Submarino (2010)

Tragédie z dětství se každým dnem navrací dvěma bratrům jako antický Ethon a ukusuje svoji porci normálního bezstarostného žití. Příběhy obou mají stejnou základ - lásku, která nevychází tak jak by měla, a to i když u každého v jiné podobě. Jednoho z bratrů stále provází vzpomínky na možný šťastný život se svojí ex-přítelkyní, druhého láska k vlastnímu synovi. Zakořeněná patologie však nedovoluje ani jednomu z nich vyklouznout ze začarovaného kruhu navrativších se zážitků a s tragickým životem se tedy každý snaží vypořádat tak nějak charakteristicky po svém. Výborný příběh stvárnění typicky po seversku, skvělý výběr hudby, skvělé dialogy. Trochu mě mrzela občasná předvídatelnost děje a osobně jsem nebyl zas tolik zasažen vypjatými momenty, jako jsem zprvu od Vinterberga čekal. Každopádně výteční snímek, který doporučuji ke shlédnutí.

Melancholie (2011)

Film, který dle mého názoru měl být rozdělen na dva úplně od sebe odlišné snímky. Úmyslné tlačení na pilu, která až plastově uměle navazuje pocity "melancholie", nutí vás držet se jedné koleje a neodbočovat od tohoto pocitu jinam. Trierův filmový totalismus nedává možnost svobodné volby procítění snímku a to je věc, kterou nemůžu ocenit. Na druhou stranu velký plus je vizuál, který vypadá dost působivě a Gainsbourgová, která opět zářila jako blížící se planeta z tohoto filmu.

Dark (2017) (seriál)

Naprostý masterpiece dnešní seriálové tvorby. Osobně mám trochu slabost pro atmosféru bývalého východního Německa, které je zde samo o sobě svým depresivním konstruktivismem zasazeným v přírodě pro mě velkým tahounem. Skvělé herecké výkony, výborná zápletka (i když se jedná o téma již tolikrát probírané) a skvěle načasované twist ploty. Obzvlášť bych vytyčil výběr hudby, který přestože nebyl mým šálkem kávy, po této televizní sérii se jím rozhodně stal a je to jedna z věcí, za které tomuto seriálu děkuji.

Britannia (2018) (seriál)

Nemůžu říct, že by mi bylo líto času, který jsem strávil nad tímto seriálem. Nalákaný jsem byl hlavně Nicolajem Lie Kaasem, jehož výkon zde je bravurní a i přes handrkování se z tou hroznou malou holkou dává scénám skvělý nádech. Nebýt však Kaase, tak bych si Britannii vůbec nezapnul a asi bych ani neudělal chybu. Občas mi přišlo, že scénář psalo dvanáctileté dítě jako domácí úkol za trest a ubrečenými scénami a úplně zbytečným násilím si kompenzoval vnitřní frustrace, ze kterých se akutně potřebovalo vyblít. Děj je zbytečně natahován a herecké výkony, které jsou jinak velmi slušné, jsou postavené na nudném a odbytém charakteru postav. Velký plus je vymodelování druidských rituálů, ve kterých bych byl i schopný to brutální ztvárnění do jisté míry (!) přehlédnout.

Teror (2018) (seriál)

Výborná záležitost. Skvěle ztvárněna atmosféra plná zoufalství, hněvu a nevyhnutelné smrti. Scénář a režie skvěle podchytila myšlenku výpravy a určitá snaha o zachování historických faktů, navzdory snaze o větší sledovanost, se cení. Škoda těch hrozných kulis, které jsou jako pěst na oko a vytahují diváka z jinak pohlcujícího děje. Americký konec si tvůrci také mohli odpustit, naprosto diskredituje celkovou flow této televizní série.