Růžový panter (1963) odpad!

Jako já jsem si už od dětství pamatoval, že nejlepší Panter ze série je "Znovu zasahuje" a že ostatní díly jsou slabší, ale že to bude až tak brutální rozdíl, jsem nečekal. První Panter není slabší, je to přímo tragický opruz. A co měla znamenat ta ultranesympatická pizda (na stupnici od 1 do 10 jedenáct), manželka Clusoa? Kurvička, co by dala šukstrýčkovi i šuksynovci, to mělo být vtipné? Claudia Cardinale mě mučila až nekonečným rozhovorem na medvědí kůži a zpěvačka, co vypadala jak trans Brad Pitt, zazpívala zbytečný celý song, aby to trápení ještě prodloužila. Když se tam konečně už něco začlo dít s uneseným pejskem, říkal jsem si, že těch pět deset minut do konce už vydržím. Přesto jsem se jen pro jistotu podíval na program a po zjištění, že do konce trvá ještě celá hodina(?!!!) jsem to prostě přepnul. Hvězdičku za to, že tak nějak očekávám, že ta pizda se šukstrýčkem a šuksynovcem skončí ve vězení. EDIT: Tak teda odpádek. Stáhnuto v nejnižší kvalitě a proklikáno pouze na konec. Pizda nejen že neskončila ve vězení, skončil tam Closeau. Blake Edwards si tehdy léčil nějaký mindrák, má malého šulina, nebo o co mu kurva šlo? WTF?!!!

Ohrožení Britannicu (1974)

Nestačím se divit, kde zmizel ten nervy drásající napínavý film, u kterého jsme si jako puberťáci okusovali nehty. Zub času se teda vyřádil na max. Po 30 letech senilní nuda k uzoufání. Spousta zbytečných keců, scény které by měly být natahované, jsou odflákle podané a to, co by naopak mělo odsejpat, se vleče. Závěrečné usvědčení padoucha na úkor dokumentů o Britaniku taktéž natočené nemastně neslaně. Zkrátka dramaturgie jedna velká tragédie a film, který potřebuje remake jak sůl, protože tohle opravdu v dnešní době nefunguje. Spolu s Nekonečným příběhem jedno z největších "po letech shlédnuto" zklamání.

33 životů (2015)

Je docela těžké natočit film podle skutečné události, který má být napínavý i přesto, že ona událost je mediálně známá a vy předem víte, jak to dopadne. V tomto ohledu se to celkem podařilo. Co mi na filmu vadilo byla zbytečná americká dramatizace na sílu viz třeba Banderasův konflikt s ostatními, ale především závěr, kdy se tam závodí s časem, protože "otázka nezní, jestli se štola zřítí, ale kdy se zřítí" a tak mají všichni hrozně dramaticky napilno, zatímco poslední vyzvednutý Lou Diamond Phillips se ještě v klidu a dojemně se štolou loučí, jako Vladko s vilou.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Taková Kmotr mafiánčina pro mladší publikum na jedno podívání. Vytáčí mě u filmů scény, ve kterých si hlavní hrdinové, bojující proti viditelným, neoddiskutovatelným zmrdům, stěžují a moralizují, že jsou svými činy jako oni a podobají se jim, blá blá blá. Drsnější a nekompromisnější dospělácká řež a mohla to být spolu s Neúplatnými moje nejoblíbenější gangsterka.

Šarlatán (2020) odpad!

