Vánoce na spadnutí (2022)

Bohužel Lindsay už divákovi nemá co nabídnout. Ani herecky, ani vizuálně, protože vypadá asi tak o deset let starší než skutečně je. Nejlepšího hereckého výkonu se tak paradoxně dočkáme od představitelky dcery hlavního hrdiny. Celou dobu příběh a situace skřípou, takže ani scénáristé si s tím moc nelámali hlavu. Celý film je tak jen jakási náplň streamovacího prostoru, která čeká, až chudáka diváka nachytá na vánoční tématiku.

Škola dobra a zla (2022)

Jelikož se všichni v recenzích jistě vrhnou na výčet negativ, zkusím na to jít z té druhé strany. Barevnost a vizuální stránka byla jako růže, kterou jsem hltal očima. Hltal jsem externí stavby a budovy či pozadí interních scén v sálech i pokojích. Proměny obou představitelek byly jako koriandr, který někomu chutná, někomu ne. Rockový hudební podklad pěkně opepřil některé scény a dodal dynamiku. Spousta kouzel bylo jako babské ucho, kterého si všichni všimnou. A živočišnost Sofie Wylie přidala celému lektvaru vůni a pálivost. Jen škoda, že celý ten lektvar tak nějak vybublal z hrnce.

Přízeň krále (2021) (seriál)

Úžasná Park Eun-Bin rozehrává dynastijskou etudu, v které se v první polovině seznámíme hlavně s romantickou částí, aby v druhé polovině vybublala klasická mocenská politika, která pohádkovsky ústí ve  snahu zachránit vše včetně sama sebe. Kdo už je na korejskou filmografii zvyklý, ten snadno podlehne a zatlačí i pár slz, které k takovému dramatu patři. Pokud by seriál skončil vládcovou iluzí v posledním díle, celý seriál by se lépe oprostil od bájů a pohádek, ale asi to pohádka měla být.

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál)

Seriál, jak je u N zvykem, sází hlavně na výpovědi lidí na straně dobra a snaží se nás vtáhnout do jejich životů a ukázat nam, jak vlastně celý případ pozměnil jejich blízké. Tady to tak úplně nefunguje a trochu to ubližuje zobrazené lince vyšetřování, která pak následně trpí některými těžko uvěřitelnými prvky, jakým je např. nulová informace získáná od zubaře, s kterým pachatel zjevně strávil značnou dobu v průběhu dvou zubařských návštěv, kdy navíc u druhé návštěvy již věděl, že jde o pachatele. Každopádně mi seriál způsobil méně mrazení, než bych čekal, ale na druhou stranu mi přivodil pocit radosti, že jsem v té době v Kalifornii nežil. A to se počítá.

Predátor: Kořist (2022)

Konečně a to až po několika desetiletích slušná prezentace Predátoří filmové ságy. On vlastně pokud by tam ten Predátor vůbec nebyl, tak by to zřejmě byl pořád pěkný film o indiánech. Autoři nevymýšleli nic nového, takže ve chvíli, kdy se divák dozví, že je potřeba složit loveckou zkoušku, je hned jasné, k čemu dojde a už je možné se soustředit jen na provedení, které je velmi zdařilé. Bohužel se ale nevyvaruje hvězdokradu v hodnocení. Prvním je angličtina indiánů, která je prostě moderní a příliš studiová či reklamou škrobená. Obzvlášť je to křičící u bratra hlavní hrdinky. Pak je tam ten divně se pohybující medvěd, na kterého už asi nebyly peníze nebo lidi a skoro jsem měl pocit, že tam jsou použity cca 3 medvědí hlavy. Je tam také to mlácení "kovovým štítem stromřezem" několikrát do hlavy hrdinky, která to ustojí téměř s dýmkou v hubě a lépe, než jakýkoliv náčelník. Je tam i ten čilý pohyb indiánky v hypotermii. Ostatní to nedali, na ni to nepůsobí. No a na konci predátor střílí, i když nemá naváděcí systém. Asi selhalo bluetooth, které by dalo vědět, že navádění je aktivováno, protože se zjevně rozhodl pro střelbu naslepo. Každopádně je jasné, že  predátorovi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces před radou starších, za což bude hrdinka po skončení příběhu mezi svým lidem v nemilosti. :) Neposlouchejte ty, kterým se nelíbí, že predátor k hlavní indiánce nepřistupoval tak jako k ostatním - rozuměj nerozsekal do 3 sekund. Podle mne jde o nepochopení celého filmu. Predátor šel přeci vždy po lovci a ne po kořisti (proto se tak film jmenuje). Bohužel až pozdě predátor zjistil, že ona už není kořistí, ale lovkyní a kořistí se stal on. Na to na něj také nastražila past. V příštím díle zase bude dredařů víc.

