Chlapectví (2014)

Krása a jednoduchost. Bavilo mě to skoro celé 3 hodiny, ačkoliv tam není žádný twist, pokud nepočítáme samotný život jako twist, to by pak bylo pekelně vypočítané. Je tedy pravda, že závěrěcných cca 45 minut už mi přišlo méně zábavných, přičemž jsem i párkrát stopnul (pravděpodobně, protože mě dětská část bavila o něco víc), ale to, jakým způsobem je 3hodinová esej o dospívání kluka uchopena je až udivujicí. Extrémně ojedinělé ve zpracování a za to, že to Linklater dal jen s jednou partou herců si ziskává můj respekt. Úžasný zážitek a jediný film, u kterého chápu všechny druhy hodnocení.

Hon (2012)

Absolutní masterpiece. Divákova bezmoc a Mikkelsnovo trpení dokáže vyvolat vlnu nenávisti, kterou v sobě snad už nejde dusit. Excelentní záležitost, která splňuje přesně to, co chci od filmu - vyvolat emoce. Nejlepší film roku 2012.

Fullmetal Alchemist (2003) (seriál)

S Fullmetal alchemist mám poměrně zajímavý vztah. Pilot jsem ani nedokoukal. Respektive mi zbývaly 4 minuty. Musel jsem někam jít a během 5 měsíců jsem se k němu nevrátil. Po určitém čase jsem dokoukal z nudy pilot a řekl si, že si asi pustím Brotherhood. Ten formát 4:3 a starší animace mi úplně neseděla. Ačkoliv jsem s tím tehdy problém neměl. Po týdnu jsem si přečetl komentář uživatelky Zízy a byl jsě naplno rozhodnutý, že se do toho vrhnu. No a tak to začalo. Moje týdenní pouť, při níž jsem prožil zástavy srdce, deprese a především neskutečnou radost z postav a příběhu. Takhle se to dělá Seven deadly sins! Ale tu srajdu radši s tímto ani nebudu přirovnávat. Příběhově je to dokonalý skoro v každým momentu. Asi jen 2 epizody tam byly navíc, ale tak zábavně podané a jsou úkazkou, jak se dělá pořádný filler! Briliantní práce s příběhovými obloukami postav. A to nejen kladných. A tvůrci jsou si vědomi toho, jak jsou neskutečně otravné děti, ALE dávkují jejich scény tak, že jen umocňují pocit z melancholie či radosti. Epizoda s pohřbem nebo i kočkou nechť je příkladem. Ani ženské postavy nejsou jen symbolem sexuality a nutnou součásti, ale jejich dějové linie nejsou pouhou výplní a jejich působení v seriálu není otravné. Na poměr 4:3 se lehce zvyká, animace je skvělá, hlavně v soubojích a záporné postavy by sice mohly být lépe prokresleny, ale mají motivaci a dá se je pochopit. Sice jim fandit nebudete, respektive Lust možná ano, popřípadě Wrathovi, ale to spíše až ke konci, kdy dojde k jejich oblouku. Edward je úžasná hlavní postava a díky němu se vždycky při narážce na moji výšku vždy povznesu. Al je možná někdy otravnější, ale při tom extrémně přiroste k srdci. Nemá sice taková charisma díky rebelismu jako Ed, ale i tak je nedílnou součástí. Finální ne pětka, ale rovnou jedenáctka epizod je fantastických a uzavření je přímo briliantní. Film sice to uzavře víc doslovně a je vlastně v pohodě, ale kdybych si měl vybrat, tak mi tento ending vyhovoval asi o něco víc. Nevím moc, co k tomu dál říct, snad jen, že pokud jste to neviděli, tak se na to rozhodně podívejte. A já se už nemůžu dočkat Brotherhood, který je prý ještě o několik mílí dál…

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Jsem odpálen. Na pět hvězd, Hitchcockovou linkou. Hitchcock možná nestihl bus, ale natočit s Grantem 130minutový thriller, co si hraje s divákem a je ukázkou napětí, to už jo. S Vertigem strop.

