Muži v černém (1997)

7 / 10 Veľmi príjemné prekvapenie s dobrým vizuálnym prevedením, výbornými trikmi, štandardne solídnym Tommy Lee Jonesom a nečakane cool Willom Smithom. O to viac vás zamrzí odfláknutý koniec, ktorý si na jednej strane čo do akčnosti nezadá so zvyškom filmu, ale po inteligentnom nadhľade už nie je ani chýru, ani slychu.

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

6 / 10 Nikdy ma príliš nebrali komédie, kde sa chlapi prezliekali za ženy a ženy za chlapov, a Mrs. Doubtfire nie je výnimkou - Robin Williams síce hrá ako o život, ale ani on nedokázal prekryť tú konskú dávku sentimentu, ktorú tam Columbus za výdatnej pomoci scenáristu narval.

Matilda (1996)

1 / 10 Snaha skĺbiť komédiu so sociálnou satirou sa nenávratne potopila v močiari nechutností a obscénností a celé to zaklincoval zvlášť kŕčovitý koniec. Dobre vám radím, síce sa to tvári ako rodinný film, ale svoje deti by som od toho ušetril.

Mamma Roma (1962)

7 / 10 Mamma Roma balansuje na hranici medzi dokumentom a hraným filmom (vlastne ako každý neorealistický počin) a ukazuje nám svet, ktorý väčšina z nás vidieť vôbec nechce. Bohužiaľ, čím hlbšie do reality režisér prenikal, tým viac sa mi jeho zámer strácal z dohľadu a samotný finiš ma už nechal úplne chladného - nespochybňujem výpovednú hodnotu tohto diela, no skutočnosti, o ktorých hovorí, sú mi až príliš vzdialené, v priestore i čase. Na druhej strane, témy, ktoré film pitve a analyzuje (chudoba, rodičovská láska, sebaobetovanie, priepastné rozdiely medzi spoločenskými vrstvami) sú a budú aktuálne stále a možno práve v tom je sila Pasoliniho snímku - otvára oči a vyzýva k činom, nehľadiac na historickú epochu.

L. A. - Přísně tajné (1997)

9 / 10 Stotridsaťosem minút trvajúci filmový orgazmus, ktorý je tak napakovaný prvotriednou filmárčinou, že som z toho skoro spravil biely fľak na kresle - neskutočné herecké výkony v perfektnej réžií Curisa Hansona a to celé oddane slúžiace bezchybnému scenáru. Je síce pravda, že aj napriek maximálnej snahe som sa v tom množstve postáv takmer stratil, ale to beriem ako nutné zlo a daň za všetku tú krásu, ktorá z tohto snímku vyteká mohutným prúdom.

Krotitelé duchů (1984)

9 / 10 Nevídaný mix science fiction, hororu a komédie, ktorý poteší najmä hereckým obsadením, na tú dobu perfektnými špeciálnymi efektmi a ústrednou melódiou, ktorú pozná snáď aj ten najzaostalejší šaman kdesi v hustých dažďových pralesoch Amazónie. Nostalgia, ale geniálna.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

9 / 10 Výborne obsadená, výborne natočená a výborne napísaná romantická komédia, ktorá vás, teda ak nie ste zarytý cynik, očarí svojim nezameniteľným šarmom a noblesou. Otázky lásky sa tu preplietajú s otázkami viery tak nenásilne, že by ste scenáristovi najradšej ruky vybozkávali. Samozrejme, obrovskú zásluhu na tom má aj Edward Norton - ten len potvrdzuje povesť jedného z najvšestrannejších filmových tvorcov súčastnosti a ja verím, že od neho ešte môžeme čakať veľké veci. Či už pred kamerou alebo v jej závese.

Hudson Hawk (1991)

6 / 10 Celkom nerozumiem tým extrémne kritickým hodnoteniam všade naokolo - nevravím, že Hudson Hawk je nejaký míľnik svetovej kinematografie, ale minimálne do kategórie "priemerný" sa určite s prehľadom pomestí. Nenásilná zábava podporená sympatickým hereckým ansámblom a najmä zaujímavým dejom, ktorý nás zavedie na rozmanité exotické miesta - ak toto nestačí ani na tie tri hviezdičky, tak potom skutočne neviem.

Francouzská spojka II (1975)

8 / 10 Viac ako dôstojné pokračovanie vynikajúcej jednotky, ktoré síce v mnohých momentoch so svojim starším súrodencom nestíha udržať krok, no dokonale to vynahradzuje Hackmanovou narkotickou kreáciou a zdrvujúcim, udychčaným finišom.

Flintstoneovi (1994)

7 / 10 Dobrí herci, pekná výprava a na rodinnú komédiu celkom slušný scenár - príjemná adaptácia klasiky medzi animovanými seriálmi, u ktorej poteší hlavne myšlienka, že to mohlo podadnúť oveľa horšie. Ono keď má nejaký film za producenta veľkého Stevena, nejaké tie bubáky sa nájdu vždy, že?