Lov na boháče (2006)

Na rozdiel od hollywoodskych romantických komédií je táto francúzska nielen romantická, „poučná“, ale aj vtipná.

Sirotčinec (2007)

Kto má dosť hollywoodských bubákov, ktorých sa aj tak nezľakne a má rád napr. Faunov labyrint si nemôže dať ujsť tento filmík. Podmanivá atmosféra rýchlo vtiahne diváka do deja a nepustí ho ani po skončení filmu. Guillermo del Toro sa svojou troškou určite podpísal aj pod týmto dielkom nielen ako producent.

Napříč vesmírem (2007)

Kto sa vydá naprieč vesmírom s 33 pesničkami Beatles neoľutuje. Režisérke Julie Taymor sa podarilo vzdať skutočnú poctu tejto legendárnej liverpoolskej štvorici. Vybrať z množstva notoricky známych pesničiek niekoľko a na ich základe vybudovať príbeh bola úloha odvážna, ale vyšlo to nad očakávanie dobre. Vizuálna stránka nie je len rekonštrukciou 60. rokov, ale hlavne ich ducha. Vyskytnú sa tu prapodivné kostýmy, graffiti a kulisy. Nájdete tu aj odkazy na v tej dobe žijúce ikony, Dr. Robert bol inšpirovaný Nealom Cassadym – predoobrazom Kerouakovho hrdinu Moriartyho, gitarista Jojo sa nápadne podobá na Jimmyho Hendrixa a Sadie spevom pripomína Jonis Joplin. V malých rolách sa tu objavia napríklad Bono Vox, v trojroli Joe Cocker a Salma Hayek si zahrala hneď 5 zdravotných sestier naraz. O kvalite by mohol svedčiť aj fakt, že film odsúhlasili samotní členovia Beatles. Komu sa páčili Formanové Vlasy alebo Pink Floydovská stena, nebude sklamaný ani Beatlesackým vesmírom. Odporúčam všetkým priaznivcom dobrej hudby!

Sbohem, baby (2007)

Surová kriminálna dráma z chudobného predmestia Bostonu, Amerika vykreslená v celej svojej „kráse“ aj s úžasnými týpkami, prelínajúcimi sa celým dejom, hustá atmosféra, nečakané zvraty a rozuzlenia. Určite by sa dalo čo to vylepšiť, ale Ben Affleck aj so svojim mladším bráškom odviedli výbornú robotu a u mňa zabodovali naplno.

Persepolis (2007)

Zaujímavý pohľad na život iránskej dievčiny. Nechýba historický prehľad dejín Iránu, humor, tragédia, ale aj romantika. Určite sa oplatí vidieť. Odporúčam všetkým.

Pozemšťan (2007)

Od úvodného okamžiku ma tento film dostal. Posedenie uzavretej spoločnosti na osamelej chate a vedenie intelektuálnych rečí, to na prvý pohľad nevyzerá veľmi pútavo, ale v tomto prípade to pútavé je. Až do konca som hltal každé slovo a čakal na výsledok. Je ten profesorík naozaj nesmrteľný, alebo nie je?

Než si pro nás přijde (2007)

Striedanie dlhých interiérových monológov s cestovaním po celom svete, smutných tém s veselými scénami, nenávisti a radosti a to všetko zabalené v neobyčajnom ľudskom príbehu, odohrávajúcom sa medzi Morganom Freemanom a Jackom Nicholsonom. Nerád používam superlatívy typu herecký koncert, ale keby mal niekto niekedy vydať obrázkový kinematografický slovník, kľudne by mohol mať tento sprofanovaný výraz pri sebe obrázok týchto dvoch pánov.

Pokání (2007)

Pokánie začína ako historický film, určený pre nižšie vekové kategórie, postupne sa mení na romantický, pribudne kriminálna zápletka, zrazu zmena na vojnovú drámu a končí v prítomnosti. Zmeny žánru a časových postupností je tu niekoľko, ale sú vyvážené a prehľadné. Film je natočený na absolútnej profesionálnej úrovni, režisér ho má celý čas pod kontrolou, výborný scenár, práca kamery (osobitne by som upozornil na päťminútový nepretržitý záber pri vylodení spojeneckých vojsk) a podporený je hereckými výkonmi (popri osvedčených hercoch Keira a James ma zvlášť upútala Saoirse Ronan). Každý fanúšik dobrého filmu si tu nájde to svoje a film ako celok sa určite zapíše do filmovej histórie.

Zkažená mládež (2007)

Výborne spracovaná dráma so stredoškolského prostredia. Dielko, ktoré má vybudovanú atmosféru napätia a nedovolí ani na chvíľku si vydýchnuť. Celý čas som bol presvedčený, že viem ako to dopadne, ale záver ma šokoval a musím uznať, že takéto finále som nečakal.

Východní přísliby (2007)

Emocionálne veľmi silný film. Veľmi hustá atmosféra z ruského podsvetia bola cítiť po celý film (až na uvoľnený záver), krvavé scény boli podávané bez príkras a všetci herci boli absolútne presvedčiví. Ľahko im bolo uveriť, že naozaj pochádzajú z Ruska a boli vychovávaní v kriminálnom prostredí. Pápa Semjon bol neuveriteľne realistický a rešpekt budil len pohľadom. David Cronenberg opäť odviedol kus poctivej roboty a zasluhuje si pochvalu.