• Fantasy

Mladá dáma (2024)

Wow, to bola jazda. Ani chvíľu som sa nenudil, princeznej Elodie som fandil. Krásne exteriéry, hora i jej vnútro, vrhnutý tieň na zámok, efekty na vysokej úrovni. Veľmi kvalitný český preklad i dabing. Konečne poriadne poctivé fantasy. To nie je o tom, že je to progresívne, ale o tom, že princezná používa hlavu.

Duna (2021)

Áno, Duna je takpovediac LOTR žánru sci-fi a mala by získať hneď niekoľko cien akadémie. Citeľne mi však chýbal kratučký prológ, aký malo práve Spoločenstvo prsteňa. Ten v úvode Duny mohol zobraziť vojnu ľudí proti mysliacim strojom a následný zákaz umelej inteligencie a pokročilej techniky, čo je presne dôvod, prečo ľudstvo obrátilo pozornosť na rozvoj vlastnej mysle a tým vznikol rád Bene Gesserit (ovládnutie svalov a hlasu, kolektívne spomienky), Vesmírna Gilda (pohľad do blízkej budúcnosti potrebný pre navigovanie lodí ohnutým priestorom) a Škola mentatov (kalkulácie vysokého rádu bez kalkulačky). Vďaka tomu by nezasvätený divák nemusel klásť otázky, aké sa v recenziách opakujú. Na dlážke strižne skončila aj scéna z banketu v Arrakéne, z ktorej sa von dostali promofotky a záber na Liet Kynes(ovú?) v traileri, ako vstupuje do paláca v slávnostnej róbe – je to škoda, lebo ide o skvelú scénu zobrazujúcu kto za aké nitky ťahá, ako vie Gurney spievať a hrať na balisetu, ako si Atreidovia chránia Paula ako oko v hlave i to, aká drahá komodita je pre Arrakis obyčajná voda (scéna s palmami skôr meh). Filmu by veľmi prospela aj scéna medzi Jessicou a Thufirom, ako aj keby Jessica nebola taká ufňukaná. Z knihy som si ju predstavoval ako vyrovnanejšiu, chladnejšiu absolventku BG, kým tu som ju mal chuť prefackať. Pokojne mohli venovať menej priestoru Duncanovi, ale je pochopiteľné, že vo filme hrajú herci, ktorí majú pritiahnuť čo najviac divákov z iných filmových značiek. Príbeh ale i tak dobre odsýpa, ani som sa nenazdal a zrazu bol koniec. Na to, že podľa Zimmerových slov ide o jeho vytúžený projekt, teda nepredviedol nič extra. Úplne prvý teaser trailer lákal na hudbu podobnej veľkoleposti ako Titanic, nedočkali sme sa. Namiesto toho len opakuje jeden a ten istý motív štyroch nevýrazných nôt (Paul´s Dream), ktoré hudbe z roku 1984 od kapely Toto nesiahajú po päty (tam si človek aspoň zapamätal skladby ako Paul and Chani, Take My Hand a najmä Prophecy Theme). Hádam si nechal lepšie kúsky na druhú časť Duny. Kameru by som mohol vychváliť do nebies, rovnaký kameraman ako vo filme Star Wars: Rogue One, takto má vyzerať veľkolepý film súčasnosti, bravó. Čiastočky korenia hypnoticky poletujúce vo vzduchu, keď je slnko nízko nad púšťou... Efekty sú na vysokej úrovni, stavby a vesmírne plavidlá majú gigantické rozmery, až človek pochybuje, že také hovädo zvládne pristáť na mokrých dlaždiciach. Každá scéna s piesočným červom vám zrýchli tep. Zamrzí, že nevidíme zmutovaného navigátora ani ohýbanie priestoru – naozaj som bol veľmi zvedavý, ako by to Dennis stvárnil. Neskutočne dobré prevedenie techniky Hlasu na filmové plátno, basy v kine vám udrú do hlavy a ten vizuál k tomu, no skrátka klobúk dolu pred človekom v štábe, čo ten nápad dostal. Potešil ma Kužel ticha počas rozhovoru baróna so Ctihodnou matkou. Už sa teším na dvojku, imperátora Shaddama, princeznú Irulán (dúfam v Saoirse Ronan, ktorá má skvelú chémiu s Timothéem), planétu Kaitain, malú Aliu, Feyda, Vodu života a dúfam, že aj oveľa lepšiu hudbu. Predpremiéra, IMAX Hamburg, 15.9.2021.

Samantha Who? (2007) (seriál)

Nečakaná guilty pleasure záležitosť. Som milo prekvapený, čo sa dá z námetu vyťažiť, ale autorka knihy P.S. Milujem Ťa, Cecelia Ahernová, napísala naozaj dobrý scenár s výdatnou dávkou humoru. Samantha spred nehody bola naozaj mrcha, Samantha po nehode je zmätený anjelik, ktorého mi je chvíľami naozaj ľúto. Už sa len rozhodnúť, či má lepšie hlášky krásna Jennifer Espisito alebo tradične výborná Jean Smart v úlohe matky („Frank, dohliadnite na to, aby používala kondómy!“), za ktorú získala zaslúženú Emmy. Melissa McCarthy tiež potešila.

Duna (1984)

S veľkým odstupom času od prvého pozretia, kedy sa mi ako skalnému fanúšikovi knihy na filme okrem kostýmov a hudby nič iné nepáčilo, musím dať plné hodnotenie. Lynch sa scenára chopil najlepšie, ako vtedy mohol, a podarilo sa mu slušne preniesť komplikovanú zápletku na plátno a povedal by som, že úvodný dialóg medzi imperátorom a navigátorom diváka správne uvedie do deja. Krásna princezná Irulán a jej monológ s mysterióznym podmazom kapely Toto tiež poteší. Osemdesiatkového červa od Carla Rambaldiho mám radšej než toho nového z roku 2021, má lepšie možnosti výrazu či charakter, ak to dáva niekomu zmysel... Škoda slabších trikov okolo štítov a vesmírnych lodí. Francesca Annis trochu drevená, zato Ctihodná matka Mohiamová hotová slasť. Kto môže, nech siahne po fan-made zostrihu Alternative Edition Redux. Večná škoda, že Lynchovi odopreli finálny strih a nakoniec sa od svojho diela tak dištancoval. Dve skladby zo soundtracku, Prophecy Theme a Take My Hand, sa mi navždy zaryli do hlavy a som za to len a len rád.

Smrt jí sluší (1992)

Vzorový príklad čiernej komédie, ktorým sa môžu inšpirovať aj dnešní filmári. Meryl sa domnievala, že bude hrať postavu sivej myšky Helen, ale vďaka Bohu sa nechala prehovoriť na mrchu Maddie a stala sa mojou najobľúbenejšou postavou, akú kedy stvárnila (sleduj a uč sa, Miranda Priestleyová). Správna hudba, rozkošný Bruce Willis exceluje v netradičnej úlohe, Isabella Rossellini pridáva šarm a závan tajomna v príbehu s hĺbkou – len sa skúste zamyslieť, či by večný život (pozor, o večnej mladosti a nezničiteľnosti tela v prezentácii nie je ani zmienka) stál za pozorovanie, ako okolo vás všetci odchádzajú z tohto sveta. Piata hviezdička za majstrovský slovenský preklad a dabing. "Ak sa vrásky nestratíte, pomôžu vám na plastike." "Také sú už raz zákony prírody... Doriti aj s takými zákonmi!"