Duna (2021)

Vizuálně určitě na 4 hvězdy, normálně skvělý mistr Zimmer složil něco, co je separátně neposlouchatelné a stejná hudební linka, která provázela celý 2.5  hodinový film mě už v polovině začala iritovat. Skvělá a charismatická Rebecca Ferguson v jedné scéně nepochopitelně nemá to udělátko v nose pro dýchání, i když všichni kolem ho mají, ale asi jsem jen nepochopila, kdy ho potřebuje a kdy ne.....Dějová linie Jasona Momoy mi taky unikla, Timothée je opět vizuálně a výrazově dobrý, ovšem už několikerý film mi vadí jeho způsob mumlání, kdy pokud by měl hrát v divadle, tak ho kvůli jeho špatné artikulaci nikdo neuslyší, což je velká škoda. Zendaya se přeceňuje. Právě před chvíli dostalo zelenou pokračování, tak jsem zvědavá. Sečteno podtrženo, že bych padla na zadek, to zrovna ne. A abych nezapomněla - opravdu je to pomalé a v určitých místech nebyl režisér schopný nechat něco na zemi střižny.....

Duna: Část druhá (2024)

Ten hype kolem naprosto nechápu. Jako někdo, kdo má v paměti ještě barrandovskou seriálovou produkci, která je z určitého pohledu neskutečně lepší, budu se to snažit brát střízlivě. Strašně ale strašně moc jsem chtěla dát 1 hvězdu. Objektivně vzato jinak než v IMAX formátu se na to nemá cenu koukat. Jako filmař dovedu ocenit posunutí audiovize. Ale že bych z toho padala na zadnici 166 minut? Ani náhodou. Od první třetiny jsem to urychlovala..... To asi mluví za vše. Rebeccu jsem měla na hereckém piedestalu, ovšem paradoxně zrovna ve stejný den, kdy na to koukám, jsem ji viděla prostřednicvím živé panelové diskuze Deadline Contenders z LA k jejímu seriálu Silo a teda po její prezentaci jsem se nestačila divit...... a tedy ne zrovna v pozitivním slova smyslu, což ovšem také ovlivnilo můj dojem. Všechny ostatní hvězdičky v hlavních rolích jsou těžce vyhajpovaný hodně dobře zaplaceným PRkem. V jedničce mě neskutečně zklamala hudba Hanse Zimmera, která teda už nyní neměla jeden opakující se motiv, nicméně celkově mě hudební podkres frustroval stejným způsobem. Díky posledním 10ti minutám hvězda druhá. Pokud to vezmu suma sumárum, ani lepší, ani horší než jednička.

Dva bratři (2004)

Vizuálně nádherný a citlivý příběh, který čím dál tím víc získává na nutnosti a adekvátnosti. Protože jen chvíli a budeme se na zvířata dívat pouze na obrázcích či "pohyblivých obrázcích"....Je zde názorně ukázána hnusota lovení zvěře pro obchod a vlastnění zvířat cirkusy pro nechutné pobavení mrzkých lidí. Příběh se zaměřuje na to, jak se dvě bytosti stejné krve dostanou do různých prostředí. Avšak přestože jsou vychovávány zcela jinak a mají zdánlivě jiný osud, to by nebyl život, aby si neudělal, to, co chce, a zkřížil těmto bytostem cestu. Ano, přiznávám, čím víc zažívám chování lidí a jak se chovají k přírodě, jak se do ní snaží zasahovat, tím víc mám raději zvířata.

Edmond (2018)

Edmond mě velice mile překvapil, nenašla jsem hluchá místa a to mi věřte - po 10 letech u filmu, to se nejde zbavit kritického oka. Co se herců týče, byl to herecký koncert. Krásný pohled na lokace, kostýmově velmi pestré, barevný nádech lokaci i exteriérů v průběhu celého filmu příjemný. Kostýmy historicky bohaté. Dialogy, situace, pohledy, to vše bylo skvěle načasované, mnohdy tomu napomohla i skvělá kamera. Záběry byly příjemné na pohled a sestříhané tak, aby nebylo nic dlouhé, anebo naopak krátké. Už dlouho jsem se u filmu tak nepobavila.

