Nesmrtelná teta (1993)

Tu pohádku jsem nikdy nemusel. I když si odmyslím averzi vůči "lookingu" (vesměs všechny čerstvě porevoluční pohádky mají takový zrnitý, "právě jsem se probudil a protírám si oči" vzhled), tak je to slabota. Celý film Závist machruje, jak je věčná, jenže zatímco Rozum spoléhá na lidskou chytrost, ona svoje tvrzení nenechá na lidech posedlých závistí, ale sama si k tomu dopomáhá čarováním a to dosti extrémním - promění se v hada a vezme Matějovi hlas, mění vzhled lidí atd. , což celý příběh hrozně sráží, protože tímhle způsobem může zvítězit kterákoliv lidská vlastnost.

Popelka (2015)

Sladší než zkaramelizované Salko. Sladké tak, že i Pepsi s deseti kostkami cukru je proti tomu hořký černý čaj... Ale taky je to vizuálně jedna z nejkrásnějších pohádek. Bez přiblblých teenage vtípků tolik typických pro současné animáky. Ta pohádka jakoby vypadla někde z třicátých let. Ryzí, nezkažená! Jak se toto Branaghovi podařilo "propašovat" přes současný politicky a multikulturně korektní hollywood je mi naprostou záhadou.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Milá pohádka. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale po dlouhé době scénář, koncept (zvlášť kocourek), to je něco, co mi v současných pohádkách strašně chybí. Jistě, mělo to své mouchy a hodnocení je trochu ve stylu "mezi slepýma je jednooký králem" (ano narážím na Žita), ale berme v potaz, že se jedná o tv produkci. Rejža je schopný a scénárista jakbysmet, takže s penízkama na kinovou pohádku by příště mohla vzniknout vánoční klasika.

Šíleně smutná princezna (1968)

Jako malý jsem tuto pohádku moc neměl v lásce, až po X letech jsem jí přišel na chuť. Obzvlášť díky tomu chytrému humoru (král pořádající popravy jen proto, aby mohl udělovat milost... nebo scéna kde chce jeden z válkychtivých rádců obětovat obě křídla, aby se vzápětí píchl do špendlíku a suše pronesl: "au"). Vondráčková byla za mlada kočka, Neckář sympaťák. Hezky jim to spolu zpívá.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Dá se na to o svátcích koukat. Draky v českých pohádkách spočítáme na prstech jedné ruky (Bajaja, Za humny je drak, Z pekla štěstí... zapoměl jsem na něco?), tak buďme rádi za další želízko v ohni. Děj to má, výběr herců taky ok. Nenadchne, neurazí.

Liga spravedlnosti (2017) odpad!

Odporná, prázdná, předražená FUŠEŘINA. Naprostý výsměch poctivé filmařině. Hnusný digibordel a neustále do očí bijící green screen, blížící se bez nadsázky na úroveň Asylum a Syfy. Jestliže se na zeleném plátně točí už i scény v přírodě pod širou oblohou, tak to je napřesdržku. Já jsem vlastně zapomněl, ono je hrozně náročné zvednout prdel a vyrazit pár kilásků od studia do volné přírody. To by stálo mnoho peněz. No hlavně že nešetřili na retušování Cavillova kníru. Vypadá jak napuchlý. Režie unylá, scénář napsaný po cestě z domu do studia. Snyder s každým novým filmem potvrzuje "Bessonův" syndrom, tj. že těch pár hitů na začátku kariéry byla jen jakási haluz, ne talent. Tohle mohl točit kterýkoliv ňouma. Nicotná invence a o nějakém rukopisu nemůže být řeč (změna režiséra nehraje roli, takhle už působil předešlý Batman vs Superman). Je směšné sledovat DC, jak se v pár filmech snaží dohnat to, na co Marvel potřeboval roky. Takže první natočme týmovku a teprve potom sólovku Aquamana. On vůbec ten výběr DC charakterů je naprosto žalostný. Nebudu řešit, zda tu v komiksu byli dříve postavy z DC, či postavy z Marvelu. Faktem je, že do filmového světa přichází DC z křížkem po funuse, páč po zajetém Marvel universu přichází s tím úplně samým. Wonder Woman je ekvivalentem Thora, záporák Steppenwolf je ekvivalentem Kurse z Thora: Temného světa, rádobyvtipný teenager Flash je ekvivalentem rádobyvtipného teenagera Spidermana z Avengers, Cyborg je ekvivalentem Iron-Mana, Bruce Wayne "vtipkující", že jeho speciální schopnost je bohatství, už zaznělo od Tonyho Starka v Avengers... Největším průserem ovšem je, že i v samotném DC universu jsou tyhle charaktery nezajímavé: Superman je rychlejší než kulka, Flash je rychlejší než kulka, Wonder Woman je rychlejší než kulka. Superman létá, Batman létá, Cyborg létá a světe div se i Aquaman létá (proč proboha létá pán moří?!!!!). Kiksů je tu taky hodně, jen tak namátkou: Při přepadení banky se během pár desítek vteřin objeví policejní zásahovka (a Wonder Woman), ale když se Liga několik minut mlátí se Supermanem na náměstí před mrakodrapy, nikde ani živáčka, zato Lois přijede autem odněkud zdáli... Občasné hudební klípky tu jsou na sílu a jsou už jen jakousi posmrtnou křečí Snyderovi propadající se kariéry. Chtěl jsem dát alespoň jednu hvězdu za scénu, kde Superman s Flashem zachraňují civilisty, ale nelze mít sebemenší úctu k něčemu, co nemá sebemenší úctu k divákovi. Po všech stránkách fabriková pásová výroba toho nejhrubšího zrna.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Ultravážná sračka s hromadou postav, které film nemá šanci stihnout pořádně představit. Téměř každé postavě padají z úst taková moudra, že většina dialogů je neposlouchatelná. Luthorova slova o hladových zvonech tesat do kamene pseudointelektuálních hoven. Marvel se směje "DíSíčku" kdesi z Olympu.