Tak nadějně ten film vypadal, než to zmrvili tři průsery. První: buzerantské orgie. Hej, fakt už se na to vyserte a nechte si to pro sebe. Normálnímu chlapovi se zvedá kufr při pohledu na dvě cucající se buzny a jejich noční klystýry. Zařiďte si alternativní vesmír a tam si všechny ty teplé Supermany a lesbické Batwomanky točte o sto šest, ale tady nám to už kurva necpěte. Druhý průser je už takový folklór českého filmu: démonizování komunistů. Všichni komouši nebyli zlí, někteří jimi byli kvůli výhodám, někteří ze strachu. A ten skutečný komunistický zloun byl spíš takovým vyčuraným hajzlíkem, který s vámi slušně jedná a zachází, ale za zády na vás chystá šibenici. Tady ty šablony řvoucích a agresivních hulvátů jsou k smíchu. Když přišla scéna, jak ten komoušký  arogantní pohlavár seřval Trojana, že by ho nejradši utopil ve sračkách, po té ho vyhodil z místnosti, pak přišel k oknu a tomu holubovi, co přiletěl na okenní parapet zakroutil krkem, vybuchl jsem hlasitě smíchy, ale maskoval jsem to za kašel, neboť jsem opravdu nechtěl, aby si žena myslela, že se směju mrtvému holoubkovi a opravdu se mi nechtělo dlouze vysvětlovat, jak jsou české filmy trapné ve svém buransky doslovném ztvárnění zlých komunistů. Fakt už jsem čekal, že příjde pohlavár domů a k večeři si z trouby vytáhne upečené novorozeně. A konečně třetí průser: vlezdoprdelství akademii. Mikoláškova homosexualita nebyla potvrzena a to obvinění ze zabití bylo taky vymyšlené, ale taková buzna persekuovaná komunisty, panečku, to je pro současnou americkou hyperkorektní akademii úplný balzám. Kdyby byl Mikolášek černoch, Oscar by byl na tuty doma, bez nadsázky. Každopádně Trojan to dokázal, po Bourákovi a jedné talkshow, kde z něj byl už docela namachrovaný frajírek, to měl nahnuté a tímto filmem se mi totálně zhnusil. Když jsem nedávno v tv narazil na Četnické humoresky a viděl ten jeho ksicht, přehodil jsem okamžitě na jiný program s výrazem - Clint Eastwood Gran Torino gif.

Devátá brána (1999)

Film, na pohled vypadající tak o dvacet let starší, než ve skutečnosti je. Nešlo si při sledování nevzpomenout na Vlka s Jackem Nicholsonem, který taktéž vypadá staře a oba kousky vystihuje jediné slovo: senilní. Sakra! Přitom ten námět je tak vynikající. Sběratel Depp má najít tři kopie satanské bible a ověřit, která z nich je originál a z obrázků, které se v každé kopii drobně liší, rozpozná, že všechny tři výtisky jsou originály (to není spoiler) a zároveň tajemné klíče... to je absolutně ósom. V rukách zkušeného scénáristy, dramaturga a samozřejmě režiséra by z toho mohl být topkový thriller/horor. Hrozně ospale odvyprávěné, a škodí tomu i fakt, že ač Langela hned v úvodu Deppa (a diváka) navnadí, že po přečtení těch správných stránek se dotyčnému zjeví samotný satan, ten se nakonec nedostaví (tohle už spoiler je, ale záchranný =D))). Polanski by se mimochodem už také mohl vykašlat na to protekční obsazování svojí ženy, kterou neustále cpe do erotických rolí (tady už zjevně bude nějaká psychická porucha). Fakt jsem se na to těšil.

Jan Palach (2018) odpad!