Nejhorší sérioví vrazi v Indii: Řezník z Dillí (2022) (seriál)

Seriál je asi stejně kvalitní, jako ti policisté, kterým každou chvíli na stejné místo vrah přinese tělo a je ani nenapadne tam dát třeba kameru. Nakonec to vyřeší zapůjčením služebního vozidla, aby si pro pachatele mohli dojet.

Finch (2021)

Již od přečtení 4. zákona je jasné o čem to bude a jak to dopadne, takže žádné překvapení se nekoná. Problémem je, že hlavní robot si k vám sice snaží najít cestu, ale děje se tak za pomoci ukrutné nudy, která mě asi 20x donutila přemýšlet nad tím, jestli mám vůbec na film s jasným koncem dál koukat. Nejlepší herecký výkon nakonec patří tomu psovi.

Do hloubky: Zmizení Birgit Meier (2021) (seriál)

Velmi dobře zpracovaný dokument, kterému by prospěla kratší délka a některé nepodstatné informace, jako kdo kde u stolu při schůzce seděl, jsou jen zbytečné. Naopak podstatné informace se bohužel člověk nedozví. Příkladem: manžel Birgit odmítl koupit dům, ale oni tam stejně provádí relativně nevratné operace. Najde se zakopané auto, ale  divák dostane pouze informaci, že bylo na leasing. V posledním díle se letmo dozvíme, kdo byl majitel/uživatel. Všichni předpokládají existenci spolupachatele na základě toho, že neměl pachatel jak přijet na místo činu? A že mohl přijet spolu s oběťmi v jednom autě nikoho nenepadlo? Vždyť sami ukazovali, že hledal páry na sexuální hrátky. Po shlédnutí má také člověk pocit, že to celé bylo hlavně o poukázání na neschopnost policie, což je v případě Německa samozřejmě netradiční, ale v dokumentu to již neustálé opakování už nudí. Celkově by dokumentu prospěla o kousek lepší režie a střih, které mají šanci všechny jmenované nedostatky odstranit. Hudba je výborná stejně jako vizuál a u některých scén člověka mrazí. Nápad s balónkem v závěru jako vizualizace konečně uvolněné duše asi není nová, ale funguje a scény s páternosterem nikdy nezklamou, i když v poslední scéně jsem čekal, že hlavní aktér, jako symbol rozlousknutí, vystoupí.. Suma sumárum jde ale o velmi dobrý dokument, který diváka vtáhne a ukazuje, že i mluvou aktérů lze udržet jisté napětí.

Predestination (2014)

Zajímavý film, který však není pro ty, kteří za vším hledají racionální logiku. Jinak by totiž skončili v blázinci již po hledání odpovědi na otázku, kdo vlastně vyhrál sázku o láhev a zda ji vyhrál skutečně ten, kdo měl. ;) Pro mne lehké zklamání v předvídatelnosti, která se mi 100% uzavřela po otevření prvního skoku Jane, takže jsem přišel o jakýkoliv wow efekt. Zároveň mi chyběl aspoň náznak důvodu, proč to Mr. Robertson a jeho organizace nezarazili, když to celé museli vědět. Čekal jsem, že z toho důvodu bude grande finale, ale nic. Třeba se ten důvod skrývá ve jménu filmu. Jinak je film perfektní ve své první polovině, což asi tvůrci neplánovali. Pak se sice šlápne na plyn, ale jakoby ty paradoxy šlapaly na brzdu a už se jen kulhá. Film moc pěkně dotváří hudba.

Kurz manželské touhy (2021)

Tenhle film se měl celý motat kolem Patriky. Scéna ze společné večeře nad čočkou je bezvadná. Zbytek se točí někde mezi komedií, satirou, snahou to celé zesměšnit nebo snad přijít s hlubokou myšlenkou. Kdo ví? Nechť si divák vybere, ale co když se vybrat nedá?