West Side Story (2021) odpad!

Nedokoukal jsem a zůstalo mi jen velké "Proboha proč?". Již dlouho jsem v sobě z filmu neměl tolik smíšených pocitů. Na jednu stranu perfektní kulisy, taneční choreografie žen či výborně vybraná hlavní ženská postava. Na druhou stranu však absolutně bez šťávy a s nulovými emocemi říznutými absolutní nudou. Nevzpomínám si, že bych kdy viděl muzikálovou klasiku, kde mi hudební vložky přišly opravdu špatné. Naprosto zbytečná záležitost, na kterou jsem neměl sílu nejen já, ale i spoludiváctvo.

XO, Kitty - Season 1 (2023) (série)

Soudobé Beverly Hills 90210 říznuté populární Koreou, kterou ale nakonec budete spatřovat spíš jen v Korejských hercích, než v reáliích. Seriál se totiž drží hlavně americké linie, takže i Korejci spolu často mluví nelogicky anglicky. Očekávejte tupou mladou Američankou se srdcem na pravém místě, která se často vznáší v oblacích. Pak si také určitě smlsnete na sociálních i vztahových rošádách typu každý může s každým, ale hlavně vás čeká spousta docela zábavných dialogů s předem odhadnutelnou zápletkou, která docela funguje. Díky krátkým epizodám očekávejte bryskní zhlédnutí.

Šťastný a veselý penzion (2022) (TV film)

Film, kde každou chvíli někdo tajně poslouchá vzájemnou či telefonní konverzaci toho druhého, aby to vzápětí využil pro řešení životních problémů, které jsou však pro diváka ve značné míře ohrané klišé. Naprosto chybí emoce a hlavní ženská postava je bídná herečka s minimem sympatií, takže nemá jedinou šanci si diváka získat. Prakticky jde o studiové nebo 'still' natáčení, kde neuvidíte ani popojet auto, a které dobře poslouží jako skrytá reklama na vánoční ozdoby a vybělené zuby v americkém úsměvu.

Nech svět světem (2023)

Kamera, střih, zvuk a Mahershala Ali na jedničku. To vše pomáhá budovat netradiční atmosféru, která pohlcuje. Bohužel vše sráží některé nelogické chování postav, nelogické příčiny s následky a časté odbočky, které jsou slepou uličkou zaplňující již tak dlouhou stopáž, a které nutí diváka se ptát: "A to tam bylo proč?". Film však po shlédnutí ještě nějakou chvíli zajímavě rezonuje.

V mlhách (2023) (seriál)

Seriál plný facek, kde nikdo není bez viny, být součástí rodiny je za trest, kde se spravedlnost hledá velmi obtížně a kde největším prohřeškem je homosexualita, která se možná týká i hlavního vyšetřovatele. Navíc má příběh velké trhliny, přičemž těmi největšími jsou časová souslednost a to, kde zůstaly obě vražedné zbraně.

Saw X (2023)

Bohužel ty hezčí svině vyhrávají.

Bod obnovy (2023)

Film, který je na české poměry nevídaný a prakticky tak ve svém žánru nemá a ani de facto neměl u nás konkurenci a je jen otázka času, jak dlouho ji ještě mít nebude. Já myslím, že to bude ještě dlouho. Důvod? Odvaha tvůrců. Odvaha přinést něco, co je naprostou doménou zahraniční kinematografie a co je vždy spojeno s masivním rozpočtem. I tak tu máme bombózní vizuál futuristického města kdesi ve střední Evropě, kde člověka zaujme jak by mohl vypadat třeba Centrotex nebo okolí Národního divadla. Přičemž právě Centrotex má nádech Dickovské korporátní budovy úrovně Tyrell Corporation. Pak je tu velmi pěkně pasující filmová hudba, která bude k dispozici i jako soundtrack pro ty, kteří si ji rádi zopakují ve svém vlastním pohodlí. Baví i sledovat různé futuristické vychytávky včetně nahrávacích zařízení lehce řízlých dávnou minulostí v podobě kazetových walkmenů. Bohužel zde ale najdeme standardní neduhy české kinematografie, jako je herectví některých protagonistů a neschopnost vykreslovat postavy divákovi. Zkuste si např. po shlédnutí filmu promyslet, co vše vlastně víte o záporácích. Zároveň se dějově film podobá tak trochu videohře, kdy ukončené scény znamenají stopku pro jejich herce, kromě těch hlavních. Jakobyste právě adventuristicky opustili zámek nebo jeskyni a celá ta část působila jako samostatný celek, z kterého jste si jen něco odnesli. Film bude jistě srovnáván se zahraničními kousky, přičemž mně se při sledování nejvíce tématicky vybavil Total Recall.  Jsem rád, že určitým způsobem navazujeme na naši skvělou sci-fi produkci 60.-80. let, která však byla převážně komediální. Tady jde o plnohodnotné sci-fi, které se jistě producenti budou snažit protlačit do zahraničí, kde se teprve oddělí zrno od plev.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Výborná akce, výborný střih a hudba pasující jako sako střižené od krejčího. To je ale vše. Spousta logických nesmyslů, ale hlavně neskutečně dlouhé dialogy vysvětlování, které mne nebavily a v předtuše dlouhé stopáže mne až děsily. Chování některých postav mi nešlo na rozum, jako třeba co pořád Ethan na Grace vidí, že ji tolik chce v týmu? Některé dlouhé scény zase šumí do ztracena, jakoby tvůrci hledali pointu - viz konec scény na večírku v Římě, kde kamera rejdí po hercích s nejasným záměrem. Od poloviny filmu jsem tak v podstatě fandil Entitě, která ale moc rozumu nepobrala. Proč prostě nenechala zničit jednu polovinu klíče? To by přeci pro jeji bezpečnost bylo dostačující! Pod čarou: nedoporučuji ve stejný den koukat na film A Haunting in Venice, jinak hrozí alergie na Benátky a hlavne na naprosto identický most v identickém záběru. :)

Stíny v mlze - Klec (2022) (epizoda)

To mám opravdu jako divák věřit tomu, že pachatel oběť veze přes město, aby ji pohodil kousek od baráku, ve kterém bydlí? Navíc jsem nepochopil, jak jim podle zranění mohla unikat nakonec prokázaná varianta úmrtí.

Ďáblův plán (2023) (pořad)

Fantastická show s excelentní produkcí, která hráčům i divákům ukáže, jak je důležitá nejen chytrost, ale i vztahy a politika, pokud nad druhými chcete vyhrát. Tvůrcům se podařilo brilantně vybrat skupinu hráčů a snad jen dva hráči působí slabším dojmem a tudíž v nevýhodě. Soutěžními úkoly se ďábel přesně trefil do mého vkusu, stejně jako v postupně odkrývaných tajemstvích, která se zdánlivě odehrávají mimo soutěž. Pokud produkce hráče nijak mimo kamery nepostrkovala, tak to vyšlo parádně, všechna čest. Na druhou stranu složitost soutěží může některé diváky odrazovat nejen délkou přednášených pravidel, ale též nepochopením soutěžního úkolu. Třešničkou na dortu by byl nějaký ďábelský zvrat nebo podvůdek na konci, ale jakékoliv paktování s ďáblem nečekejte. NEXT YEAR.