Elvis (2022)

Wow, wow, wow ! Jestli Austin nedostane Oscara, tak už nevím ! Někde jsem slyšela krásné přirovnání - zatímco u Rami Maleka jsme se dívali, jak si Rami na Freddieho hraje, Austin se Elvisem "stal".....  Jediný, co jsem musela občas řešit bylo to, že oba, Austin (protože Elvis) a Tom (protože prostetika), byli blbě nazvučený a občas jim nebylo rozumět. Jinak ale herecky, vizuálně, střihově, kamerově, soundtrackově bylo vše prvotřídní a Dacre Mongomery byl třešnička na dortu ;o) Skvělé! PS: fakt, že jsem film viděla v den 45. vzpomenutí Elvisova úmrtí dělal zážitek ještě posvátnější.

Eternals (2021)

No budu upřímná, tyhle typy filmů zrovna nevyhledávám. V první půlce bylo herecké projevení u většiny postav umělé, nepřesvědčivé a to říkám se vší úctou ke skvělému obsazení. Ostatně co si budeme: nedovedu si představit tři měsíce tajtrlíkovat před zeleným, potažmo modrým plátnem. Díky mé neznalosti mě v druhé půlce překvapilo několik pro mě nečekaných zvratů, díky čemuž jsem se na film dodívala a nakonec jsem se rozhodla dát ty hvězdy 4. Mohlo by to být kratší? Určitě, netuším, jestli to Chloé Zhao chytla z Bollywoodu , ale táhlými záběry mi to tedy tento průmysl dost připomínalo (nebo do toho měl co mluvit i Kumail, i když to hodně pochybuji). Musím to vidět znova? Rozhodně ne. Zajímalo by mě, jak nastíněná dějová linka bude pokračovat dál? Velmi pravděpodobně ano.

Eurovision Song Contest 2022 (2022) (pořad) odpad!

Jestli mě paměť nešálí, asi můj první "odpad". Ale sebemrskačsky se na to člověk stejně podívá....

Fresh (2022)

Herci 5* Hudba 5* Tempo 5* Ztvárnění 5*  Téma 3* Jako varování všem bláhovým 5* Teda on už audition self-tape Sebastiana dost napovídal. Nic odpočinkového, opět film, kde jsem rozpolcená s hodnocením, ale film zůstane určitě dlouho v paměti.  Dobrý nápad dát si film k nedělnímu odpolednímu kafi? Rozhodně ne!

Gentlemani (2019)

Herecké výkony a cast za pět hvězdiček. Na můj vkus až moc upovídané, začala jsem se v tom po první třetině ztrácet, Ritchie si s propracovaností scénáře dal určitě záležet, ale hraničí to až s překombinovaností. Od půlky jsem si přála, aby se to už konečně nějak vyřešilo - tři hvězdy. Původně jsem očekávala kvůli první scéně úplně jiný konec, a možná bych byla bývala dala plný počet paradoxně kdyby to skončilo dle očekávání, ale už i proto jsem ráda, že jsem se dodívala až do konce. Přes konečný hezký 4 hvězdy ale jednou a stačilo.

Gran Turismo (2023)

Holy shit..... takhle se to dělá! Nevadí, že člověk nehraje playstation, nezajímají ho racing cars a stejně je u obrazovky přikovanej jako už dlouho ne. Původně to mělo být jako: "I am here for the plot......"  The Plot: Josha Stradowski a David Harbour (a taky trochu Orlando, co si budem...)  Nakonec to byl nečekaně herecky, kamerově, střihově, trikově a hudebně filmový zážitek! A opět se ukázaly zlaté české ručičky u VFX ( hezky česky světová UPP). Skvělé!