Flying Padre (1951)

Jedna z prvotin Kubricka a ačkoliv to není zlato, rozhodně to není nic, co by muselo být v mistrově rejstříku smazáno. Příběhově neoslní, kamerovou však ano.

Sedm smrtelných hříchů - Budeme tvoje síla (2021) (epizoda)

Absolutní tragédie po scénaristické, režijní, animační i hudební schránce. Power levely úplně mimo a Seven deadly frames se ukázaly víc než kdy dřív. A má nejoblíbenější postava je fuč, díky <3.

JFK (1991)

Pamatuji si dobře, jak nám učitelka z dějepisu pustila ukázku JFK a s mým spolužákem jsme celý týden neřešili nic jiného, než jen tento nejznámnější event v americké historii. Dostatek mysteoriózna o atentátu na nejrozporuplnějšího prezidenta spojených statů donutil Stonea zrekonstruovat tuto údalost a spolu s jeho vyšetřením nám to zprostředkoval v historické odyssee. Jedná se zkrátka o vynikající film s jedním z nejgeniálnějších finálních monologů vůbec. 3,5 hodiny čirého napětí s výbornými herci a režií.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Je to klasická dobrodružná výprava, která splňuje všechny podmínky. Timiž jsou průhledný scénář, herce nehrající nic extra a kýčovité postavy. Přesto se na to však dobře dívá, výprava baví a rychle to uteče, plus to samozřejmě i pobaví a nepůsobí to extra nuceně. Jako fanoušek tohoto žánru tomu přidám, ale hlavně díky celkem nápadité bojové scéně v Číně.

Sedm smrtelných hříchů - Přikázání revival (2018) (série)

V textu nejsou vyloženě spoilery, ale můžou vám ovlivnit sledování anime, doporučuju teda číst až po zhlédnutí série. Achjo, jsem zklamaný a je dost možné, že třetí série jen tak nerozdýchám. Krom toho, že Meliodas je furt a furt silnější, protože to najednou scénář řekne a těch 10 nových ultrasilných záporáků, kteří by měli nějak ohrozit skvadru smrtelných hříchů jsem jaksi nepobral. Má to cool postavy a vlastně se mi líbili všichni z této party. Někteří dostali pěknou dávkou emocí, jenže co naplat, když je prostě na konci zabijou (ještě to potvrdí owerpowered cápka, co se objeví jen na začátku a na konci)? Další jaou prezentováni jako hrouda svalů, kteří by se mohli alespoň na pár epizod vyrovnat Meliodovi. Ano na pár, protože pak bude zase úplně jinde. Největším highlightem je definitivně 19. epizoda, kde konečně záporáci něco předvedou, o to horší je, když o 3-4 epizody později předvedou absolutně nic. A k tom toho se název epizody mýlí, jelikož jich fakt 10 nebylo…Skvělé hudby z první série ubylo, epických soubojů totálně zmizelo a sympatičnost hlavních postav jen klesla. Zachraňuje tak to tak nějak Ban a občas i Dianne, zbytek je snůška nesympatických postav a na konci jsem si OPRAVDU přál, ať to prase zdechne, ale očividně ani plná síla od přikázání nestačí. Což je fakt smutné, když jsou pak záporáci sympatičtější a doufal jsem, že vyhrají, ač zbytečně. Merlin, Gowther mi lezli krkem a Escanor je nejvíc overpowered postava, kterou jsem kdy viděl. Jako opravdu není nikdo, kdo by ho aspoň mohl ohrozit?! Omlouvám se za to, že z mého textu jde cítit jen frustrace, ovšem když čekáte o tolik víc…pokračovat budu, ale jen proto, že čtvrtá série má dobré hodnocení, očividně daleko lepší než ta třetí…

Boku no Hero Akademia THE MOVIE Heroes: Rising (2019)

Ano, je to plné klišé a vlastně to vykrádá sebe samo, ale to, jak je to zase zpracováno…Nemám slov. Hudba a animace ve finále (to má sice 50, ale cca posledních 20 minut) je naprosto geniálních a umíral jsem blahem. Po tomto úplně nechápu zaváhání v páté sérii, ale věřím, že se to zlepší. A hype na třetí film nejde vyčíslit…