Popisek v TV programu: Koprodukční film o studentovi a jeho heroickém činu. No ty pyčo, tak ono už to z protestantské sebevraždy upgradovalo na heroický čin?!!! Já si pod takovým výrazem představuju, že obětuje svůj život, aby zachránil jiné, nebo když už - že si alespoň stoupne před jedoucí ruský tank, neustopí a ten ho přejede... ale že někomu mrdne v hlavičce, poleje se benzínem a zapálí? Jaká je přesná definice rozdílu mezi kteroukoliv jinou protestní sebevraždou a tímto? Komu pomohl, koho zachránil? Ten přístup veřejnosti k tomuto činu po letech je komický -   Pro komouše byl Palach pomatenec a běda, jak by ho někdo nazval hrdinou. Pro havloidy je Palach hrdina a běda, jak by ho někdo nazval pomatencem.  Stejná masírka, jen změna stran. Fakt si představte tu absurditu v praxi: Dva lidi stojí na střeše, jeden řekne: "Nemiluje mě." a skočí, druhý řekne: "Protestuji proti okupaci" a skočí taky (ale v duchu si také myslí "nemiluje mě", protože to je jedna z možných variant Palachova činu). Na zemi dvě rozpláclé mrtvoly. Jedna psychicky labilní bezejmenná, druhá národní geroj. Jo, až takhle absurdní to je.

Červená Karkulka (2011)

Zbytečný film patřící přesně do kategorie: "kolik vám zaplatili za pět hvězd?" V ničem nevyniká, není to ani super slaďák, ani krvavý horor, ani výpravná pohádka na efekty, nebo napínavá podívaná s propracovaným dějem. Nic. Šedé bezkrevné nic. Černoši jako lovci vlkodlaků jsou už taková tragikomická satira a pobavila mě demence vesničanů, kterým Oldman vysvětluje, že nechytili toho pravého vlkodlaka a inteligentně jim to celé vysvětlí a vesničani si stále tupě stojí za svým, i když ta jejich málá hlavička vlčka napíchlá na kopí až extrémně okatě neodpovídá síle a zranění na obětech. To bylo fakt až facepalmovské.

Vrtěti psem (1997)

Aktuální film, až z toho mrazí. Sedí to na 11. září, sedí to na covid divadlo i na konflikt na Ukrajině. No v podstatě na všechno, protože všeobecně ukazuje, jak se nádherně a jednoduše manipuluje s masou ovcí, pro které je naškrobený moderátor ve studiu se čtecím zařízením větší zárukou pravdy a reality, než osobní zkušenost neznámého podřadného človíčka z Facebooku. Nejhorší na tom je fakt, že demence lidí už dosahuje takových obrátek, že k jejich oblbnutí nepotřebujete nějaké šílené velkorozpočtové spektákly, ale postačí pouhá jedna fotečka něčeho odněkud a k tomu výrazný popisek a realita je na světě. Lidé už úplně rezignovali na svůj zdravý úsudek a racionální uvažování a než by se pracně zamysleli nad sebestupidnějšími a smysl nedávajícími událostmi, raději se plně odevzdají mediálním žumpám. Ač se jedná o satiru, ten film moc vtipný není (i když párkrát jsem se hlasitě zasmál, třeba u kuchaře s tričkem Fuck Albania jsem si hned vzpoměl na užitečné idioty s ukrajinskýma vlaječkama v profilovkách) a spíš má pachuť hořkosti. Jednak kvůli závěru a jednak kvůli faktu, že se ve filmu zmiňují i nějaké skutečné USA mediální divadýlka. Takže průměr, který ale určitě stojí za shlédnutí + hvězda za tu nadčasovost.

Divoši (2012)

Stone natočil po dlouhé době zase něco solidního. Problém jsem měl se sympatizováním k hlavním hrdinům, protože ač jsou Kish a Taylor-Johnson sebevětší sympaťáci, dva huliči trávy, co si půjčují jednu holku, opravdu není můj šálek empatické kávy, ale tak fandil jsem jim, páč kdokoliv, kdo likviduje drogové hej more dylina dykeles kartely, má můj obdiv. Co musím vyzdvihnout je výkon Tora, který mexického buránka záhrál dokonale. A vůbec, líbí se mi jeho změny hereckých poloh. Když srovnám třeba Povolení zabíjet, Sicario, Vlkodlak a Divochy, jsou to opravdu velké změny ve vykreslení charakterů, na rozdíl třeba od De Nira a Hrušínského, kteří, ruku na srdce, hrají pořád jednu a tu samou postavu.