutečná práce s kamerou a herecký výkon Hrušínského pak dodávají onu přidanou hodnotu. Jeden z nejlepších československých filmů.

Pán much (1963)

Knižní předloha i adaptace z devadesátých let patří mezi moje oblíbené kousky a hodně se povedlo i toto první černobílé zpracování. Předlohy se to drží, opět je to mimořádně napínavé, ke konci to graduje a dokáže to vtáhnout diváka. Barevnou verzi mám ještě o něco raději, ale ke sledování doporučím určitě i tuhle.