• Fantasy

Resident Evil: Afterlife (2010)

Nemám rád když většina akčních sekvencí je pomalejší jak šnečí závody, nicméně zde s hudbou akce působí stylově (scéna souboje s cápkem se sekerou je prostě cool). I když to nerad přiznávám, u této kravinky jsem se prostě bavil. Je tedy pravda že je to na hraně se třemi hvězdičkami, nýbrž po úžasném úvodu přijde nijak nezábavná akční část, kdy vidět několik klonů Alice působí směšně. Poté co se ale děj přesune do věznice, je to extrémně zábavná blbůstka. 7/10.

Richard Jewell (2019)

Obyčejný film o neobyčejném člověku se skvělým hereckým obsazením. I přesto že většinu času film udržuje divákovu pozornost, posledních pár desítek minut je strašně únavných, díky kterým jsem si jen přál konec i přes fakt že jsem celou dobu hlavní postavě fandil. Dalším problémem je že většina scén snažících se dojmout (až na maminčin proslov, to celkem zabralo), působí spíše uměle a otravně. Clint Eastwood si rozhodně našel dobrou látku, jen z ní nevyždímal maximum a natočil stereotypní drama jenž není přímo špatné, přece jenom jde vidět že natáčel s láskou, ale bohužel ta menší nudnost se dá těžko tolerovat, zvlášť když film má jen něco málo přes dvě hodiny. 6/10.

Rio Bravo (1959)

Nádherná a atmosférická filmařina. Možná až moc zidealizované, což samozřejmě nesedne každému. Mně to vůbec nevadilo a nechal jsem se nést na té optimistické vlně kde vše dobře dopadne pro ty hodné, i přes vše překážky jenž jim stojí v cestě. Vlastně mi to svojí zdlouhavostí, nízkou dávkou akce (která když už přijde stojí za to) a situováním jen ve městě, dost připomíná V pravé poledne (1952), až nato že tento kousek Howarda Hawkse je díky svým dialogům velice zajímavější a zábavnější. Mne třeba bavilo jen sledovat jak John Wayne a Dean Martin v noci jdou na obhlídku. Prvky romantiky (jak si John postupně vybudovává vztah s půvabnou Angie Dickinson) a humoru nelze zapřít. Třeba stařík Stumpy je velice komickou a příjemnou postavou. Možná herecky nijak oslňující, nicméně takový John Wayne nepotřebuje být kdovíjaký herec, když ten talent drsného kovboje má nejspíše vrozený. 10/10.

Rocketman (2019)

Nejsem nijak velký fanoušek Eltona Johna, ale nádherné písničky z filmu mi v hlavě zůstanou ještě několik dní po zhlédnutí. Rocketman je dokonalý muzikál a to hlavně v první polovině, která se mi díky tomu líbila nejvíc. Bohužel když hudba přestane hrát a kecá se je to trochu slabší, proto je lepší film si užívat a brát jej jako hudební snímek než-li životopisný (taky si na to film nijak nehraje - na jednu stranu dokáže občas působit hodně emotivně, to hlavně pak když se hlavní postava dostane z optimistické již zmíněné první poloviny a začínají problémy s drogami a alkoholem). Jestliže nemůžete vystát hudbu Eltona Johna hraného perfektně Taronem Egertonem, navrhuji se této pro mne celkem příjemné filmařině vyhnout. Těm ostatním vřele a bez váhání doporučuji. 7/10.

Rozpolcený (2016)

Nevědět že film souvisí s Vyvoleným, tak si po celou dobu sledování filmu říkám:Nějak mi to připomíná ten film... Tím chci říct že jsem od snímku čekal hrůzu vzbuzující horror. Namísto toho tu máme další verzi zmíněného filmu, jen v trochu drsnější verzi (i přes svůj PG-13 rating). Takže jsem dostal něco jiného než jsem od Split čekal. Problém snímku je začátek, kdy jsem se občas mírně nudil. To ale chvílemi zachraňoval James McAvoy, který svým hereckým výkonem zastiňuje ostatní herce, a kvůli kterému jsem snímku dal čtyři hvězdy. Jinak by to bylo za tři. Nicméně, i když Rozpolcený odkryje hlavní tajemství, něco si nechává pro pokračování (stejně tak jako Vyvolený). Takže se těším na třetí díl. 7/10.

