Měsíc (2009) (TV film)

V sérii dokumentárních filmů mám ty o vesmíru vůbec nejraději. Navíc nové informace o Měsíci jsou skutečně zajímavé a poučné.

Obchodník se smrtí (2005)

I když to byla jen inspirace a i když v tom hraje Cage (kterého nemusím), tak to mělo grády a musím dát 5*****

Neříkejte mé matce... (2006) (seriál)

Viděl jsem díl o Izraeli a doslova mě to uzemnilo. To, že v židovském státě jsou problémy nábožensko-etnické vím už ze školy, ale vůbec jsem netušil, jak hrůzná je situace v pásmu Gaza - tudíž seriál je velmi přínosným počinem k seznámení všech lidí světa s tamními problémy.

Višňový sad (2010) (divadelní záznam)

Výborné zpracování hry A. P. Čechova. Spolu s kvalitním hereckým obsazením (D. Havlová, J. Jirásková, V. Preiss a další), doprovázené lyricko melacholickou hudbou M. Pavlíčka umožňují vychutnat si divadelní představení i ze záznamu ČT.

Katyň (2007)

Film končí, hudba dohrála, v tichosti běží závěrečné titulky, nikdo z diváků nehlesne, nikdo z nich se nezvedá ze sedaček, i když světla v sále již svítí... Takhle hluboký dojem a soucit s oběťmi a pozůstalými jsem dlouho nezažil. A nebyla to jen surovost při vraždách polských důstojníků, která se zjevuje právě s koncem filmu - kulkou po kulce, do týla obětí, za tónů dojímající hudby, padají těla vojáků do masových hrobů - ale právě masovost, kterou jsou tyto zločiny prováděny. Bohužel musím konstatovat, že čím více reálií z válečného a poválečného Ruska poznávám, vždy srovnávám zločiny Rusů se zločiny Němců - v obou případech to byla propaganda (ať nacistická či komunistická), miliony mrtvých, bezmoc a perzekuce obyčejných lidí, co je nejhorší, že to všechno se dělo i po válce. Andrzej Wajda natočil film, ve kterém se vypořádává právě s těmito skutečnostmi - a především s největším zločinem Rudé armády na polské inteligenci a důstojnictvu. Je potřebné tuto historii neustále připomínat, s cílem zanechat v lidech silné dojmy (to se v tomto filmu povedlo), aby se již nikdy v budoucnu nemohla taková genocida opakovat...

Sám doma (1990)

Dokáže si někdo představit "zlobivější" dítě než je Kevin? Proto se nemůžeme ani divit, že se jaksi zapomene doma a neodcestuje s celou početnou rodinou oslavovat Vánoce. Na druhou stranu jeho lsti jsou bezedné, a tak se na jej nelze zlobit. Navíc tenhle film baví od začátku do konce, a kromě smíchu snad uroníme i slzičku, když nakonec vše dobře dopadne a matka najde svého rošťáka v pořádku doma.

Inferno (2016)

Líbivé, má to švih, skvělou hudbu, dobrá oddychovka. Co jsem od toho čekal, to jsem dostal, takže...

Gervaisa (1956)

Film spíše inspirovaný Zolovým Zabijákem. Ale jak již tady bylo v komentářích řečeno, ve filmu nelze zachytit obsáhlý román, v němž jsou do nejmenších detailů vylíčeny život Gervaisy a její rodiny, soudobý pohled Paříže, jakož i život nejmenších sociálních skupin či (a zejména) jejich "utápení se" v alkoholu. Poté co jsem přečetl po druhé knihu, byl jsem zvědavý, jak se podařilo román zfilmovat - a myslím, že celkem přesvědčivě. A klobouk dolů i před herečkou, která ztvárnila hlavní roli Gervaisy.

Trans (2013)

Super hudba