Mafiáni (1990)

Amorální prasárna (pro mě) jednoznačně nejrozporuplnějšího režiséra všech dob. Hrozně divně natočený film. Chvíli vypráví manželka, chvíli zase mafián... Působí to, jakoby Scorsese natočil půlku filmu, několik měsíců si dal pauzu a pak film dotočil s tím, že už si nepamatuje, jaký styl vyprávění použil na začátku. Pesciho postava už je těžce za hranou antihrdiny. Já nemám problém koukat na grázly, coby hlavní hrdiny, ale musí tam být aspoň částečně yin-yang. V té postavě není ani krapet kladu, což by samo o sobě nebyla taková hrůza - no korunu debility tomu nasazuje scéna, kdy se De Niro dozví o jeho zabití (mimochodem dementně natočená scéna) a hrozně tam dojemně bulí a zuří, jaké jsou to svině, že mu zabili bráchu. Žádná soudnost, žádná sebereflexe. To už přišel facepalm. (Geniálně ztvárněné bratrské duo - jeden grázl, druhý psychográzl je ve filmu Od soumraku do úsvitu) Film jako celek je prázdný až to bolí. Takový výkřik do tmy. Po velkém zklamání ze Scarface a po této přeceněné sračce už je pro mě pojem "mafiánský film" navždy synonymem pro nadhodnocený film. Neúplatní tak stále zůstávají žánrové top. Ta jedna hvězda je za to (dementně natočené) zabití Pesciho. Na těch 88% tu znovu kouknu na Silvestra místo estrády.

Zjizvená tvář (1983)

Zklamání jako prase. Dlouho jsem se těšil na tuhle kultovní gangsterku. Film, který silně inspiroval tvůrce hry GTA Vice City. Takže jsem tak nějak očekával příběh přistěhovalce, který si potřebuje v americe vydělat nějaký ten dolar na živobití a od drobných krádeží se dostane až k velkým zločinům a vraždám. Těšil jsem se na příběh chudého člověka, kterého postupně pohlcuje touha po moci a bohatství, až skončí totálně na zcestí jako obávaný mafián. Bohužel jsem už od prvních minut dostal arogantního drzého hajzlíka, k němuž nelze chovat žádné sympatie ani pochopení a jehož konec je (očekávaným) zadostiučiněním. Škoda, třeba scéna, kdy odmítne poslechnout rozkaz, je vynikající. Kdyby film stavěl na mnou očekávaném konceptu, byla by to pecka. Fakt nemám potřebu koukat tři hodiny na debílka, který skončí tak, jak si (už od začátku) zaslouží. Takhle je to jen dobře natočená klasika.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

13 hodin : Záchrana nerozpoznatelných vousáčů 4. Tak by měl znít správně název tohoto průseru. Sorry jako, ale už mám fakt po krk těchto současných válečných filmů ze středního východu jako Lone survivor a spol., co jsou jak přes kopírák. Vezměte čtyři až pět vojáků, umístěte je na území arabáčů a nechte je přepadnout. Na pomoc samozřejmě nikdo nikdy nepřiletí, to pouze až na závěr filmu. Všichni hrdinové mají milované ženy a děti a přes své laptopy jim posílají american smile. Aby to divák neměl tak jednoduché, tak musíme vzít co nejpodobnější typy herců a nechat je zarůst plnovousem. V jedné scéně si tam volají dvě základny a letiště. A za telefonem vousáč! Všechno bylo tak stejně nasvícené a zaranžované, že jsem se už úplně ztrácel, kdo komu a kam vlastně volá. Režie krom pár dobrých momentů nenabízí nic extra. První přepadení ambasády je tak jalově natočené, že jsem měl pocit, že už to ani netočili v Hollywoodu, natož pak Bay. Když už nic, tak jsem se alespoň těšil na tu brutalitu, co zde někteří vyzdvihují. Tohle mělo být tvrdé R-ko? Jako fakt? Rambo 4 se musí za břicho popadat. Každé malé dítě holyvůdského producenta ví, že točit R-kový film je automaticky ztráta zisku. Proto nechápu myšlenkové pochody Baye, když se mu oplatilo nechat si ujít zisk, kvůli zhruba 3, slovy třem! běžným krvavým scénám, z toho dvě v přítmí... Jak jsem zmínil, pár dobrých momentů to má, ale co naplat, když to celé przní už stokrát viděné. A vousáči...