Rubikova kostka (2017)

Holka nestihne vlak a tak jde čekat na další, aby si zkrátila dobu čekání začne pařit na telefonu. Tu k ní přijde Rubikova kostka, ano čtete správně, neživý předmět žije. Přímo hloupá zápletka by se dala tolerovat v případě nějakého smyslu celého filmu, jenže ani nevím co chtěl autor tímto snímkem říci. Nesympatická hlavní postava nedodává žádné plus a nápad s Rubikovou kostkou mi přišel že to byla snad první věc co tvůrce napadla. Nepomáhá ani nevyužité oživení kostičky, nýbrž původně co mne trochu zaujalo byla, teď už jenom má naivní představa že kostce jde o složení aby byla jako nová. Tento důvod by působil i vcelku dojemně nýbrž by tak ona neživá věc získala trochu lidskosti, ale konec vše zkazil. Za ty dvě hvězdičky přece jen stojí vizuální zpracování a zajímavá hudba. Bohužel ve většině filmu je pouze ticho. Naštěstí se jedná pouze o krátkometrážní snímek takže i přesto že je tento filmeček strašně nezajímavý, nelituji času jenž jsem věnoval k jeho shlédnutí. 3/10.

Runner (2018)

Jeden obrovský důvod proč si tento kraťas zaslouží aspoň ty dvě hvězdy je že na poměry nijak vysoko rozpočtového snímku, dokáže celkem vytvořit napínavou atmosféru a i šokovat. Je tedy pravda že některé scény působili nechtěně vtipně, nicméně proč extrémně špatně kritizovat (odpadem) něco vytvořené nadšenci či jen nadšencem. Tu přísnost bych si spíše nechal pro "experty" v Hollywoodu kteří mají obrovské prostředky na něco jenž stojí na základě dobrého nápadu. I v tomto případě byl nápad dobrý. Každopádně doladit práci s kamerou, lepší střih a děj odehrávající se v noci by mohli snímku prospět. 4/10.

Řeka bez návratu (1954)

Podprůměrný a krapet nudný romanticky laděný film, který nijak nenadchne. Nicméně pokud máte rádi starší tvorbu, nebudete litovat zhlédnutí Řeky bez návratu. Pochválit mohu krásnou hudbu, hranou a zpívanou krásnější Marilyn Monroe. Pokud je ale ještě něco co si moc chvály nezaslouží, je to občas hloupé chování postav. Celkově se jedná o příjemný ale ne o obdivuhodný snímek. 4/10.

Sedmikrásky (1966)

Umělecky cenné, vizuálně velice zajímavé a humor zpočátku funguje, ale jinak pří sledování celého filmu mi jednotlivé pasáže přišli že nedávají smysl a jsou určeny jen jako pastva pro oči náročným divákům. Ke konci už jen pochopím, že snímek měl hlavu a patu, ale tak geniální, aby si film zasloužil být tak natahován, myslím že ta pointa opravdu není. Navíc dialogy obou dívek s otravnými hlasy, mi připadali jako když by meloun s okurkou debatovali o tom kdo je hranatější. Možná jako dvacetiminutový kraťas a méně iritující duo by vše fungovalo aspoň na ty čtyři hvězdy, nicméně i přes vše co se mi nelíbilo, chápu jeho uznávanost nejen na poli československé kinematografie. "Sedmikrásky" nejsou složité, spíš jde o to jestli vám sedne ten styl vyobrazující podvědomí člověka. 6/10.

Sedm samurajů (1954)

Naprosto úžasný a nadčasový snímek u kterého by se z těch 207 minut dalo toho tolik vystřihnout, ale myslím si že by to pak nebylo ono. Část o hledání samurajů a hlavně začátek překypují beznadějí a strachem, čímž jsem soucítil s rolníky, a když mělo dojít na perfektně natočená jatka, tak jsem jim fandil. Úžasná hudba jen přidává ke skvělé těžko popsatelné atmosféře. To prostě musíte vidět. Ale na po druhý možná až za pár let, protože necelý tři a půl hodiny je vážně hodně času. 9/10.